آشنایی با هواشناسی کوهستان

احتمالا خودتان از اهمیت شناخت آب و هوا و کسب اطلاعات جوی مقصدتان ، فارغ از هر فصلی ، مطلع هستید. همین کار باعث می شود تا پوشش مناسبی را در کوله پشتی خود داشته باشید ، تجهیزات موردنیازتان را با خود حمل کنید و از همه مهتر ، تجربه ای بسیار بهتر از کوهنوردی خواهید داشت. وضعیت آب و هوای قله های ایران را از سایت قله پیگیری نمایید. در این مقاله از قله قصد داریم نکاتی را برای شناختن آب و هوای کوهستان ارائه دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
اگرچه زمانی که به کوهنوردی می پردازید ، دامنه ی متفاوت ارتفاعات و دما در طول روز ، می تواند حسابی شما را غافلگیر کند و سبب تغییر ناگهانی آب و هوا شود. این آب و هوای ناگهانی، از یک نسیم خنک تا یک بارندگی شدید ۱۰ دقیقه ای متفاوت است ! اما در همین آب و هوای ناگهانی نیز ، قبل از بارش ، اخطارهای در آسمان پدیدار می شود که اگر بتوانید آسمان و ابرها را به شکل درستی مطالعه کنید ، خیالتان از بارش برف و باران راحت است و خیلی آسوده تر به کوهنوردی می پردازید .
شــــکل ابرها :

برای شناسایی چند شکل متفاوت از ابرهای بارش زا ، نیازی به سال ها تجربه ی کوهنوردی ندارید ! شکل گیری این ابرها، نتیجه مستقیم تغییرات جوی است و به خوبی از آب و هوایی که در انتظارتان است خبر می دهند .
ابرهای عدسی شکـــل ( Lenticular cloud ) :

این صحنه را فرض کنید : شما در حال کوهنوردی در دامنه ها هستید و آسمانی آبی، شما را از هر دو طرف محاصره کرده است . سرتان را بالا می آورید و به نوک قله ای که در دوردست ها واقع شده است، نگاه می کنید . یک ابر بیضی شکل را مشاهده می کنید که درست بالای قله ی کوه ، ساکن شده است . بعضی ها می گویند این شکل ابری ( که به ابرهای عدسی مشهور هستند ) ، درست شبیه سفینه های UFO هستند ! در حقیقت ساختار آن ها به صورت چند ابرعدسی لایه ای است که روی هم جمع شده اند و شکلی مواج درست کرده اند . این ابرها به شما می گویند که در فاصله های نزدیکتر باد بسیار شدیدتر خواهد شد و رطوبت هوا نیز بالاتر می رود !
اگر قصد صعود به قله ای دارید که این گونه ابرها، بالای آن حضور دارند ، می توانید تقریبا مطمئن باشید که شرایط جوی از ۶ تا ۱۸ ساعت ، بسیار شدید تر خواهید شد . این زمان کافی را به شما می دهد تا پوشش های پشمی خود ، بارانی های مردانه و زنانه خود و هرگونه تجهیزات موردنیاز در آب و هوای طوفانی و بارانی را به تن کنید تا مسیر خود را به سلامت طی کنید .
ابرهای کومولونیمبوس ( Cumulonimbus cloud ) :


یکی از شناخته شده ترین و روشن ترین نشانه های رعد و برق ، وجود ابرهای کومه‌ای‌بارا است. هواشناسان این ابرها را با نام علمی ” کومولونیمبوس ” می شناسند . سطح فوقانی این ابرها مسطح است و دارای شکوفه ها هستند که به صورت عمودی افزایش پیدا کرده اند . سطح بالایی آن نیز ، شکلی شبینه سندان دارد .این ابرها به نام ابرهای رعدوبرق نیز معروف‌اند و بارندگی آنها به‌ صورت رگباری است . طوفان هایی همراه با رعد و برق ، یکی از روشن ترین پیامد های وجود آن در آسمان، می باشد .
اگر مشغول کوهنوردی هستید و اینگونه ابری را در آسمان مشاهده کردید ، شاید بد نباشد برای پناه گرفتن از بارش باران ، به داخل ماشین یا کمپ خود بازگردید . این ابرها معمولا باعث بارندگی های شدید و رعد و برق های خطرناک می شوند . هم چنین احتمال وقوع پدیده هایی مانند تورنادو نیز وجود دارد!
رعد و برق :

اگر در فاصله های دورتر رعد و برق را مشاهده کردید ، می توانید فاصله ی تخمینی برخورد را با شمارش ثانیه ای بین صاعقه و صدا، اندازه گیری کنید . هر ۵ ثانیه تفاوت میان رعد و برق معادل یک مایل ( ۱٫۶ کیلومتر ) است ، پس اگر از دیدن اولین شاخه ی صاعقه تا شنیدن صدای غرش آسمان ، ۱۰ ثانیه صبر کردید ، رعد و برق در فاصله ی دو مایلی ( ۳٫۲۱ کیلومتر ) شما اتفاق افتاده است . اگر در حال کوه نوردی هستید و رعد و برقی مشاهده کردید ، سریعا از قله و برآمدگی کوه فاصله بگیرید و جایی پناه بگیرید .
به آسمان نگاه کنـــــید :

علاوه بر شکل ابرها ( که در بالا به آن ها اشاره شد ) شما می توانید با در نظر گرفتن حالت کلی آسمان نیز ، آب و هوایی که در انتظارتان است را پیش بینی کنید. اگر ابرها به صورت پر مانند و دور از هم در بالای آسمان تشکیل شده باشند ، می توانند نشانگر این باشد که جبهه ای از هوای سرد با فشار کم در انتظار شماست. اگر رطوبتی در هوا مشاهده می کنید که غالبا به شکل یک حلقه به دور خورشید و یا ماه پدیدار می شود ، می تواند بیانگر این باشد که بارش باران در راه است .
اگر تمام این موارد، همراه با مشاهده ی ابرهای کم ارتفاع و حجیم در ۴۸ ساعت بود، می توانید تقریبا مطمئن باشید که بارش در نیمه ی بعدی روز شروع خواهد شد . پس بهترین فرصت است که چادر های کوهنوردی خود را بر پا کنید !
فشــــار هوا :

قطعا شما نیز اصطلاح ” فشار هوا ” را از هواشناسان در تلویزیون خود شنیده اید . معنی آن ، شاید بسیار آسان تر از چیزی باشد که فکر می کنید .حتی اگر فکر می کنید شاهد تغییرات جوی در ارتفاعات نیستید حتما یک ارتفاع سنج با خود داشته باشید .
این دستگاه، تغییرات فشار هوا را اندازه گیری می کنند و زمانیکه موقعیت خود را در ارتفاعات عوض می کنید، ارتفاع دقیق شما را مشخص می کند . کاهش سریع در فشار هوا ، بیانگر تغییر اوضاع جوی است ، پس اگرعقربه های ارتفاع سنج شما به طور ناگهانی پایین آمد ، می توانید این نکته را در نظر بگیرید و برای اطلاعات بیشتر، بدنبال هرگونه تغییر در ابرها و آسمان باشید
همیشه آماده باشید :


وقتی به دل طبیعت صعود می کنید و دانش کافی ای نیز از ابرها، آسمان ، طوفان ها و جبهه های سرد دارید ، اگر تجهیزات و پوشش مناسبی را بهمراه نداشته باشد ، این اطلاعات کاری بیشتر از یک ” اخطار ” برای شما انجام نمی دهند !
حتی اگر در تابستان به کوهنوردی می پردازید ، حداقل یک پوشش سبک پشمی ، ضدآب و قابل تنفس را در کوله پشتی خود به همراه داشته باشید . این موضوع وقتی که قصد صعود به ارتفاعات بلند دارید اهمیت دوچندانی پیدا میکند زیرا در بالای کوه، دما همیشه به شکل چشمگیری کاهش پیدا میک ند و بسیار سردتر می شود . درست در همین مناطق است که تغییرات شدید جوی باعث وقوع طوفان و ریزش باران و برف می شود .
همیشه قبل از صعود خود ، مشاهده هواشناسی کوهستان، امری لازم و مفید خواهد بود اما دانستن برخی از نکات در آسمان و یادگیری شکل ساده ی ابرها ، مهارتی کارآمد در کوهنوردی شما می باشد .
منبع : EMS.COM


#قانون_پنج_ثانیه#مل_رابینز#تصمیم_گیری_موثر#تغییر_زندگی#کتاب_خودشناسی#رهبری_شخصی#پیشرفت_شخصی#روانشناسی_ثبات
معرفی کتاب قانون پنج ثانیه اثر مل رابینز
قانون پنج ثانیه» کتابی است نوشته مل رابینز که به بررسی قدرت تصمیم‌گیری در لحظه و تأثیر آن بر زندگی فردی و حرفه‌ای می‌پردازد. در این کتاب، رابینز به اهمیت این نکته پرداخته که گاهی اوقات تصمیم‌هایی که در چند لحظه اولیه شکل می‌گیرند، می‌توانند تأثیر زیادی بر زندگی ما داشته باشند و حتی می‌توانند مسیر زندگی ما را تغییر دهند. او به این مفهوم «قانون پنج ثانیه» اشاره می‌کند که به معنای این است که اگر در لحظات تصمیم‌گیری، به خودمان اجازه دهیم تا پنج ثانیه برای ارزیابی و درک واقعیت داشته باشیم، می‌توانیم تصمیمات بهتری بگیریم و زندگی خود را بهبود بخشیم. برای آشنایی بیشتر با محتوای این کتاب در ادامه با قله همراه باشید.
#جنگل_صفارود#زیبایی_طبیعت_ایران#گردشگری_مازندران#تنوع_زیستی#جانوران_جنگلی#طبیعت_ایرانی#آبشار_صفارود#گردش_طبیعت‌گردان
کاوش در زیبایی‌های جنگل صفارود، گنجی پنهان از طبیعت ایران
جنگل صفارود یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای ایران است. این جنگل در استان مازندران قرار دارد و از مناطقی است که به دلیل زیبایی طبیعی و گوناگونی گیاهی و جانوری که در آن زندگی می‌کنند، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.جنگل صفارود دارای تنوع بسیاری از نظر گونه‌های گیاهی و جانوری است. در این جنگل می‌توانید انواع درختان بلندمرتبه مانند دودرخت، کاج، سوزنی و... را مشاهده کنید. همچنین، جانورانی همچون خرس ها، خوک ها، بزها، ببرها و پلنگ‌های ایرانی نیز در این جنگل زندگی می‌کنند که باعث می‌شود تجربه بازدید از آن بسیار جذاب و متنوع باشد. از دیگر ویژگی‌های جنگل صفارود می‌توان به آبشارها، رودخانه‌ها و تنوع زیستی آن اشاره کرد. این جنگل معمولاً به عنوان مقصد محبوب برای کوهنوردان، طبیعت‌گردان و علاقمندان به گردشگری پیاده‌روی مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین، اگر به دنبال تجربه‌ای طبیعی و آرامش‌بخش در کنار زیبایی‌های طبیعی ایران هستید، بازدید از جنگل صفارود می‌تواند یک گزینه فوق‌العاده باشد. برای آشنایی بیشتر با این جنگل زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
 #تمرینات_استقامتی #سنگنوردی #تحمل_فیزیکی #استقامت_عضلانی #سلامتی_قلبی_عروقی #مصدومیت #کنترل_بدن #تنفس_صحیح
تمرینات استقامتی قبل از سنگنوردی
هر فعالیت ورزشی نیازمند آمادگی فیزیکی و روانی است که می‌تواند عوامل مؤثری در بهبود عملکرد و کاهش خطرات مرتبط با آن باشد. سنگنوردی به عنوان یکی از ورزش‌هایی که به دلیل طبیعت فیزیکی خود، نیازمندی‌های خاصی در زمینه استقامت، قدرت و تعادل بدنی دارد، اهمیت ویژه‌ای به تمرینات استقامتی قبل از آغاز هر صعود می‌دهد. تمرینات استقامتی پیش از سنگنوردی، به عنوان یک بخش اساسی از برنامه‌های آمادگی بدنی، امکان فراهم آوردن شرایط مناسب برای افزایش تحمل فیزیکی، افزایش قدرت عضلات، بهبود عملکرد قلب و عروق، بهبود تنفس و کنترل بدن در شرایط متغیر، و در نتیجه، افزایش عملکرد و کاهش خطرات مصدومیت را فراهم می‌آورد. در این مقاله از قله، به بررسی اهمیت و نیازمندی‌های تمرینات استقامتی قبل از سنگنوردی، به همراه توصیه‌ها و راهکارهای کاربردی برای انجام این تمرینات پرداخته خواهد شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#عضلات_قوی #تمرینات_ورزشی #فیتنس #بدنسازی #تمرین_عضله #توان_فیزیکی #رژیم_تمرینی #سلامتی_بدن
تکنیک‌های عضله‌سازی
تکنیک‌های عضله‌سازی یکی از اصولی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های برنامه‌های تمرینی برای افزایش قدرت و حجم عضلات است. از آنجایی که هر فرد دارای نیازها و هدف‌های متفاوتی در تمرینات خود است، استفاده از تکنیک‌های مختلف می‌تواند به تناسب هر فرد برای رسیدن به اهدافش کمک کند. این تکنیک‌ها شامل مجموعه‌ای از روش‌ها، حرکات، و استراتژی‌های مختلف هستند که به منظور بهبود عملکرد و نتایج تمرینات عضله‌سازی به کار گرفته می‌شوند. از تکنیک‌های عضله‌سازی می‌توان به تکرارهای مختلف، استراحت مناسب بین ست‌ها، تغییر وزن، و سرعت اجرای حرکات اشاره کرد. در این مقاله از قله، به بررسی برخی از اصول و تکنیک‌های پرکاربرد عضله‌سازی خواهیم پرداخت که به تقویت عضلات، افزایش قدرت و ایجاد شکل بدنی مطلوب کمک می‌کنند. در ادامه با قله همراه باشید.
  #تغذیه_روانی#سلامت_روانی#تأثیرات_غذایی#تغذیه_سالم#روحیه_و_غذا#تغذیه_و_استرس#غذا_و_مزاج#تغذیه_و_افسردگی
اثرات تغذیه‌ای بر سلامت روانی
موضوع اثرات تغذیه‌ای بر سلامت روانی یک حوزه پرکشش و اهمیت در علم تغذیه و روانشناسی است. تأثیرات تغذیه بر سلامت روانی به‌طور گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده شده است که انتخاب‌های غذایی ما می‌توانند تأثیرات بسزایی بر عواطف، روحیه، و حالت ذهنی ما داشته باشند. در این مقاله از قله به بررسی ارتباط میان تغذیه و سلامت روانی می‌پردازیم، از تأثیرات مثبتی که یک رژیم تغذیه‌ای مناسب می‌تواند بر روحیه و استحکام روانی افراد داشته باشد، گرفته تا اثرات منفی که مصرف بیش از حد غذاهای پرچرب، شکرآلود، یا پر از مواد افزودنی می‌تواند بر سلامت روانی افراد داشته باشد. در این راستا، شناخت چگونگی تأثیر غذا بر مغز و سیستم عصبی، به عنوان بخشی اساسی از این تحقیقات، اهمیت بسزایی دارد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 14667  نفر
بازدید روز گذشته: 25329  نفر
بازدید هفته: 133949  نفر
بازدید ماه: 517072  نفر
کل بازدید ها: 4031888  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید