تفاوت دوچرخه های زنانه با دوچرخه های مردانه در چیست؟

به‌دلیل تفاوت‌های فیزیکی بدن زنان و مردان دوچرخه‌های آن‌ها تفاوت‌هایی باهم دارند. زنان اکثر اوقات بالاتنه و دستان کوتاه‌تر، پاهای بلندتر و همچنین عرض شانه‌های کمتر و لگن بزرگتری نسبت به مردان دارند. مجموعه‌ای از این موارد باعث شده است دوچرخه‌های‌ زنانه و مردانه تفاوت‌هایی باهم داشته باشند. در این مقاله از قله با تفاوت های دوچرخه های زنانه و مردانه بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
در ابتدا باید بدانید که تمامی تفاوت‌هایی که بین دوچرخه‌های زنانه و مردانه وجود دارد در تمامی برندهای دوچرخه رعایت نمی‌شوند.  شاید تنها مورد اولی که در پایین به آن اشاره شده است در تمامی دوچرخه‌های زنانه رعایت ‌شود و مابقی تفاوت‌ها فقط در دوچرخه‌های رده‌بالا و یا دوچرخه‌هایی از برندهای معتبر شناخته‌شدۀ جهانی رعایت می‌شوند.  تفاوت دوچرخه‌های زنانه و مردانه در رده‌های پایین با قیمت‌های حدودی پایین‌تر از 1000 یورو رعایت نمی‌شود و تنها تفاوت آن‌ها به سایز و رنگ تنۀ دوچرخه برمی‌گردد.
آیا الزامی وجود دارد که بانوان از دوچرخۀ زنانه استفاده کنند؟


خیر الزامی نیست. همۀ ما دوستانی داریم که پاهای کوتاه‌تر و بالاتنۀ بلندتر و یا بالعکس دارند و می‌توان گفت هیچ کدام از نظر فیزیکی شبیه هم نیستند. همچنین بسیاری از زنان قوی‌هیکل‌تر از مردان هستند و نیز مردانی که جثۀ کوچک‌تری از اغلب زنان دارند. بنابراین الزامی نیست که زنان حتماً باید از دوچرخۀ زنانه استفاده کنند و به همین صورت مردان از دوچرخۀ زنانه استفاده نکنند. در ادامه برای درک تفاوت دوچرخۀ زنانه و مردانه با ما همراه باشید.
سایز بدنه، مهم‌ترین تفاوت بین دوچرخۀ زنانه و مردانه


مهم‌ترین تفاوت بین دوچرخۀ زنانه و مردانه سایز تنۀ دوچرخه است که تا حدودی در تمامی دوچرخه‌های بازار از ارزان‌قیمت تا گران‌قیمت رعایت می‌شود. به همان صورت که در بالا توضیح داده شد زنان بالاتنۀ کوتاه‌تری دارند و بنابراین فاصلۀ بین میلۀ زین تا پیشانی دوچرخه (میلۀ TOP TUBE LENGTH) که فرمان روی آن نصب می‌شود کوتاه‌تر است و همچنین به‌صورت کلاسیک میلۀ بالایی بدنۀ دوچرخه دارای یک شیب منفی جهت راحتی سوار شدن زنانی است که دامن دارند و این مورد با توجه به اینکه امروزه بسیاری از زنان از دامن استفاده نمی‌کنند بیشتر شکل نمادین دارد، البته در سبک دوچرخه‌های شهری زنان بسیار از دامن استفاده می‌کنند که این شیب منفی میلۀ بالایی بدنه بسیار کارآمد است.
دوچرخه‌های زنان معمولاً تا سایز xs هم تولید می‌شوند و این در صورتی است که دوچرخه‌های مردان معمولاً کوچک‌تر از سایز s نیستند.  همچنین در بسیاری از برندها دوچرخه‌های مردانه و زنانه در یک محصول ارائه می‌شوند و تفاوتی بین دوچرخۀ مردانه و زنانه وجود ندارد.
عرض کم فرمان در دوچرخه‌های مدل زنانه


زنان نسبت به مردان عرض شانۀ کمتری دارند، بنابراین عرض فرمان دوچرخه‌های زنانه کمتر از دوچرخه‌های مردانه است. این موضوع در دوچرخه‌های کوهستان که فرمان صاف و بلندی دارند کمتر قابل مشاهده است اما در دوچرخه‌های جاده که فرمان دوچرخه هم‌عرض شانۀ دوچرخه‌سواران است ملموس‌تر خواهد بود.
دستۀ ترمز
زنان دستان ظریف‌تری دارند و اهرم‌های ترمز ‌باید فاصلۀ کمتری با فرمان داشته باشند. بعضی از اهرم‌های ترمز قابل تنظیم هستند و فاصلۀ آن‌ها با فرمان کمتر می‌شود و بعضی از مدل‌ها هم مخصوص خانم‌ها تولید می‌شوند.
تفاوت‌های اساسی بین زین زنانه و مردانه

زنان لگن‌های بزرگ‌تری نسبت به مردان دارند. محل انتهایی لگن که روی زین قرار می‌گیرد در خانم‌ها 9 تا 17 و این فاصله در مردان بین 6 تا 16 سانتی‌متر است. همچنین شکل لگن زن و مرد تفاوت‌های اساسی دیگری دارد، نشستن روی زین دوچرخه می‌تواند بر ناحیه‌ی پرینه و شریان‌ها عصبی در لگن زنان و مردان فشار زیادی وارد کند و بعد از سواری، دستگاه تناسلی را دچار بی‌حسی موقت کند. گزارش‌هایی در این خصوص وجود دارد که در طولانی‌مدت آسیب جدی‌ای را در ناحیه‌ی پرینه و اعصاب دستگاه تناسلی زنان و مردان به همراه دارد.انتخاب زین مناسب مهم‌ترین راه برای پیشگیری از حادثه‌های احتمالی است. باوجودآنکه در طراحی زین‌های مدرن، مؤلفه‌های اصلی برای جلوگیری از آسیب‌ها به منطقه‌ی پرینه لحاظ می‌شود؛ اما انتخاب زین مناسب شرط اصلی برای جلوگیری از آسیب‌هاست.
فاصلۀ بازوی طبق قامه


بازوی طبق قامه در سایزهای متفاوت نظیر 170، 172.5، 175 و همچنین سایزهای دیگر تولید می‌شوند و بنابر ارتفاع قد دوچرخه‌سوار تغییر می‌کنند. به‌صورت مثال در دوچرخه‌های سایز 16 اینچ یا همان S از طبق قامه‌هایی با بازوی 170 و در دوچرخه‌ای با سایز 18 یا L از طبق قامه‌هایی با سایز بازوی 175 استفاده می‌شود و به همین صورت در دوچرخه‌های مدل‌ زنانه که سایز کوچک‌تر دارند از طبق قامه‌ای با بازوی کوتاه‌تر استفاده می‌شود.  همچنین معمولاً در طبق قامه‌ها از سینی‌های کوچک‌تری (چرخ دندۀ جلو) استفاده می‌شود که با فشار پای کمتر بتوان رکاب زد. این موضوع هم در دوچرخه‌های نوجوانان و هم در دوچرخه‌های بانوان در نظر گرفته می‌شود.
فاصلۀ محور تا محور رکاب‌ها


به همان صورت که در بالا توضیح داده شد زنان لگن بزرگ‌تری از مردان دارند و این موضوع باعث می‌شود فاصلۀ بین دو پای زنان بیشتر از مردان باشد و همچنین محل قرارگیری کف پا روی زمین و یا روی رکاب دوچرخه بیشتر باشد. به همین دلیل فاصلۀ دو محور رکاب‌ها در دوچرخه‌های زنانه بیشتر است. البته تمامی موارد به غیر از مورد اول که در این یادداشت توضیح داده شده است کمتر در دوچرخه‌های مدل زنانه رعایت می‌شود و بیشتر در دوچرخه‌های رده‌بالا از برندهای معتبر در نظر گرفته می‌شوند. و این مورد فاصلۀ بین دو محور رکاب‌ها به مراتب کمتر در برندهای مختلف دیده می‌شود و معمولاً این مورد بعد از خرید دوچرخه توسط بایک فیتر، شخص و یا مجوعه‌ای که مراحل بایک‌فیتینگ و یا تنظیمات شخصی‌سازی سایزها را انجام می‌دهند صورت می‌گیرد. که البته تا این لحظه که این یاداشت به رشتۀ تحریر درآمده است هیچ‌کدام از مراکز بایک‌فیتینگ در ایران این تنظیم را ارائه نمی‌دهند.
نتیجه‌گیری
به همان صورت که در بخش‌های بالایی توضیح داده شد در اکثر دوچرخه‌های مدل زنانه نوع تنۀ دوچرخه و رنگ آن با مدل‌های دوچرخۀ مردانه تفاوت دارند و مابقی موارد در دوچرخه‌های رده‌بالا و یا برندهای معتبر رعایت می‌شوند. این نکته را هم باید در نظر داشت که تمامی این موارد به غیر از بدنۀ دوچرخه بعد از خرید دوچرخه قابل تعویض هستند و می‌توانید آن‌ها را شخصی‌سایز کنید، اما شاید به‌دلیل هزینۀ بالای لوازم زیاد به صرفه نباشد.
منبع : مجله دوچرخه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1344
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10418
بازدید ماه: 49837
کل بازدید ها: 626201
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com