معرفی فلاسک کوهنوردی

فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
فلاسک کوهنوردی چیست؟
شاید شما هم با قرار گرفتن در هوای سرد دلتان بخواهد خودتان را به یک نوشیدنی گرم دعوت نمایید. در اینجا یک دوست آهنی بسیار راهگشاست. فلاسک یا به قولی ترموس یکی از ابزارهای کلیدی برای استفاده در فصل زمستان می باشد. معمولا حمل آن قدری وزن بیشتر به کوهنورد تحمیل می کند. اما این وزن بیشتر به هیچ وجه اضافه بار نیست.
در هر روز به چند لیتر آب احتیاج داریم که در طول صعود و در ارتفاعات نقش کلیدی ایفا می کند. بدون آب فرآیندهای هم هوایی، مغزی، و عضلانی دچار اختلال عمده می شود.
چند نکته کلیدی در رابطه با فلاسک کوهنوردی :
روی گران بودن یا برند فلاسکها زیاد حساب نکنید.
فلاسک ها در بازار با برندها و قیمت های متنوع عرضه می شوند. اما شاید جالب باشد بدانید که لزوما گرانترین ها بهتر نیستند. برخی از بهترین ها را شاید بتوانید در خانه و در لوازم خانگی بیابید. مساله مهم این است که فلاسک کوه باید بتواند وظیفه خود یعنی گرم نگه داشتن مایعات را به درستی انجام دهد.
به جنس درب فلاسک توجه کنید.

در موقع خریدن فلاسک کوهنوردی دقت کنید که جنس درب آن درجه یک باشد. همین طور خوب و به راحتی بسته شود. یعنی به راحتی روی بدنه فلاسک بچرخد. حساب کنید که این کار را باید در شرایط سرما و به تعداد انجام دهید. جنس واشر فلاسک را در نظر داشته باشید. به کهنگی آن امتیاز منفی بدهید.
به فاصله دو جدار فلزی فلاسک توجه کنید.

فاصله دوجدار فلزی نقش عایق را ایفا می کند. (البته باید توجه داشته باشید که بیشتر حرارت از طریق درب خارج می شود.) اما فاصله بیشتر به طور پیشفرض به معنای مدت زمان بیشتر برای حفظ حرارت خواهد بود. شاید به نظر سخت برسد. اما می شود تا حدودی این فاصله را تشخیص داد.
به دکمه و آب بندی محل ریختن چای دقت کنید.

بسیاری از فلاسکها در این قسمت دارای ضعف هستند. احتمالا صدای نفس زدن فلاسک را شنیده اید. این یعنی دریچه ریختن مایعات به خوبی آب بند نیست. ضمنا شکل دکمه نیز دارای اهمیت است. آیا با دستکش می توان به خوبی از آن استفاده کرد؟ تست کنید. در برخی از فلاسک ها به خصوص آنهایی که دارای سایز بزرگ هستند باید درب را کامل بازکنید تا به مایعات دسترسی یابید. اگر طرفدار صعودهای راحتتر یا سریعتر هستید، شاید این مدل به دردتان نخورد.
فلاسکتان خوب نیست. نگران نباشید!
شاید فلاسکتان آنقدری که توقع دارید خوب نباشد. نگران نباشید. برای فلاسک کوهنوردی پوشاک هم چیز بدی نیست. می توانید از یک جوراب پشمی استفاده کنید. این کار دو مزیت دارد. اول اینکه خود پشم یک عایق حرارتی می باشد. البته تاثیرش را دست کم نگیرید. بعد اینکه دستتان در موقع استفاده با فلز برخورد نخواهد کرد. این یعنی نکته سنجی!!
آب بیشتر
معمولا فلاسکها ظرفیت زیادی ندارند. بیشتر ما از فلاسکهای بین ۵۰۰ سی سی  تا یک لیتری استفاده می کنیم. یک کلک خوب به شما یاد خواهم داد. از برف تازه به عنوان منبع تکمیلی استفاده کنید. قدری برف درون لیوان بریزید. بعد آب جوش به آن اضافه کنید. اینطوری هم آب داغ ولرم می شود. هم آب بیشتری خواهید داشت.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1168
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10242
بازدید ماه: 49661
کل بازدید ها: 626025
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com