معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو

خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
قله خلنو کجاست؟
خلنو، از جنوب به شمشک و رودبار قصران، از شمال به درهٔ رودخانه وارنگرود، از شرق به دشت لار (محدوده لواسانات) و از غرب به وسیلهٔ خط‌الرأس هرزه‌کوه به درهٔ رودخانه کرج متصل می‌شود. این قله سرچشمه اصلی رودخانهٔ وارنگرود بوده که سرچشمه و منبع اصلی دریاچهٔ سد کرج است.
ارتفاع قله خلنو
ارتفاع قله خلنو در منابع مختلف بین ۴۳۷۴ تا ۴۳۸۷ متر ذکر شده است. اما بیشترین تاکید روی ارتفاع ۴۳۷۴ متر می باشد.
راهنمای صعود به قله خلنو
مسیرهای صعود به قله خلنو

گذر از تیغهٔ ژاندارم برای رسیدن به آن قله بر روی خط الرأس برج – خلنو، آن را به یکی از قله‌های سرسخت ایران که رسیدن به آن (به خصوص در فصل زمستان و از روی خط الرأس) احتیاج به تجربه و وسایل فنی دارد، تبدیل کرده‌است. قلهٔ خلنو به صورت خط‌الرأسی با کلیهٔ قلل البرز مرکزی از جمله سرکچال ها، وزوابها، پالون گردن و آزادکوه ارتباط دارد. مسیر رایج برای صعود به این قله، از روستای لالون واقع در منطقهٔ اوشان، فشم، میگون است، ولی مسیر زمستانی آن از روی خط الرأس سرکچال – برج می‌باشد.
مسیرهای صعود به خلنو به شرح زیر هستند:
  1-  روستای لالان (لالون)
  2- خط الرأس جانستون به خلنو
  3-  خط الرأس سرکچال به خلنو
  4- خط الرأس کمان‌کوه به خلنو
  5-  مسیر دره وارنگه رود
مسیر صعود تابستانی از روستای لالون

 
  از روستای لالون حرکت به سمت تلخ آب آغاز می شود.
    در بین منطقه تلخ آب دو چشمه زرد رنگ و قرمز رنگ هستند که آب چشمه زردرنگ قابل خوردن می باشد. و طعم خاصی دارد.
    پس از آن باید به سمت آبشار حرکت کرد. در این قسمت پاکوب مشخص می باشد.
    پس از طی مسافتی به محل آبشار در ارتفاع ۳۳۰۰ متری خواهید رسید.
    از آن به بعد یک شیب نسبتا تند وجود دارد. با طی این شیب به محل گردنه ورزا دست می یابید.
    در محل گردنه پس از حرکت به سمت چپ به قله برج می رسید.
    ازقله برج یک خط الراس سنگی تا خلنو بزرگ و کوچک در بین راه قرار دارد. که تیغه ژاندارم در قسمتی از این مسیر قرار دارد.
قله خلنو از تیغه های ژاندارک [ژاندارم]


یکی از قسمتهای جذاب صعود به قله خلنو تیغه ها هستند که توسط اکثر اهالی کوه ژاندارک خوانده میشود. اما به نظر ژاندارم درست تر خواهد بود. دلیل آنرا ذکر خواهم کرد:
ژاندارم یک برج سنگی در یک مسیر کوهستانی میباشد. این نوع برج ها در مناطق آلپی معمول هستند. ژاندارم ها اغلب محل تقاطع دو مسیر هستند. این نام نیز از آلپ فرانسه سرچشمه گرفته است، که این عوارض به شکل ژاندارمری پلیس دیده میشوند.
و اما ژاندارک چیست؟ یا بهتر بگویم ژاندارک کیست؟ ژاندارک در حقیقت یک قهرمان فرانسوی میباشد که در جنگ صدساله بر ضد انگلستان، رهبری فرانسویها را برعهده داشت. وی در نزدیکی شهر کنپی ینی به خاطر خیانت شهردار این شهر توسط بورگینونها اسیر و به انگلیسی ها فروخته شد. و نهایتا او را به جرم ضدیت با کلیسا سوزاندند!
احتمالا با خواندن توضیحات بالا متوجه درست بودن واژه ژاندارم شده باشید.
صعود به خلنو از طریق وارنگه رود


این مسیر از نظر پیمایشی طولانی تر از مسیر لالون می باشد. برای شروع باید خودتان را به روستای وارنگه رود در جاده گچسر به دیزین برسانید. مسیر پیمایش به سمت خلنو از یک دره در وارنگه رود آغاز میشود و تا انتهای دره ادامه پیدا می کند. در این راه قسمتی به نام میان رود وجود دارد که رودخانه دو شعبه می شود. برای ادامه مسیر باید به داخل دره سمت راست حرکت کنید و در ادامه به دریاچه خلنو خواهید رسید. حرکت از کنار دریاچه به سوی قله امتداد دارد.
مسیر صعود زمستانی به قله خلنو

 
  نرسیده به میدان سپیدستان روستای شمشک باید از رودخانه عبور کرده و ابتدای یال سرلجنی برسید.
    یال سرلجنی را باید تا قله آن ادامه دهید و سپس به سمت چپ، و به سمت قله سرکچال بپیچید.
    بعد از یک زین اسبی به پناهگاه لجنی خواهید رسید.
    پس از پناهگاه لجنی به سمت بالا ادامه داده و به سرکچال یک دست می یابید.
    از سرکچال یک می بایست به سمت سرکچال سه در سمت چپ خط الراس ادامه دهید.
    از اینجا به سمت شمال و دره دریوک سرازیر شده و یک زین اسبی بزرگ را طی کنید.
    مجددا باید صعود کنید تا به قله برج برسید و به سمت خلنو ادامه دهید.
مشخصات کلی قله خلنو


پوشش گیاهی و وضعیت دسترسی به قله خلنو پوشش گیاهی شبدر وحشی، ترشک ، گرز، جعفری وحشی، قارچ های خوراکی، گلپر پوشش جانوری کل ، بز ، قوچ ، میش ، خرس ، روباه، گرگ، کبک، عقاب وضعیت دسترسی به آب: انتهای روستا و ابتدای مسیر تلخاب بالای آبشار لالون چشمه ای در ارتفاع ۳۵۰۰ متری قبل از رسیدن به گردنه ورزاب وضعیت آنتن دهی کمی قبل و بعد از آخرین چشمه آنتن دهی برای ایرانسل به صورت خیلی ضعیف وجود دارد. روی قله برج و خلنو نیز آنتن دهی وجود دارد منتها باید به دنبال آن گشت! موقعیت های مناسب جهت کمپینگ چشمه تلخاب آبشار لالون گردنه وزوا گردنه بین دو خلنو که جا برای یکی دوتا چادر دارد. نیاز به انجام کار فنی ندارد.
درجه سختی قله خلنو
قله خلنو در مقایسه با صعود به توچال قدری دشوارتر است. عبور از تیغه ها در ارتفاع ۴۳۰۰ متری نیز مزید بر علت این سختی نسبی می باشد. قبل از اقدام برای این صعود بهتر است قلل آسانتر را صعود کرده و سپس برای صعود به خلنو اقدام کنید. می توانید ابتدا به سراغ قله هایی مانند توچال، آزاد کوه و … رفته و پس از صعود این قلل خلنو را در نظر بگیرید. در این رابطه مقاله آمادگی برای قلل ۴۰۰۰ متری را بخوانید.
صعود یکروزه به قله خلنو
در صورت داشتن آمادگی کافی صعود یکروزه به قله خلنو آسانتر از برنامه یک و نیم روزه خواهد بود. دلیل این موضوع هم کاهش حجم و وزن بار کوله به دلیل عدم شبمانی می باشد. نکات زیر را برای صعود یکروزه این قله به خاطر بسپارید:
    قبل از شروع برنامه شرایط آب و هوای منطقه را چک کنید. منطقه خلنو به دلیل قرارگیری در مرکز البرز حتی در فصل تابستان هم می تواند با بارش برف و خرابی هوا همراه باشد.
    صبح زود آغاز کنید. در فصل تابستان بهتر است ساعت ۶ صبح پای کار باشید تا زمان کافی برای صعود داشته باشید.
    از حمل تجهیزات غیرضروری خودداری کنید.
    عبور از تیغه ها نیازمند دقت کافی می باشد. به طور کلی بهتر است با یادگیری مهارتهای سنگنوردی سطح کوهنوردی خود را ارتقا دهید.
آب و هوای قله خلنو
قله خلنو در قلب البرز قرار دارد. همین موضوع باعث می شود که دمای هوای آن از کناره های البرز سردتر باشد. قبل از صعود به قله خلنو می توانید از طریق سایت قله هواشناسی قله خلنو را چک کنید. سایت قله تمامی اطلاعات لازم مربوط به هواشناسی قله، مسیریابی، تجهیزات لازم و اطلاعات صعود را در اختیار شما قرار خواهد داد.
منبع : موج کوه


١٠ نكته تكنيكی سنگنوردی داخل سالن
یادگیری تکنیک های مورد نیاز در هر ورزشی لازم و ضروری است. سنگنوردی نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. سنگ نوردان برجسته با استفاده از قدرت صعود نمی کنند بلکه این تکنیک ها و حرکات سنگنوردی است که به آن ها کمک می کند تا بهترین صود را داشته باشند. اگر شما هم علاقه مند به ورزش سنگنوردی هستید با یادگیری تکنیک های اصولی و به کار بستن آن ها می توانید در این رشته موفقیت بیشتری را کسب نمایید. در این مقاله از قله به 10 نکته تکنیکی سنگنوردی داخل سالن خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
داستان کوتاه و زیبای پیرمرد منتظر
در این بخش با داستانی زیبا از قله همراه باشید.
معرفی قله کلکچال
یکی از قله‌های رشته کوه البرز مرکزی، با ارتفاع تقریبی 3350 متر در شمال تهران است. قله‌ای منفرد که در نزدیکی قلل لزون‌ها و اسپیلت واقع است و از چند یال می توان به آن صعود کرد. این قله از معدود قللی است که در روی هیچ خط‌ الرأسی قرار ندارد. معروفترین مسیری که به قله کلکچال ختم می‌شود، مسیر اردوگاه است که از پارک جمشیدیه آغاز شده و بعد از گذشتن از اردوگاه کلکچال و گردنه کلکچال از یال غربی به قله کلکچال می‌رسد. به علت کولاک‌های بسیار فصل زمستان این قله را کلکچال می نامند. کلکچال را یخچال پربرف هم معنی کرده‌اند. برای آشنایی بیشتر با قله ی کلکچال در ادامه با قله همراه باشید.
تمرینات ایستگاهی یا دایره ای برای کوهنوردی
کسب آمادگی کافی برای کوهنوردی برای حفظ امنیت و لذت بردن از طبیعت و کوهستان ضرورت دارد. از مهمترین تمرینات برای رسیدن به این هدف می توان به تریل رانینگ، دویدن، تمرین با وزنه، سنگنوردی سالنی و سایر موارد البته در کنار کوهنوردی اشاره کرد. با این حال گاها به دلایلی شرایط پیش می آید که امکان حضور در باشگاه نیست یا زمان زیادی برای تمرین کردن نداریم. این برنامه تمرینی ایستگاهی برای کوهنوردی به منظور استفاده در چنین مواقعی طراحی شده است. برای آشنایی بیشتر با این تمرینات در ادامه با قله همراه باشید.
فواید 20 دقیقه دویدن روزانه چیست؟
دویدن یکی از بهترین ورزش هایی است که می توانید انجام دهید و دلایل زیادی هم می شود برای تایید این نکته آورد. اما “۲۰ دقیقه دویدن” چطور؟ این مقدار تمرین هم اثرات کافی از نظر ورزشی، سلامتی و تناسب اندام دارد. در ادامه به مهمترین نکات در این باره خواهیم پرداخت و متوجه خواهید که شاید بهترین تغییر زندگی شما که می توانید ایجاد کنید، همین ۲۰ دقیقه دویدن در روز باشد که به راحتی می توانید آنرا انجام دهید. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی یک نوشیدنی معجزه آسا برای لاغری!
به کمک این نوشیدنی معجزه آسا کبد شما از سموم پاک سازی شده و در عرض سه روز لاغر می شوید. برای آشنایی با طرز تهیه ی این نوشیدنی معجزه آسا در ادامه با قله همراه باشید.
تأثیر سن والدین روی تربیت فرزندان
سن والدین، تربیت و بیولوژیک فرزندان را تحت تأثیر قرار می دهند. والدین در رده سنی بزرگسال از تجربیات به مراتب بالایی نسبت به والدین جوان برخوردار هستند و می توانند با علایق فرزند همگام شوند. ما در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت سن والدین در تربیت فرزندان مطالبی را ارائه دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب با کفش من راه برو
اورلی کرتن در کتاب با کفش من راه برو روش‌هایی را به والدین آموزش می‌دهد تا از طریق به‌کار‌بستن آن‌ها بتوانند کودک‌شان را بیشتر درک کنند. کرتن در این کتاب کاربردی، با ارائه‌ی تکنیک‌های علمی، تجربی و همینطور مثال، تمرین و آزمون‌های متعدد، به آن‌ها کمک می‌کند در برابر رفتار و احساسات کودکان واکنش مناسبی از خود بروز دهند. برای آشنایی بیشتر این کتاب در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی ژان کریستف آخرین کوهنورد فرانسه
موقعی که درگذشت روزنامه های فرانسه اینگونه تیتر زدند: “آخرین کوهنورد فرانسه مرد” این برای یک کشور با تاریخ بزرگ کوهنوردی و هزاران کوهنورد فعال معنای خاصی دارد. ژان کریستف لافایل با استعدادترین کوهنورد نسل خود به شمار می رفت. کوچک، قوی و بی باک، او بدون اکسیژن یا پشتیبان از بلندترین قله های جهان صعود کرد. ژان اغلب به تنهایی صعود می کرد، شاید به این دلیل که کس دیگری نمی توانست پابه پایش حرکت کند. در این مطلب با ژان کریستف بیشتر آشنا شوید. در ادامه با قله همراه باشید.
روش صحیح بستن کوله پشتی
کوله پشتی نقش مهمی در بین لوازم کوهنوردی دارد و توجه به نکات آن نیز ضروری است. امروزه کوله پشتی ها با گذشته تفاوت زیادی دارند و دارای دسترسی ها، جیب ها و ویژگی هایی هستند که به شما کمک می کند مدیریت بهتری روی لوازم داشته باشید. اما همچنان هم مهم است که کوله خود را به درستی ببندید. شاید بیرون رفتن با یک کوله نه چندان مرتب برای گشت و گذار در کنار دریا دردسرساز نشود اما کوهنوردی با یک کوله نامنظم مشکلات زیادی ایجاد می کند. از جمله آنها هم بایست به فشار بیش از حد به کمر، خستگی زودرس و حتی آسیب دیدگی و به هم ریختن تعادل اشاره کرد. یک کوله پشتی که به خوبی بسته شده باشد به شما کمک خواهد کرد تا بهتر و اقتصادی تر حرکت کنید. در این مقاله با نحوه ی بستن صحیح کوله پشتی بیشتر آشنا شوید. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1737
بازدید روز گذشته: 5987
بازدید هفته: 39153
بازدید ماه: 145025
کل بازدید ها: 1067677
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@