معرفی قله مهرچال

قله مهرچال از ارتفاعات البرز مرکزی می باشد که در شمال منطقه امامه و جنوب گرمابدر واقع شده است. از مشهورترین قلل همجوار مهرچال می توان به پیرزن کلوم و آتش کوه اشاره کرد. قلل سه گانه همهن به ارتفاع ۳۶۰۰ متر، پیرزن کلوم به ارتفاع ۳۸۴۰ متر و مهرچال به ارتفاع ۳۹۱۲ متر در یک خط الراس نعلی شکل واقع شده اند. مهرچال همچنین از طریق یک گردنه نسبتا وسیع به قله آتش کوه و از آن طریق به کوههای منطقه گرچال مانند ساکا و ریزان متصل می گردد. مهرچال در لغت به معنای محل پرستش مهر است که دلیل این نامگذاری وجود یک اتشگاه قدیمی دراین منطقه ذکر شده است. برای آشنایی بیشتر در ادامه با قله همراه باشید.
مسیرهای صعود به مهرچال


از چند طریق می توان به قله مهرچال دست یافت.
یال شمالی: این مسیر از طریق روستای گرمابدر آغاز شده و سپس با صعود به قله پیرزن کلوم و ادامه دادن مسیر به قله مهرچال خواهید رسید. این مسیر قابلیت استفاده برای صعود زمستانی دارد البته بعضی از بخش های آن مستعد ریزش بهمن می باشد.
مسیر جنوبی: این راه از طریق روستای امامه آغاز می شود و به عنوان مسیر استاندارد صعود تابستانی شناخته شده است. این مسیر در کنار یال صعود می کند و به همین دلیل احتمال بروز بهمن در زمستان باعث می شود غیرقابل صعود شود.
یال غربی که مبدا آن نیز در جاده امامه و قبل از رسیدن به این روستا واقع شده است. برای صعود به مهرچال از این راه باید ابتدا قلل اسپیدچال و همهن را صعود کنید و سپس با عبور از خط الراس نعلی شکل به قله پیرزن کلوم و پس از آن قله مهرچال خواهید رسید. این راه برای صعود زمستانی از نظر ایمنی بهمن مناسب تر است اما طولانی بوده و دارای درگیری فنی به خصوص در زمستان می باشد.
یال جنوب غربی: که با صعود از روستای راحت آباد آغاز شده و سپس با صعود قلل سای و پیرزن کلوم به قله مهرچال دست خواهید یافت.
در ادامه این مقاله به بررسی مسیرهای مختلف صعود به مهرچال خواهیم پرداخت:
صعود به مهرچال از امامه


برای صعود به مهرچال از طریق روستای امامه باید ابتدا خودتان را جاده فشم برسانید. در جاده فشم پس از خروجی اوشان در سمت راست و چند کیلومتر جلوتر، خروجی امامه قرار گرفته است که دارای تابلو می باشد. ابتدای محل امامه بالا با دیدن تابلوی (راحت آباد- خیابان مهرچال) از سمت چپ وارد مسیر جاده راحت آباد می شوید. حدود ۳-۴ کیلومتر بالاتر نیز به محل باغ تنگه و محل پارک اتومبیل می رسید و سپس مسیر کوهپیمایی شما در سمت چپ جاده در امتداد رودخانه آغاز می شود.
مسیر در جهت خلاف رودخانه می باشد که پس از حدود یک کیلومتر مسافت از سمت چپ رودخانه به سمت راست آن می روید و وارد پاکوب قله مهرچال و همهن می شوید که به طور محسوسی شیب دار است.
پس از طی مسافتی دیگر یک چشمه (فصلی) وجود دارد که دارای آب شرب می باشد. سپس به محدوده آبشارهای کوچک منطقه خواهید رسید. در ادامه مسیر نیز چشمه ای دیگر واقع شده است. پس از چشمه باید از تنگه عبور کرده و وارد مسیر دشت شوید. در اینجا قله همهن از یال سمت چپ و مسیر قله مهرچال از یال سمت راست می باشد. البته ابتدای مسیر پاکوب قدری نامشخص به نظر می رسد. این پاکوب در ادامه به شکل تراورس به گردنه سای-مهرچال در ارتفاع ۳۷۳۰ متری خواهد رسید. با ادامه مسیر از روی خط الراس به قله مهرچال صعود خواهید کرد.
    ارتفاع مبدا صعود: ۲۲۴۰ متر
    کل مسافت رفت و برگشت: ۱۷ کیلومتر
    این مسیر مناسب صعود زمستانی نیست.
صعود به مهرچال از طریق راحت آباد


برای صعود به این مسیر نیز باید خودتان را به جاده امامه برسانید و از خیابان مهرچال ادامه دهید. ۵ کیلومتر پس از پل امامه به روستای راحت آباد خواهید رسید. مسیر صعود از یال مشرف به این روستا که در جهت شرقی قله قرار دارد، آغاز می شود. توضیح اینکه این مسیر دارای دست به سنگ می باشد اما به دلیل صعود روی یال برای صعود زمستانی مناسب است
پس از عبور از برجهای مشرف به این مسیر و چند دست به سنگ به سنگچین قله سای در ارتفاع حدودی ۳۷۰۰ متری خواهید رسید. از اینجا مسیر کمی به سمت شرق ادامه می یابد که دارای بخش های تیغه ای هست.
صعود به مهرچال از گرمابدر


برای صعود به مهرچال از طریق گرمابدر باید ابتدا راهی فشم شده و سپس به سمت راست وارد جاده منتهی به گرمابدر شوید. در انتهای این جاده یک زنجیر (ابتدای جاده خاکی) قرار گرفته که نشان دهنده منطقه گرمابدر است. در این نقطه یک محیط بانی نیز واقع شده است.
برای صعود به مهرچال از طریق گرمابدر باید پس از محیط بانی در سمت راست وارد کوچه ای شوید که با یک شیب به سمت پایین سرازیر می شود. در داخل کوچه باید به جلو ادامه دهید تا به جاده خاکی برسید.
پس از رسیدن به جاده خاکی به سمت چپ پیچیده و پس از طی مسافت چندصد متری در سمت راستتان به پلی خواهید رسید که باید از آن عبور کرده و خودتان را آنسوی رودخانه برسانید. (این پل دارای درب بوده و گاها قفل می باشد، اما معمولا می توان به نوعی از آن عبور کرد)
پس از عبور از پل کمی به سمت چپ رفته و از طریق یک راه پاکوب تدریجا ارتفاع می گیرید تا به روی یال صعود برسید. در اینجا پاکوب از سمت راست یال صعود بالا رفته و یال پیش رو را تا انتها صعود خواهید کرد.
پس از رسیدن به انتهای این یال یک گردنه قرار گرفته است و به ناچار باید از بین سنگ ها قدری ارتفاع کم کنید تا به یال صعود زیر قله پیرزن کلوم برسید. پس از صعود این یال به قله پیرزن کلوم رسیده و با امتداد یک خط الراس نسبتا پهن می توانید به قله مهرچال دست یابید.
در طول این مسیر آب آشامیدنی وجود ندارد.
قسمت های اول مسیر تا نرسیده به گردنه در فصل زمستان امکان ریزش بهمن خواهد داشت.
مسافت رفت و برگشت از این مسیر حدود ۱۶ کیلومتر می باشد.
در برخی از قسمت های مسیر آنتن دهی موبایل وجود دارد.
صعود به مهرچال از طریق هم هن


یک مسیر فوق العاده زیبا و البته دارای درگیری با برف و سنگ در فصل زمستان
سه قله همهن، پیرزن کلوم و مهرچال خط الراسی نعلی شکل را تشکیل می دهند که دشت مهرچال در مرکز این نعل واقع شده است.
برای صعود به قله مهرچال از این طریق باید خودتان را به جاده امامه برسانید که قبلا پیرامن آن توضیح داده شد. در صورت تمایل به صعود زمستانی بایست قبل از رسیدن به تنگه باغ در سمت راست خود اقدام به صعود از روی یال نمایید تا در مسیر زمستانی صعود به همهن قرار بگیرید. این مسیر در امتداد یک یال به پیش رفته و سپس در نزدیکی قله همهن با گردش به راست به این قله خواهید رسید. پس از صعود به همهن قلل پیرزن کلون قرار دارد و در ادامه به قله مهرچال صعود خواهید کرد.
برای صعود در فصل تابستان می توانید از طریق تنگه باغ (مانند مسیر مهرچال از امامه) آغاز کنید و سپس با رسیدن به دشت مهرچال به جای رفتن به پاکوب سمت راست، یال سمت چپ را انتخاب کرده و خودتان را به قله همهن برسانید. پس از رسیدن به همهن نیز بایست راهی پیرزن کلوم و مهرچال شوید.
سوالات رایج در مورد صعود به قله مهرچال


درجه سختی قله مهرچال چقدر است؟
صعود به قله مهرچال را می توان از نظر سختی با قلل توچال یا سرکچال مقایسه کرد. البته بعضی از مسیرهای صعود به مهرچال به شدت در معرض خطر بهمن هستند و از این روی باید در فصل زمستان با دقت هر چه بیشتر برای صعود به این قله اقدام نمود.
آیا می توان قله مهرچال و پیرزن کلوم را در یک برنامه صعود کرد؟
دو مسیر از چهار مسیر صعود به مهرچال از قله پیرزن کلوم می گذرد. البته فاصله این دو قله کم است و می توان به راحتی در یک برنامه هر دو قله را صعود کرد.
لوازم مورد نیاز برای صعود به مهرچال چیست؟
از لوازم کوهنوردی مورد نیاز برای صعود به قله مهرچال می توان به کوله پشتی یک روزه، کاپشن کوهنوردی و سایر پوشاک مناسب فصل، مواد غذایی برای یک روز، کمک های اولیه، عینک آفتابی و ... اشاره کرد.
منبع : موج کوه


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2487  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43523  نفر
بازدید ماه: 186188  نفر
کل بازدید ها: 1351723  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید