فواید و معایب استفاده از باتوم در کوهنوردی

باتوم کوهنوردی که گاها آنرا به عنوان عصای کوهنوردی هم می شناسیم، یکی از لوازم معمول در پیاده روی، کوهپیمایی، کوله کشی و کلا گشت و گذار در طبیعت می باشد. استفاده درست از این وسیله می تواند پیامدهای مفیدی برای فرد داشته باشد. در این نوشته به بررسی فواید استفاده از باتوم در کوهنوردی می پردازیم و نظر محققان در این رابطه را بیان خواهیم کرد. در نهایت به نقدها و نکات منفی نیز خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
مهمترین فواید استفاده از باتوم در کوهنوردی
حفاظت از زانوها
می توان گفت مهمترین مفصل یک کوهنورد زانوی اوست. استفاده از باتوم می تواند تا ۱۰ درصد از فشار روی زانو بکاهد در نتیجه فشار روی این مفصل را کاهش می دهد. همچنین جلوی ضربه های ناشی از شوک را نیز می گیرد.
حفظ بهتر تعادل

این مورد از فواید استفاده از باتوم در کوهنوردی به خصوص برای کوله کشی و افراد قد بلند اهمیت دارد. وزن کوله پشتی کوهنوردی می تواند تعادل روی زمین های ناهموار را دشوار کند. باتوم با ایجاد تعادل بین دست و پا تا حد زیادی روی کاهش این عدم تعادل تاثیر مثبتی خواهد داشت.
بهبود وضعیت بدن
احتمالا شما هم این را تجربه کرده اید. در زمان باتوم زدن پشت شما صاف تر شده و کمتر قوز می کنید. در نتیجه این ابزار روی حفظ فرم صحیح و فشار کمتر به کمر هم موثر است.
فعال شدن عضلات بالاتنه
کسانی که به دنبال انجام فعالیت بهتر بالاتنه هستند با باتوم زدن می توانند به این موضوع دست یابند. پس از ساعت ها کار با باتوم متوجه می شوید که دست های شما هم خسته شده اند و در فعالیت بدن مشارکت داشتند. همین می توانند روی تقویت دست ها و کمربند شانه ای تاثیر گذار باشد.
افزایش استقامت در سربالایی

با وجود کاهش فشار روی عضلات پا، متوجه می شوید که عضلات این بخش بدن در هنگام باتوم زدن کمتر تحت تنش قرار می گیرند. در این حالت کمتر از گذشته عضلات شما به بیشینه فشار رسیده و در نتیجه با وجود آمادگی یکسان استقامت بیشتری از خود نشان خواهند داد.
افزایش مدت زمان رسیدن به خستگی
همین فرایند تقسیم کار بین بالاتنه و پایین تنه مدت زمان رسیدن به خستگی را افزایش می دهد. به بیان ساده مدت بیشتری طول می کشد که خسته شوید و شما می توانید برای مدت زمان طولانی تری فعالیت نمایید.
کالری سوزی بیشتر
با کار توامان بالاتنه و پایین تنه کالری سوزی بیشتر می شود. این مورد از فواید استفاده از باتوم در کوهنوردی برای کسانی که به دنبال چربی سوزی و لاغری هستند اهمیت دارد.
پیشگیری از سقوط
یکی از خطرات کوهستان و کوهنوردی سقوط است. با توجه به اینکه شما با باتوم تعادل بهتری دارید احتمال سقوط نیز به شکل مشخصی کاهش خواهد یافت .
افزایش سرعت در سراشیبی

باتوم زدن در سرپایینی به راحتی سربالایی نیست اما به خصوص در مسیرهای طولانی تر باتوم می تواند باعث کاهش خستگی عضله چهارسر شود. این موضوع کیفیت سرعت شما را بهبود می دهد و می توانید سرعتی یکنواخت و به طور کلی سریعتر داشته باشید.
سلامت بیشتر ستون فقرات
همانطور که گفتیم استفاده ازعصای کوهنوردی وضعیت و حالت بدن شما را بهبود می دهد. این همچنین عضلاتی مرکزی بدن را تقویت کرده و باعث می شود فشار کمتری به ستون فقراتتان وارد شود.
عبور از رودخانه ها
در عبور از رودخانه ها باتوم شما مانند یک درجه عمق سنج استفاده می شود. شما با استفاده از آن عمق رودخانه و گدار را شناسایی می کنید.
تحقیقات چه می گویند؟
تعدادی مقاله تحقیقاتی وجود دارد که می تواند به عنوان شواهدی برای استفاده از عصای کوهنوردی استفاده شود که از مزایای ذکر شده در بالا پشتیبانی می کند:
    استفاده از باتوم ها باعث کاهش فعالیت عضلات اندام تحتانی و افزایش فعالیت عضلات اندام فوقانی می شود (Knight 2000, Pellegrini 2018, Pellegrini 2015, Sugiyama 2013).
    طول گام افزایش می‌یابد (و در نتیجه سرعت گام کاهش می‌یابد) به این معنی که در شرایط سرعت و درجه یکسان، گام‌های آهسته‌تر و طولانی‌تری با استفاده از چوب پیاده‌روی نسبت به بدون آن برمی‌دارید (Grainer 2017، Knight 2000، Perrey 2008، Willson 2001).
    در مقایسه با راه رفتن معمولی، راه رفتن نوردیک (با استفاده از باتوم ها) شامل اعمال نیرو به باتوم ها با هر گام است. پیاده روی های نوردیک بیشتر از کل بدن (با شدت بیشتری) استفاده می کنند و تحریکات تناسب اندام را دریافت می کنند که در راه رفتن طبیعی برای قفسه سینه، عضله سه سر، عضله دوسر، شانه، شکم، ستون فقرات و سایر عضلات مرکزی وجود ندارد که ممکن است منجر به افزایش قابل توجه ضربان قلب در یک سرعت معین شود.
معایب باتوم کوهنوردی

تا اینجا به فواید استفاده از باتوم در کوهنوردی پرداختیم. در ادامه به چند مورد از معایب استفاده از باتوم کوهنوردی اشاره می کنیم و چند راهکار هم برای مدیریت این معایب به شما خواهیم گفت.
دست و پا گیر شدن
این بزرگترین ایراد باتوم کوهنوردی است و به ویژه در دست به سنگ ها آنرا تجربه کرده اید. همچنین زمان عکس گرفتن یا استفاده از طناب هم ممکن است این مشکل پدیدار شود.
راهکار این است که باتوم را پیش از زمان نیاز در کنار کوله پشتی خود فیکس کنید. البته در عمل باز و بسته کردن متوالی باتوم خیلی خوشایند نیست.
وزن
حتی سبکترین باتوم ها هم وزن دارند. برخی افراد دوست دارند در سربالایی باتوم بزنند و در سرپایین این ابزار را در کنار کوله پشتی خود قرار دهند. یک راهکار در اینجا استفاده از باتوم های کربنی هست که البته خیلی گرانتر هم هستند.
امکان افزایش مصرف انرژی

همانطور که بالا اشاره کردیم استفاده از باتوم در کوهنوردی می تواند باعث افزایش کالری سوزی شود. این در عین حسن بودن یک عیب هم می تواند باشد. البته چیزی که هست میزان افزایش کالری سوزی تنها در حالت های خاص پدید می آید و این افزایش هم عموما چشم گیر نیست.
هزینه بیشتر
یک وسیله بیشتر یعنی هزینه بیشتر. به طور خلاصه شما باید یک مبلغی برای خرید باتوم کنار بگذارید. از آن گذشته باتوم مصرفی است و به سرعت مستهلک یا خراب می شود. توجه به راهکارهای نگهداری باتوم در این مورد مفید خواهد بود که در مقاله زیر می توانید مطالعه کنید.
حتما از باتوم استفاده کنید اگر...
    اضافه وزن دارید
    کوله کشی سنگینی در پیش دارید
    به دنبال چربی سوزی بیشتر هستید
    مفصل زانوی شما به دلایلی در معرض آسیب قرار دارد.
    پیمایش طولانی در پیش دارید.
به طور کلی مهارت باتوم زدن در کوهنوردی یک مهارت مهم است که به شما کمک می کند از انرژی موجود خود بهتر استفاده کنید. اما توجه به مواردی مانند سایز درست، تکنیک صحیح باتوم زدن و مواردی این چنینی اهمیت دارد.
منابع: cleverhiker / macsadventure


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2496  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43532  نفر
بازدید ماه: 186197  نفر
کل بازدید ها: 1351732  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید