روش نگهداری از کفش کوهنوردی

اگر شما یک کوهنورد هستید حتما باید روش نگهداری کفش کوهنوردی را بدانید. حتی اگر کوهنورد نیستید و تفریحی به کوه می روید؛ توصیه می‌شود بدانید زیرا نحوه‌ی نگهداری طول عمر پوتین‌هایتان را زیاد می‌کند و در این اوضاع اقتصادی هزینه‌ی جدیدی روی دستتان نمی گذارد‍! در ادامه چند طریقه‌ی نگهداری کفش کوهنوردی را شرح می‌دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
9 روش برای نگهداری از کفش کوهنوردی
برای حفظ و نگهداری بیشتر کفش کوهنوردی لازم است روش‌های آن را بدانیم تا مدت زمان بیشتری آن‌ها را همراه خود داشته باشیم. در ادامه به ۹ روش نگهداری کفش کوهنوردی می‌پردازیم:
    کفش‌ها را در زیر آفتاب یا در ماشین گرم قرار ندهید: درست است که باید کفش را در معرض هوای آزاد قرار دهیم ولی آنها را در آفتاب و یا ماشین به امان خدا رها نکنید. از قرار دادن کفش زیر نور مستقیم خورشید و داخل ماشین در هوای گرم تابستان پرهیز کنید. محیط های گرم مکان‌های خوبی برای رشد باکتری هستند علاوه بر آن گرما باعث از بین رفتن چسب کف کفش می‌شود و کفشتان را خراب می‌کند.
    مراقب قدم‌هایتان باشید: لاستیک کف کفش است که کفش را قیمتی می‌کند و موجب استحکام آن می‌شود. برای طولانی‌تر شدن لاستیک کفش حرکات پا را تمرین کنید و قدم‌های خود را خوب و ظریف بردارید.
    بگذارید کفش‌هایتان هوا بخورد: مثل ما، کفش‌ها هم باید نفس بکشند. یادتان باشد که همیشه پس از برنامه‌های کوهنوردی کفش‌هایتان را از کیف خارج کنید و در معرض هوا قرار دهید؛ عدم این کار باعث خشک نشدن کفش و و رشد باکتری و ماندن بوی بد در کفش‌ها می‌شود. می توانید از یک کیف توری برای قرار دادن کفشتان استفاده کنید یا آنها را به کیف خود آویزان کنید که تا رسیدن به خانه هوا بخورد.
    کف کفش خود را تمیز کنید: گرد و غبار، خاک، گل لاستیک کفش شما را تخریب می‌کند. اگر متوجه کثیفی کف کفشتان شدید بایستید و به پاک کردن آن بپردازید. می توانید با مسواک نرم تمیز یا پارچه کفش را تمیز کنید اما حواستان باشد پارچه کفش خیس نشود.  
    از خوشبو کننده کفش استفاده کنید: با اسپری‌های خوشبو کننده می‌توانید بوی کفش‌های دوست‌داشتنی‌تان را مطبوع کنید! حتی می‌توانید از اسپری‌هایی که ضد باکتری هستند استفاده کنید. می‌توانید از Boot Bananas هم استفاده کنید. آن‌ها رطوبت را جذب می‌کنند و هر گونه باکتری ایجاد شده در کفش را خنثی می‌کنند. زمانی که کوهنوردی نمی‌کنید آن‌ها را در کفش خود نگه دارید.
    جوراب مناسب بپوشید: پوشیدن جوراب مناسب به جذب عرق پا کمک می‌کند باعث می‌شود که کفشتان کم بوی بد بگیرد. توصیه می کنیم حتی المقدور از جوراب های نسبتا نو استفاده کنید تا بو و باکتری کمتری به کفش های شما منتقل شود.
    کفش‌های خود را تمیز کنید: کفش‌های شما می‌توانند کثیفی و نمک را در داخل و خارج کفش ایجاد کنند. نمک حاصل از عرق بر خاصیت ارتجاعی مواد تأثیر می‌گذارد، در حالی که کثیفی می‌تواند باعث شود سطح داخلی لغزنده، بوی بدی پیدا کند و سیاه به نظر برسد.
    قبل از اینکه کفشتان سوراخ شود آن را تعمیر کنید: کفش‌های کوهنوردی به دلیل قیمت بالایی که دارند امکان خرید مجدد سالیانه را به ما نمی دهد! پس بهتر است از کفش‌های خود مراقبت کنید و قبل از اینکه سوراخی بر روی کفش ایجاد شود به فکر تعمیر آن باشید وگرنه تعمیر کفش شما بی‌فایده خواهد بود. اجازه ندهید که کف کفش ها را بازبینی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید که البته معمولا باعث کاهش کیفیت کفش می شود
    چند جفت کفش برای کوهنوردی بخرید: هرچقدر هم از کفش‌های کوهنوردی خود مراقبت کنید باز هم هر کالایی تاریخ انقضایی دارد. با گذشت زمان، بیشتر کوهنوردان چند جفت کفش مختلف جمع می‌کنند. از آن‌ها می‌توان برای سبک های مختلف کوهنوردی یا داشتن آن جفت فرسوده راحت برای گرم کردن و موارد دیگر استفاده کرد. استفاده از کفش سنگین در تابستان نه تنها پای شما را اذیت می کند، بلکه این مدل کفش ها اغلب گرانتر هستند و روی سنگ و خاک هم سریعتر فرسوده می شوند. اگر برنامه ریزی دایمی در صعود دارید از کفش مناسب هر فصل استفاده کنید.
مراحل شستشو و نگهداری کفش کوهنوردی
گاهی مراقبت از کفش‌ها کاری خسته کننده و طاقت فرسا است مخصوصا زمانی که از یک کوهپیمایی جانانه برگشته‌اید و حسابی خسته‌اید. اما باور کنید انجام این مراحل در طول عمر کفش شما بسیار تاثیرگذار است و پشت گوش انداختن آن به ضررتان است. شستشوی کفش کوهنوردی چند مرحله دارد به ترتیب به شرح آن‌ها می پردازیم:
    تمیز کردن
    شستشو
    خشک کردن
    استفاده از مواد ضد آب
    حفظ برای مدت طولانی
یادتان باشد که تمامی این مراحل را باید سریعا انجام شود زیرا نفوذ خاک به داخل بافت کفش به مرور باعث سایش الیاف آن می‌شود و طول‌عمر کفش را کم می‌کند. نگذارید خیلی دیر شود و حداکثر تا روز بعد از کوهنوردی تجهیزات خود را شسته و خشک کنید.
مرحله اول: تمیز کردن
  
 بندها و کفی کفش را جدا کرده و به راحتی به همه‌ی نقاط کفش برای تمیز کردن دسترسی پیدا کنید.
    سپس به آرامی به کفش ضربه بزنید تا گل و لایی که به کفش چسبیده جدا شود.
    کفش‌ها را به آرامی برس بکشید و با لب‌هایتان مقداری هوا روی کفش‌ها بفشارید تا ذرات گرد و غبار از بین برود.
    اگر گل یا سنگ سمجی به کفش چسبیده بود که جدا شدن آن از کفش سخت بود از مقداری آب برای جداسازی آن کمک بگیرید.
    پس از اینکه تمام آلودگی‌ها را از روی کفش پاک نمودید حالا وقت شستشوی آن رسیده است.
مرحله دوم: شستشوی کفش کوهنوردی

حتما قبل از شستشوی کفش به دستورالعمل های شستشوی کفشتان نگاه بیندازید. هرگز بدون اطلاع کفش خود را درون ماشین لباسشویی نیندازید. شاید با شستشو با ماشین لباسشویی کار خود را راحت کنید اما آسیب زیادی به محصولتان می‌زنید.
    بندهای کفش را با مواد شوینده نرم شستشو دهید.
    از آب گرم و برس سخت برای جدا کردن گل و گرد و غبار کمک بگیرید. دمای آب حدود ۳۰-۳۵ درجه سانتیگراد باشد این میزان معتدل ترین دما برای پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار است.
    برای شستن قسمت رویه‌ی کفش از یک مسواک، پارچه و یا اسفنج نرم استفاده کنید زیرا سطح روی کفش بافت نرم و ظریف تری دارد.
    از مواد شوینده‌‌ی ملایم و مخصوص کفش کوهنوردی استفاده کنید. صابون یا مواد شیمیایی قوی به آستر یا کف کفش آسیب می‌رسانند و باعث فرسودگی سریع چرم می‌شوند.
مرحله سوم: خشک کردن کفش کوه

حواستان باشد برای خشک کردن کفش را مستقیما در معرض نور خورشید، شوفاژ، بخاری و سشوار قرار ندهید. خشک کردن کفش اهمیت زیادی دارد زیرا محیط های مرطوب بهترین فضا برای رشد باکتری و کپک هستند.
    ابتدا کفش‌ها را وارونه قرار دهید تا آب باقی مانده از آن خارج شود.
    بند ها و یا نوار چسب کفش را باز کنید.
    برای جذب کردن رطوبت داخل کفش از یک دستمال و روزنامه استفاده کنید. روزنامه را مچاله کرده و به صورت گلوله در‌آورید لای دستمال بپیچید و به مدت ۲۴ ساعت در داخل کفش قرار دهید تا رطوبت را به خود بگیرد.
    در هنگام زمستان برای خشک کردن کفش بهتر است آنها را در جایی نزدیک شوفاژ قرار دهید اما مستقیماً بالای آن قرار ندهید و تا هنگامی که کفش کاملا خشک نشد آن را نپوشید.
مرحله چهارم: استفاده از اسپری ضد آب


همه ی کفش‌های کوهنوردی حرفه‌ای قابلیت ضد آب دارند اما ممکن است پس از استفاده‌ی مکرر و یا قرار گرفتن در زیر باران به مدت طولانی این خاصیت خود را از دست بدهند اما جای نگرانی نیست! برای احیای مقاومت کفش از اسپری‌ ضد آب می‌توان استفاده کرد. البته این کار را یک یا دو بار در سال باید انجام داد. اگر رویه‌ی محصول شما از جنس عایق ضد آب گورتکس (Gore-Tex) است پس از شستشوی کامل کفش می توانید از مراحل زیر استفاده کنید:
    ابتدا دستورالعمل نوشته شده بر روی اسپری را بخوانید و به هشدار‌های آن توجه کنید.
    محلول ضد آب را در تمام سطح کفش از فاصله‌ی ۲۰ سانتی متری اسپری کنید.
    توصیه می‌شود این کار را در فضای آزاد یا اگر در فضای بسته هستید پنجره را باز کنید تا هوا جریان داشته باشد؛ انجام دهید.
اگر کفش کوهنوردی شما از جنس چرم است از مواد ضد آب جامد مثل واکس استفاده کنید. اسپری ضد آب را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم کوهنوردی تهیه کنید.
مرحله پنجم: نگهداری از کفش کوهنوردی برای طولانی مدت


ممکن است فاصله میان برنامه‌های کوهنوردی شما طولانی شود و تا چندمین ماه دست به تجهیزات کوه نوردی خود نزنید. برای محافظت از کفش کوهنوردی برای طولانی مدت به نکات زیر دقت کنید:
    کفش کوهنوردی حتما قبل از انبار کردن شسته شده باشد.
    کفی کفش را بردارید و جداگانه نگهداری کنید.
    قبل از انبار کردن کفش حتما از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید.
    کفش‌ها را در پلاستیک قرار ندهید و جریان هوا را برای آن‌ها ایجاد کنید.
    کفش را در مکان‌های تاریک قرار ندهید زیرا موجب رشد و تکثیر قارچ می‌شود.
    کاغذ یا روزنامه در داخل پوتین‌ها قرار دهید تا شکل و قالب اولیه خود را حفظ کنند.
منابع : mountainknowhow


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3389  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44425  نفر
بازدید ماه: 187090  نفر
کل بازدید ها: 1352625  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید