روش نگهداری از کفش کوهنوردی

اگر شما یک کوهنورد هستید حتما باید روش نگهداری کفش کوهنوردی را بدانید. حتی اگر کوهنورد نیستید و تفریحی به کوه می روید؛ توصیه می‌شود بدانید زیرا نحوه‌ی نگهداری طول عمر پوتین‌هایتان را زیاد می‌کند و در این اوضاع اقتصادی هزینه‌ی جدیدی روی دستتان نمی گذارد‍! در ادامه چند طریقه‌ی نگهداری کفش کوهنوردی را شرح می‌دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
9 روش برای نگهداری از کفش کوهنوردی
برای حفظ و نگهداری بیشتر کفش کوهنوردی لازم است روش‌های آن را بدانیم تا مدت زمان بیشتری آن‌ها را همراه خود داشته باشیم. در ادامه به ۹ روش نگهداری کفش کوهنوردی می‌پردازیم:
    کفش‌ها را در زیر آفتاب یا در ماشین گرم قرار ندهید: درست است که باید کفش را در معرض هوای آزاد قرار دهیم ولی آنها را در آفتاب و یا ماشین به امان خدا رها نکنید. از قرار دادن کفش زیر نور مستقیم خورشید و داخل ماشین در هوای گرم تابستان پرهیز کنید. محیط های گرم مکان‌های خوبی برای رشد باکتری هستند علاوه بر آن گرما باعث از بین رفتن چسب کف کفش می‌شود و کفشتان را خراب می‌کند.
    مراقب قدم‌هایتان باشید: لاستیک کف کفش است که کفش را قیمتی می‌کند و موجب استحکام آن می‌شود. برای طولانی‌تر شدن لاستیک کفش حرکات پا را تمرین کنید و قدم‌های خود را خوب و ظریف بردارید.
    بگذارید کفش‌هایتان هوا بخورد: مثل ما، کفش‌ها هم باید نفس بکشند. یادتان باشد که همیشه پس از برنامه‌های کوهنوردی کفش‌هایتان را از کیف خارج کنید و در معرض هوا قرار دهید؛ عدم این کار باعث خشک نشدن کفش و و رشد باکتری و ماندن بوی بد در کفش‌ها می‌شود. می توانید از یک کیف توری برای قرار دادن کفشتان استفاده کنید یا آنها را به کیف خود آویزان کنید که تا رسیدن به خانه هوا بخورد.
    کف کفش خود را تمیز کنید: گرد و غبار، خاک، گل لاستیک کفش شما را تخریب می‌کند. اگر متوجه کثیفی کف کفشتان شدید بایستید و به پاک کردن آن بپردازید. می توانید با مسواک نرم تمیز یا پارچه کفش را تمیز کنید اما حواستان باشد پارچه کفش خیس نشود.  
    از خوشبو کننده کفش استفاده کنید: با اسپری‌های خوشبو کننده می‌توانید بوی کفش‌های دوست‌داشتنی‌تان را مطبوع کنید! حتی می‌توانید از اسپری‌هایی که ضد باکتری هستند استفاده کنید. می‌توانید از Boot Bananas هم استفاده کنید. آن‌ها رطوبت را جذب می‌کنند و هر گونه باکتری ایجاد شده در کفش را خنثی می‌کنند. زمانی که کوهنوردی نمی‌کنید آن‌ها را در کفش خود نگه دارید.
    جوراب مناسب بپوشید: پوشیدن جوراب مناسب به جذب عرق پا کمک می‌کند باعث می‌شود که کفشتان کم بوی بد بگیرد. توصیه می کنیم حتی المقدور از جوراب های نسبتا نو استفاده کنید تا بو و باکتری کمتری به کفش های شما منتقل شود.
    کفش‌های خود را تمیز کنید: کفش‌های شما می‌توانند کثیفی و نمک را در داخل و خارج کفش ایجاد کنند. نمک حاصل از عرق بر خاصیت ارتجاعی مواد تأثیر می‌گذارد، در حالی که کثیفی می‌تواند باعث شود سطح داخلی لغزنده، بوی بدی پیدا کند و سیاه به نظر برسد.
    قبل از اینکه کفشتان سوراخ شود آن را تعمیر کنید: کفش‌های کوهنوردی به دلیل قیمت بالایی که دارند امکان خرید مجدد سالیانه را به ما نمی دهد! پس بهتر است از کفش‌های خود مراقبت کنید و قبل از اینکه سوراخی بر روی کفش ایجاد شود به فکر تعمیر آن باشید وگرنه تعمیر کفش شما بی‌فایده خواهد بود. اجازه ندهید که کف کفش ها را بازبینی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید که البته معمولا باعث کاهش کیفیت کفش می شود
    چند جفت کفش برای کوهنوردی بخرید: هرچقدر هم از کفش‌های کوهنوردی خود مراقبت کنید باز هم هر کالایی تاریخ انقضایی دارد. با گذشت زمان، بیشتر کوهنوردان چند جفت کفش مختلف جمع می‌کنند. از آن‌ها می‌توان برای سبک های مختلف کوهنوردی یا داشتن آن جفت فرسوده راحت برای گرم کردن و موارد دیگر استفاده کرد. استفاده از کفش سنگین در تابستان نه تنها پای شما را اذیت می کند، بلکه این مدل کفش ها اغلب گرانتر هستند و روی سنگ و خاک هم سریعتر فرسوده می شوند. اگر برنامه ریزی دایمی در صعود دارید از کفش مناسب هر فصل استفاده کنید.
مراحل شستشو و نگهداری کفش کوهنوردی
گاهی مراقبت از کفش‌ها کاری خسته کننده و طاقت فرسا است مخصوصا زمانی که از یک کوهپیمایی جانانه برگشته‌اید و حسابی خسته‌اید. اما باور کنید انجام این مراحل در طول عمر کفش شما بسیار تاثیرگذار است و پشت گوش انداختن آن به ضررتان است. شستشوی کفش کوهنوردی چند مرحله دارد به ترتیب به شرح آن‌ها می پردازیم:
    تمیز کردن
    شستشو
    خشک کردن
    استفاده از مواد ضد آب
    حفظ برای مدت طولانی
یادتان باشد که تمامی این مراحل را باید سریعا انجام شود زیرا نفوذ خاک به داخل بافت کفش به مرور باعث سایش الیاف آن می‌شود و طول‌عمر کفش را کم می‌کند. نگذارید خیلی دیر شود و حداکثر تا روز بعد از کوهنوردی تجهیزات خود را شسته و خشک کنید.
مرحله اول: تمیز کردن
  
 بندها و کفی کفش را جدا کرده و به راحتی به همه‌ی نقاط کفش برای تمیز کردن دسترسی پیدا کنید.
    سپس به آرامی به کفش ضربه بزنید تا گل و لایی که به کفش چسبیده جدا شود.
    کفش‌ها را به آرامی برس بکشید و با لب‌هایتان مقداری هوا روی کفش‌ها بفشارید تا ذرات گرد و غبار از بین برود.
    اگر گل یا سنگ سمجی به کفش چسبیده بود که جدا شدن آن از کفش سخت بود از مقداری آب برای جداسازی آن کمک بگیرید.
    پس از اینکه تمام آلودگی‌ها را از روی کفش پاک نمودید حالا وقت شستشوی آن رسیده است.
مرحله دوم: شستشوی کفش کوهنوردی

حتما قبل از شستشوی کفش به دستورالعمل های شستشوی کفشتان نگاه بیندازید. هرگز بدون اطلاع کفش خود را درون ماشین لباسشویی نیندازید. شاید با شستشو با ماشین لباسشویی کار خود را راحت کنید اما آسیب زیادی به محصولتان می‌زنید.
    بندهای کفش را با مواد شوینده نرم شستشو دهید.
    از آب گرم و برس سخت برای جدا کردن گل و گرد و غبار کمک بگیرید. دمای آب حدود ۳۰-۳۵ درجه سانتیگراد باشد این میزان معتدل ترین دما برای پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار است.
    برای شستن قسمت رویه‌ی کفش از یک مسواک، پارچه و یا اسفنج نرم استفاده کنید زیرا سطح روی کفش بافت نرم و ظریف تری دارد.
    از مواد شوینده‌‌ی ملایم و مخصوص کفش کوهنوردی استفاده کنید. صابون یا مواد شیمیایی قوی به آستر یا کف کفش آسیب می‌رسانند و باعث فرسودگی سریع چرم می‌شوند.
مرحله سوم: خشک کردن کفش کوه

حواستان باشد برای خشک کردن کفش را مستقیما در معرض نور خورشید، شوفاژ، بخاری و سشوار قرار ندهید. خشک کردن کفش اهمیت زیادی دارد زیرا محیط های مرطوب بهترین فضا برای رشد باکتری و کپک هستند.
    ابتدا کفش‌ها را وارونه قرار دهید تا آب باقی مانده از آن خارج شود.
    بند ها و یا نوار چسب کفش را باز کنید.
    برای جذب کردن رطوبت داخل کفش از یک دستمال و روزنامه استفاده کنید. روزنامه را مچاله کرده و به صورت گلوله در‌آورید لای دستمال بپیچید و به مدت ۲۴ ساعت در داخل کفش قرار دهید تا رطوبت را به خود بگیرد.
    در هنگام زمستان برای خشک کردن کفش بهتر است آنها را در جایی نزدیک شوفاژ قرار دهید اما مستقیماً بالای آن قرار ندهید و تا هنگامی که کفش کاملا خشک نشد آن را نپوشید.
مرحله چهارم: استفاده از اسپری ضد آب


همه ی کفش‌های کوهنوردی حرفه‌ای قابلیت ضد آب دارند اما ممکن است پس از استفاده‌ی مکرر و یا قرار گرفتن در زیر باران به مدت طولانی این خاصیت خود را از دست بدهند اما جای نگرانی نیست! برای احیای مقاومت کفش از اسپری‌ ضد آب می‌توان استفاده کرد. البته این کار را یک یا دو بار در سال باید انجام داد. اگر رویه‌ی محصول شما از جنس عایق ضد آب گورتکس (Gore-Tex) است پس از شستشوی کامل کفش می توانید از مراحل زیر استفاده کنید:
    ابتدا دستورالعمل نوشته شده بر روی اسپری را بخوانید و به هشدار‌های آن توجه کنید.
    محلول ضد آب را در تمام سطح کفش از فاصله‌ی ۲۰ سانتی متری اسپری کنید.
    توصیه می‌شود این کار را در فضای آزاد یا اگر در فضای بسته هستید پنجره را باز کنید تا هوا جریان داشته باشد؛ انجام دهید.
اگر کفش کوهنوردی شما از جنس چرم است از مواد ضد آب جامد مثل واکس استفاده کنید. اسپری ضد آب را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم کوهنوردی تهیه کنید.
مرحله پنجم: نگهداری از کفش کوهنوردی برای طولانی مدت


ممکن است فاصله میان برنامه‌های کوهنوردی شما طولانی شود و تا چندمین ماه دست به تجهیزات کوه نوردی خود نزنید. برای محافظت از کفش کوهنوردی برای طولانی مدت به نکات زیر دقت کنید:
    کفش کوهنوردی حتما قبل از انبار کردن شسته شده باشد.
    کفی کفش را بردارید و جداگانه نگهداری کنید.
    قبل از انبار کردن کفش حتما از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید.
    کفش‌ها را در پلاستیک قرار ندهید و جریان هوا را برای آن‌ها ایجاد کنید.
    کفش را در مکان‌های تاریک قرار ندهید زیرا موجب رشد و تکثیر قارچ می‌شود.
    کاغذ یا روزنامه در داخل پوتین‌ها قرار دهید تا شکل و قالب اولیه خود را حفظ کنند.
منابع : mountainknowhow


#بدنسازی_سالم #سارم_و_عضله_سازی #خطرات_عضله_سازی_سریع #بدن_سالم #بدنسازی_پایدار #تمرین_با_احتیاط #ساخت_عضلات_به_شیوه_سالم #سلامتی_بدن
رازهای پنهان در ساخت عضلات: سارم و بدنسازی
بدنسازی و عضله‌سازی از جمله فعالیت‌هایی است که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم؛ اما آیا همیشه بهترین روش‌ها را برای دست‌یافتن به اهدافمان استفاده می‌کنیم؟ این روزها، روش‌های ساخت عضلات سریع و موثری وجود دارد که با نام‌هایی چون سارم شناخته می‌شوند. اما آیا این روش‌ها همواره بدون خطر هستند؟ در این مقاله از قله به بررسی خطرات پنهانی که ممکن است در پشت سرمایه‌گذاری‌های سریع برای ساخت عضلات پیدا شوند، می‌پردازیم و راه‌های بهتری را برای دست‌یافتن به اهداف بدنی خود اکتشاف می کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پل_خواجو#معماری_ایرانی#تاریخ_ایران#گردشگری_اصفهان#پل_های_تاریخی#زاینده_رود#شاهکار_معماری#آثار_صفویه
معرفی پل خواجو
پل خواجو یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین پل‌های تاریخی در ایران است. این پل در استان اصفهان قرار دارد و جزو نمادهای اصفهان به شمار می‌رود. پل خواجو در دوره صفویه ساخته شده و از دوران حکومت شاه عباس اول صفوی (حکومت: ۱۵۹۸–۱۶۲۹ میلادی) به سرپرستی اصفهان تا امروز باقی مانده است.این پل بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده و ارتفاع آن از سطح آب رودخانه برابر با ۲۳ متر است و طول آن حدوداً ۱۳۰ متر می‌باشد. پل خواجو به دلیل طراحی زیبا و معماری منحصر به فردش همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته و یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران است. این پل برای عبور پیاده‌روی و همچنین عبور اسب‌ها و وسایل نقلیه مختلف ساخته شده و همچنین برای گذر ابتدایی قطار نیز به کار رفته است.پل خواجو از لحاظ معماری، به ویژه تزئینات هنری و ستون‌های چوبی منحصر به فردش، جذابیت زیادی دارد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه این پل زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#گرانی_با_حکمت#علت_ارزانی#حکمت_در_قیمت#ارزش_حکمتمند#علت_های_قیمت#ارزانی_با_علت#حکمت_در_خرید#معنای_قیمت
هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
ضرب المثل "هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست" به طور کامل ترجمه می‌شود به این معنا که همیشه یک دلیل یا علتی وجود دارد که یک چیز گران قیمت باشد یا ارزان. این ضرب المثل به معنایی عمیق و کلی برای ارتباطات اجتماعی، تجاری و فرهنگی بسیار کاربرد دارد. هر چیزی که ارزش یا قیمتی دارد، اغلب به دلیلی مشخص است که ممکن است شامل عواملی مانند کیفیت، کارایی، دشواری در تولید یا حتی فراهمی آن باشد. از طرف دیگر، چیزهایی که ارزان هستند نیز معمولا به دلیلی خاص این قیمت مناسب را دارند، مثلا به دلیل ارزانی در تولید یا در دسترس بودن. این ضرب المثل به ما یادآوری می‌کند که درک علل و دلایل پشت هر قیمتی، مهم است و بیش از همه، دقت و حکمت در تصمیم‌گیری‌هایمان اساسی است. با این حکایت زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#انگیزه_و_هدفگذاری#آرمان_و_انگیزش#هدفگذاری_شخصی#تطابق_هدف_و_آرمان#انگیزه_و_خودباوری#روانشناسی_هدفگذاری#انگیزش_داخلی#رضایت_از_زندگی
نقش هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه
در زندگی، هر فردی به دنبال دست‌یابی به اهداف و آرزوهای خود است؛ اما چرا برخی از افراد با انگیزه و انرژی بیشتری به تحقق این اهداف پیش می‌روند؟ این انگیزه و انرژی از کجا می‌آید؟ به عنوان یکی از عوامل اصلی، هدف‌ها و آرمان‌ها نقش بسیار حیاتی در ایجاد انگیزه دارند. وقتی هدف‌های فرد با ارزش‌ها، اعتقادات و اصول شخصی همخوانی دارند، انگیزه داخلی و خودباوری او به شدت تقویت می‌شود و او را به پیشرفت و تحقق آن هدف‌ها سوق می‌دهد. در این مقاله، به بررسی نقش بی‌اهمیت نبودن هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه و ارتقای خودباوری خواهیم پرداخت.
#سمنو #داروگیاهی #خواص_گیاهان #طب_سنتی #سلامتی_طبیعی #ضد_استرس #آرامبخش #خواص_دارویی
خواص سمنو و کاربردهای آن
سمنو یک گیاه دارویی است که از زمان‌های قدیم در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان دارویی موثر برای درمان مشکلات گوارشی، التهابات، اضطراب، و استرس شناخته شده است. سمنو، یک میان وعده ی مقوی، لذیذ و خوشمزه ای است که از جوانه گندم و آرد گندم، درست می شود. این میان وعده نمادی از برکت است که در سفره های هفت سین قرار می دهیم. این میان وعده از خواص بی شماری برخوردار است که در این مقاله از قله، به بررسی خواص سمنو و کاربردهای آن می‌پردازیم. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید