تأثیر کوهنوردی و ارتفاعات بر فشار خون

به بیان ساده فشار خون یا Blood pressure به فشاری گفته می شود که توسط خون در جریان به دیواره رگ ها وارد می شود. بیماری فشار خون بالا نیز به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می گردد. در گروه ثانویه، این بیماری تحت تاثیر سایر بیماری ها ایجاد خواهد شد. به طور کلی فشار خون بالا در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب دیدگی به سرخرگ ها و سایر اندام های حیاتی بدن شده و از این روی به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود. در این مقاله درباره فشار خون در کوهنوردی و در ارتفاعات بالا بیشتر یاد بگیرید. در ادامه با قله همراه باشید.
از مهمترین عوامل خطر ایجاد فشار خون بالا می توان به سن، اضافه وزن، رژیم غذایی اشتباه، دیابت، کم تحرکی، دخانیات، الکل، استرس و .. اشاره نمود.
طبق دستورالعمل های صادر شده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، فشار خون بالاتر از ۱۳۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه (mmHg) به عنوان فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. فشار خون طبیعی ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه (mmHg) است.
اما با تمرکز بر بحث کوهنوردی و کوهپیمایی ابتدا به تاثیر ارتفاعات بر فشار خون پرداخته و سپس راهکارهایی جهت کنترل و مدیریت هر چه بیشتر این مساله معرفی خواهیم کرد.
فشار خون و کوهنوردی به ارتفاعات بالا

در یک مطالعه که از ارتفاعات کوه اورست انجام شد، محققان ایتالیایی دریافتند که اگر به ارتفاعات زیاد صعود کنید، فشار خون شما به طور پیوسته افزایش می یابد.
آنها همچنین دریافتند که دارویی که به طور گسترده برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود، زمانی که کوهنوردان به ارتفاع معینی می رسند، بی اثر است.
محققان به تیمی متشکل از ۴۷ داوطلب پیوستند که به کمپ اصلی کوه اورست که در ارتفاع ۵۴۰۰ متری یا تقریباً ۱۷۷۰۰ فوتی قرار دارد، رفتند. داوطلبان هنگام بالا رفتن از کمپ اصلی، مانیتور فشار خون داشتند که به طور شبانه روزی این میزان را اندازه گیری می کرد.
شرکت کنندگان همچنین برای دریافت ۸۰ میلی گرم از داروی کاهش دهنده فشار خون تلمیزارتان (MIcardis) یا دارونما به صورت تصادفی انتخاب شدند. تلمیزارتان یک مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین (ARB) است زیرا اثرات پپتیدی به نام آنژیوتانسین II را که باعث باریک شدن عروق خونی می شود، مسدود می کند. محققان نمونه خون نیز جمع آوری کردند.
آنها دریافتند که قرار گرفتن در ارتفاع بالای ۵۴۰۰ متری باعث افزایش ۱۴ میلی متر جیوه در فشار خون سیستولیک و ۱۰ میلی متر جیوه در فشار خون دیاستولیک می شود که به طور متوسط طی یک دوره نظارت ۲۴ ساعته انجام می شود.
آنها همچنین دریافتند که در حالی که تلمیزارتان به طور قابل توجهی فشار خون را در سطح دریا و در ارتفاع ۳۴۰۰ متری (۱۱۱۵۵ فوت) کاهش می دهد، هیچ اثری در مدت کوتاهی پس از رسیدن به ارتفاع ۵۴۰۰ متری نشان نداد.
این تیم تحقیقاتی افزود: این افزایش فشار خون ناشی از عوامل متعددی است که مهمترین آنها اثرات کمبود اکسیژن در افزایش فعالیت در سیستم عصبی سمپاتیک بدن است که منجر به کار بیشتر قلب و انقباض عروق محیطی می شود.
ارتفاع زیاد چه تاثیری بر فشار خون دارد؟
هرچه بالاتر بروید، با هر نفس اکسیژن کمتری دریافت می کنید. بدن با افزایش ضربان قلب و میزان خون پمپاژ شده با هر ضربان به این واکنش پاسخ می دهد. در نتیجه، فشار خون به طور موقت افزایش می یابد تا زمانی که بدن با سطوح پایین اکسیژن سازگار شود.
در میان عوامل متعددی که منجر به افزایش فشار خون در ارتفاعات می‌شود، حیاتی‌ترین آنها تأثیر کمبود اکسیژن در افزایش فعالیت در سیستم عصبی سمپاتیک بدن است. محرومیت از اکسیژن باعث می‌شود که قلب سخت‌تر کار کند و رگ‌های خونی محیطی منقبض شوند که در نهایت فشار بیشتری بر دیواره‌های سرخرگ‌ها وارد می‌کند.
چه اقدامات احتیاطی می توانید در برابر فشار خون بالا انجام دهید؟


اگرچه خطرات زیادی در ارتباط با فشار خون بالا و صعود به ارتفاعات وجود دارد، اما انجام اقدامات احتیاطی مناسب می تواند به ایمن تر شدن سفر در ارتفاعات کمک کند.
اساسی ترین چیزی که باید بدانید این است که چقدر در روز باید صعود کنید.
    ه طور کلی، توقف در ارتفاع کمتر از ۲۴۰۰ متر و ماندن حداقل یک شب در اولین مرحله سفر عاقلانه است. پس از آن، هر روز بیشتر از ۶۰۰ متر صعود نکنید.
    قبل از برنامه ریزی برای کوهنوردی با پزشک خود صحبت کنید تا داروهای خود را تنظیم کنید (در صورت لزوم)، که باید شامل افزایش دوز داروهای ضد فشار خون معمول شما باشد.
    همیشه داروی اضطراری علاوه بر منبع اصلی خود همراه داشته باشید، تا در صورت از دست رفتن دارو بتوانید به سرعت جایگزین کنید.
    تا آنجا که ممکن است هیدراته بمانید، زیرا احتمالاً در هنگام صعود دچار کم آبی می شوید که می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
    نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید تا به حفظ فشار خون در سطح ایمن کمک کنید.
    حتما با تیم با تجربه صعود کنید.
کوهپیمایی و فشار خون: روی دیگر سکه
آنچه در بالا ذکر شد با تمرکز بر کوهنوردی در ارتفاعات و البته تاثیر مستقیم کمبود اکسیژن ناشی از ارتفاع بر روی فشار خون بود. اما کوهپیمایی در ارتفاعات پایینتر به معنای همگانی آن به شما کمک خواهد کرد تا چند عامل زمینه ای افزایش فشار خون از جمله اضافه وزن و کم تحرکی را مدیریت نمایید. فعالیت بدنی مانند پیاده روی می تواند فشار خون را تا ۱۰ واحد کاهش دهد.
نکته مهم در اینجا این است که کوهپیمایی شما نباید در ارتفاعات بالا انجام شود و حتما در صورت داشتن بیماری پیش از مراجعه به کوهستان با پزشک ورزشی متخصص در این زمینه مشورت نمایید.
منابع: webmd / swaconhospital / honorhealth


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3364  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44400  نفر
بازدید ماه: 187065  نفر
کل بازدید ها: 1352600  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید