صعود سرطناب چیست؟

صعود سرطناب عمده‌ترین رشتهٔ سنگ‌نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری روی دیواره بلند را بالا می‌رود و در هنگام صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک‌به‌یک در حمایت‌های میانی (اسلینگ) می‌اندازد. امتیاز فرد با شمار گیره‌هایی که گرفته‌است مشخص می‌شود. در صورت تساوی در دو شرکت کننده درگرفتن گیره‌ها (در مرحله فینال) امتیاز را با توجه به زمان به فرد صعود کننده می‌دهند. یعنی هر چه مدت زمان صعود کمتر باشد امتیاز بیشتری دارد. برای آشنایی بیشتر با صعود سرطناب در ادامه با قله همراه باشید.
قبل از صعود سرطناب ، دو کار باید انجام بدهید که در صعود قرقره انجام دادن آنها لازم نیست:
    پشته کردن طناب
    متصل کردن کوییک دراوها به هارنس
نحوه پشته کردن یا تلمبار کردن طناب
شما نیاز دارید که قبل از شروع به سرطناب رفتن ، طناب را پشته کنید تا در زمان صعود بتوانید بدون گیر کردن طناب کارکنید. این کار ساده ای است. طناب را روی یک زیرانداز یک کیسه طناب از یک سر باز کرده و آنرا روی هم بریزید.
نکته : توجه داشته باشید که قبل از صعود سرطناب بهتر است مدتی تمرین سنگنوردی داشته باشید. تمرین در سالن سنگنوردی و یا تمرین با صعود قرقره به شما کمک می کند تا قبل از صعود سرطناب تکنیکها را یاد بگیرید و سپس با سایر تکنیکهای کار با طناب آشنا شوید.
نحوه اتصال کوییک دراو به هارنس
برخی از دیواره های داخل سالن دارای کوییک های نصب شده روی دیواره هستند ، اما در صورت آماده نبودن باید کوییک خودتان را ببرید.
نیمی از کوییک دراو ها را به سمت چپ و نیمی دیگر را به سمت راست متصل کنید. کوییک را از سمتی که داخل بولت می افتد باید به هارنس متصل نمایید. این کار باعث کار راحتتر در زمان استفاده می گردد.
مطمئن شوید که کوییک دراو کافی برای مسیر و به ازای هر بولت همراهتان برده باشید. همچنین دو کوییک اضافه تر از تعداد مسیر ببرید.
در زمان صعود سرطناب ۴ کار است که باید انجام دهید که در قرقره انجام نمیدادید:
    اتصال کوییک دراو ها به بولتها
    اتصال طناب به کوییک دراو ها
    انداختن طناب به کارگاه بالا در انتهای مسیر
    کشیدن طناب در زمانی که کار را تمام کرده اید.
صعود سرطناب : اتصال کوییک دراو به بولت
اگر کوییک دراو ها در حال صعود به دیوار متصل نیستند ، شما نیاز خواهید داشت که اول آنها را به دیواره وصل کنید. به سادگی کوییک را به دیواره متصل نمایید.
اگر قبل از آنکه کوییک اول را متصل کرده باشید بیافتید ، با زمین برخورد خواهید کرد که البته شخص است.
صعود سرطناب : اتصال طناب به کوییک دراو
راحتترین راه برای اتصال طناب به کوییک این است که انگشتانتان را دور بدنه کاربین بگیرید ، سپس از انگشت شصتتان برای باز کردن زبانه و انداختن طناب داخل کارابین کوییک استفاده کنید.


اگر لازم است کوییک را با دست دیگرتان بیاندازید ، باید بدنه کارابین را با شستتان گرفته و از انگشتان برای انداختن طناب درون آن استفاده کنید.


راه دیگر ثابت نگه داشتن کارابین با انگشتان میانی و سپس انداختن طناب با انگشت شست می باشد.
 هشدار : بک کلیپینگ(برعکس انداختن)


طناب باید از زیر کارابین کوییک دراو وارد آن شده و از قسمت جلویی آن خارج شود. در صورتی که این موضوع رعایت نگردد ، ممکن است در سقوط طناب از کوییک خارج شود. در اینجا خود طناب باعث بازشدن دهنه کارابی می شود.
وارد آوردن بار در جهت درست به کارابین


مطمئن شوید که کارابین در جهت درست قرار گرفته است. و همچنین دهنه آن بسته شده باشد.
اتصال به کارگاه بالا
در زمانی که به کارگاه بالا رسیدید ، بایستی طناب را در کارگاه بالایی متصل کنید. دیواره های مختلف سیستمهای گوناگونی برای این کار دارند. برخی دارای یک کارابین یا دو کارابین پیچ هستند، برخی از کارگاه ها دارای دو بولت هستند. شرایط می تواند مختلف باشد.
نکته مهم این است که اطمینان یابید از یک کارگاه دو طناب در آن واحد رد نشود. در اینجا با اتصال به کارگاه و انداختن طناب درون آن می توانید روی طناب نشسته و توسط هم طناب پایین داده بشوید. اگر لازم است کوییک ها را جمع کنید در همین زمان پایین رفتن این کار را می توان به سادگی انجام داد. در اینجا حمایت چی باید در ارتفاع هر بولت توقف کند تا کوییک ها را بردارید.
پایین کشیدن طناب
در زمانی که طناب را پایین می کشید، فریاد بزنید ” طناب” تا هر کسی که آنجاست مطلع شود و ریزش طناب باعث ضربه به سر کسی نگردد.
صعود سرطناب : درک پتانسیل سقوط


صعود سرطناب برای اولین بارها می تواند ترسناک باشد. ناگهان شما خودتان را در معرض پتانسیل بسیار بیشتری نسبت به صعود قرقره می بینید. عواقب سقوط در سرطناب هم بسیار جدی تر از صعود قرقره می باشد ، چرا که مسافت سقوط می تواند بیشتر باشد. این باعث بالا رفتن احتمال برخورد کردن با چیزی در مسیر مثلا با گیره های بزرگ یا لبه تاقچه می شود.
اگر شما در زیر کوییک دراو که متصل کرده اید سقوط کنید ، سقوطتان شبیه به سقوط در حالت قرقره می شود ، چرا که طناب در بالای سرشماست.
اگر در زمان سقوط بالای آخرین کوییک دراو باشید که به آن متصل هستید ، شما به اندازه ای که از آن بالا آمده اید ضربدر دو به علاوه دینامیک طناب سقوط خواهید کرد.
این همه است که کوییک دراو را بیش از حد زود نیاندازید. این کار می تواند اغوا کننده باشد. اما انجام آن به معنای مقدار زیادی اضافه طناب است که اگر در همان زمان سقوط کنید ، یعنی سقوط بیشتر.
در عوض صبر کنید تا محل کوییک در بین شانه ها و کمرتان باشد ، سپس آنرا بیاندازید.


سعی کنید در زمانی کوییک را بیاندازید که در موقعیت استراحت هستید. این کار بهتر و آسانتر از کوییک انداختن در زمان استرس و یا بودن روی یک گیره ریز است.
صعود سرطناب : موقعیت قرار گیری طناب


توجه داشته باشید که در زمان صعود طناب نباید از بین پاهای شما رد شده باشد. بلکه طناب باید از یک طرف پاها بگذرد. در صورت مورب بودن مسیر طناب باید در جهت مخالف صعود باشد. به طور مثال اگر از مسیر به سمت راست بالا می رود طناب باید در سمت چپ شما قرار بگیرد.
منبع : موج کوه


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3109  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44145  نفر
بازدید ماه: 186810  نفر
کل بازدید ها: 1352345  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید