علائم برف کوری در کوهنوردی و راه کارهایی برای درمان آن

یکی از مشکلاتی که در کوهنوردی، اسکی و سایر ورزشهای کوهستانی پدید می آید، برف کوری است که به دلایلی می تواند خطرناک باشد. در سال ۲۰۱۶ تومک مک کویچ به دلیل همین بیماری جان خود را در زمستان نانگاپاربات از دست داد. برف کوری باعث آسیب به چشم شده و در موارد شدید با از دست دادن دید به صورت موقتی همراه است. این مساله در شرایط ارتفاع می تواند به معنای از دست دادن قوه بینایی باشد که خطر جدی به همراه دارد. در این مقاله پیرامون چیستی برف کوری توضیح داده و سپس راهکارهای درمانی و پیشگیری را معرفی خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
برف کوری یا فوتوکراتیک چیست؟
برف کوری یا فوتوکراتیت یک بیماری چشمی آزاردهنده و دردناک است که در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور ماوراء بنفش ایجاد می شود که ممکن است باعث کوری موقت شود.
برف کوری یک مشکل رایج در بین کوهنوردان، ماهیگیران، اسکی بازان و کارگران ایستگاه های قطبی است. این عمدتاً توسط نور منعکس شده از برف، یخ یا ماسه های رنگ روشن ایجاد می شود. برف و یخ بیش از ۸۰ درصد نور را منعکس می کنند. حتی در هوای ابری، زمانی که نور مستقیم خورشید وجود ندارد، برف اشعه ماوراء بنفش را منعکس می نماید. اگر باد شدید و هوا خشک باشد، مشکل بدتر می شود. در هنگام برف کوری، قرنیه چشم و ملتحمه آسیب می بیند. قرنیه عروق خونی ندارد، بنابراین هنگام پلک زدن، رطوبت و تغذیه را همراه با اشک دریافت می کند. با هوای خشک و باد، غدد اشکی زمانی برای تامین رطوبت قرنیه ندارند، بنابراین سریعتر تحریک می شود.
تاریخچه
اولین افرادی که با این مشکل مواجه شدند، شرکت کنندگان اکسپدیشن هایی در قطب شمال و قطب جنوب بودند. الکساندر مکلین، که یکی از پزشکان اکسپدیشن ارنست شکلتون کاشف قطب جنوب بود، برف کوری را به عنوان یکی از چهار مشکل دریانوردی قطبی، همراه با اسکوربوت، دریازدگی و سرمازدگی اعلام کرد.
در سال ۱۸۹۳، انجمن سلطنتی جغرافیایی کتابی به نام نکاتی برای مسافران منتشر کرد که در آن توضیح می‌دهد که چگونه افرادی که در ارتفاعات کوهستانی زندگی می‌کنند، دوده سیاه را به اطراف حدقه چشم و نوک بینی می‌مالند تا از برف کوری محافظت کنند.
شرکت کنندگان در کشتی “ترا نوا” از این روش در سال های ۱۹۱۰-۱۳ استفاده کردند، زیرا عینک آفتابی نداشتند.
علائم برف کوری


ما اعصاب متراکم کوچکی در قرنیه خود داریم، به همین دلیل است که به عوامل تحریک کننده خارجی بسیار حساس است. معمولاً بعد از ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید احساس ناراحتی می کنیم.
علائم برف کوری عبارتند از:
    سوزن سوزن شدن داخل چشم
    سوزش در چشم
    احساس اینکه چیزی در چشم شماست، اما نمی توانید آن را حذف کنید
    سردرد
    تب
    چشمان قرمز
    در موارد به خصوص شدید، کوری موقت ممکن است، که نام این وضعیت از آنجا آمده است.
با این حال، اغلب، برف کوری می تواند بسیار دیر و تا ۱۲ ساعت پس از در معرض اشعه قرار گرفتن رخ دهد. اغلب، پس از پیاده‌روی‌های زمستانی، وقتی به خانه می‌رسید و عصر به رختخواب می‌روید، ممکن است چشم درد شدیدی را تجربه کنید که خوابیدن را دشوار می‌کند.
برای برف کوری لزوما نیاز به برف نیست
اگرچه فوتوکراتیت معمولاً برف کوری نامیده می شود، این بیماری می تواند (و اغلب هم رخ می دهد) در غیاب برف رخ دهد.
اصطلاحات "برف کور" و "برف کوری" رایج شده اند زیرا برف به شدت انعکاس اشعه ماوراء بنفش است. در واقع، برف می تواند بیش از ۸۰ درصد از اشعه ماوراء بنفش که به آن می تابد را منعکس کند. همچنین اسکی، کوهنوردی و اسنوبورد معمولاً در ارتفاعات نسبتاً زیاد، جایی که اشعه ماوراء بنفش خورشید قوی تر است، انجام می شود. در مجموع، این عوامل می‌توانند خطر برف کوری چشم‌ها را در مقایسه با بیرون رفتن در ارتفاعات پایین‌تر در تابستان دو برابر کنند.
پیشگیری از برف کوری


از عینک های کوهنوردی استفاده کنید که دارای لنزهای تیره تر، فیلتر نور مرئی بیشتر و پوشش های جانبی هستند. آنها را حتی در شرایط ابری با ابرهای نازک نیز استفاده کنید، زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند از طریق ابرهای نازک نیز عبور کند.
اگر عینک خود را گم کردید، با بریدن دو شکاف افقی در یک تکه چسب نواری که به پشت روی خود تا شده است، "عینک" اضطراری بسازید. استفاده از اسکارف روی صورت هم می تواند مفید باشد. بعضی از اسکارف ها نازک هستند و یک دید نسبی از پشتشان خواهید داشت. نکته اصلی در اینجا این است که ورود نور به چشم محدود شود.
درمان برف کوری
لنزهای تماسی را بردارید و از مالش چشم خودداری کنید.
از کمپرس سرد و مرطوب برای کمک به کاهش درد استفاده کنید یا از داروهای مسکن خوراکی مانند ایبوپروفن استفاده نمایید.
هر دو چشم را با پدهایی به ضخامت ۱ سانتیمتر از پارچه نرم یا باند گازی بپوشانید تا از ورود نور جلوگیری کنید و از تحریک ناشی از حرکت پلک جلوگیری کنید.
آسیب را در فواصل نیم روز بررسی کنید. هنگامی که می توانید چشمان خود را به راحتی باز نگه دارید، پانسمان را بردارید. هر زمان که بیرون هستید از عینک کوهنوردی آفتابی استفاده کنید تا زمانی که علائم به طور کامل از بین بروند.
بهتر است قبل از ادامه سفر اجازه دهید چشم‌هایتان بهبود پیدا کند، اما اگر شرایط اجازه روزهای اضافی را نمی‌دهد، از همنورد خود بخواهید شما را به پایین تر هدایت کند.
منابع: backpacker / armgeo / allaboutvision


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3184  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44220  نفر
بازدید ماه: 186885  نفر
کل بازدید ها: 1352420  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید