فواید و عوارض دگزامتازون در کوهنوردی

دگزامتازون برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت، اختلالات خونی/هورمونی، واکنش های آلرژیک، بیماری های پوستی، مشکلات چشمی، مشکلات تنفسی، اختلالات روده، سرطان و اختلالات سیستم ایمنی استفاده می شود. همچنین به عنوان آزمایشی برای اختلال غده آدرنال (سندرم کوشینگ) استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با دگزامتازون در ادامه با قله همراه باشید.
دگزامتازون متعلق به دسته ای از داروهای شناخته شده به عنوان کورتیکواستروئیدها است. این دارو پاسخ سیستم ایمنی شما به بیماری های مختلف را کاهش می دهد تا علائمی مانند تورم و واکنش های آلرژیک را کاهش دهد. با این حال دگزامتازون در کوهنوردی به دلایل مختلفی استفاده می شود که با وجود عوارض بالای این دارو لازم است در این باره اطلاعات داشته باشید. در این مقاله به بررسی موارد درمانی، نکات و عوارض استفاده از دگزا پرداخته ایم.
دگزامتازون در کوهنوردی

دگزامتازون که در بین کوهنوردان به نام “دگزا” شناخته می شود، استروئیدی است که برای درمان ادم مغزی در ارتفاعات استفاده می شود. طبق مقاله ای که کن کملر در سال ۲۰۰۵ با عنوان «استروئیدها در اورست» در وب سایت نشنال جئوگرافیک منتشر کرد، هر ساله حدود ۲ درصد از کوهنوردان از این وضعیت تهدید کننده زندگی رنج می برند. با این حال، روندی پدید آمده است که در آن کوهنوردان از دکس برای حفظ عملکرد و کاهش علائم – حالت تهوع، خستگی، سرگیجه، گیجی، نوسانات خلقی – بیماری حاد کوه استفاده می‌کنند. استفاده از دگزامتازون برای افزایش ظرفیت ورزش برای صعودهای ارتفاعات بحث برانگیز است و خطراتی برای سلامتی به همراه دارد. گاها این خطرات می تواند طولانی مدت بوده و سلامتی فرد را با خطر جدی تهدید کند.
درمان اورژانسی
ادم مغزی در ارتفاع بالا وضعیتی است که در آن مغز شما با احساس کمبود اکسیژن، خون بیشتری را به سمت خود می کشد. به گفته کاملر، مویرگ های لخته شده مغز شروع به نشت می کنند که منجر به التهاب و تورم می شود. مخچه شما – مسئول هماهنگی – و قشر مغز کنترل کننده پرخاشگری در داخل جمجمه شما فشرده می شوند. ممکن است دچار سردرگمی و دست و پا چلفتی بودن شوید که می تواند منجر به حوادث مرگبار در قله ها شود. با مصرف دگزامتازون می توان نشت مویرگ ها و تورم مغز را متوقف کرد. ذهن شما شفافیت را به دست می آورد در حالی که بدن شما می تواند به طور هماهنگ عمل کند.
افزایش ظرفیت ورزش
در مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹ که توسط مجله آمریکایی پزشکی تنفسی و مراقبت‌های حیاتی منتشر شد، محققان سوئیسی نشان دادند که مصرف دگزامتازون به‌صورت پیشگیرانه می‌تواند فشار خون ریوی یا افزایش فشار داخل رگ‌های خونی را کاهش دهد که به ریه‌ها کمک می‌کند. هنگامی که در ارتفاعات بالا ورزش می کنید، این شرایط توانایی شما را برای عملکرد محدود می کند. در این مطالعه، ۲۳ کوهنورد که سابقه ادم ریوی در ارتفاع بالا که در آن مایع اضافی در ریه‌ها ایجاد می‌شود، داشتند، در حالی که برای جذب اکسیژن آزمایش می‌شدند، در یک چرخه ثابت در ارتفاع کم ورزش کردند. سپس به کوهنوردان دگزامتازون، تادالافیل یا دارونما داده شد. دور دوم تمرینات قلبی و آزمایشات در ارتفاع تقریباً ۴۵۰۰ متری انجام شد. کوهنوردانی که دگزامتازون مصرف کردند افزایش کمتری در ضربان قلب، VO2max یا حداکثر جذب اکسیژن و بیماری حاد کوهستانی بسیار کمتری را نسبت به سایر گروه‌ها تجربه کردند.
مکانیسم ها و کاربرد
دگزامتازون می تواند ظرفیت ورزش شما را از طریق مکانیسم های مختلف افزایش دهد. به عنوان مثال، مقدار اکسید نیتریک را در سیستم شما افزایش می دهد و فشار در شریان های ریوی شما را کاهش می دهد. این توانایی بدن شما را برای حذف سدیم و آب افزایش می دهد، که انتشار اکسیژن را تسهیل می کند. از آنجا که التهاب را کاهش می دهد، دگزامتازون به شما کمک می کند تا به یک چارچوب ذهنی مثبت برسید. در حالی که یک دوز واحد می تواند در مورد ادم مغزی در ارتفاع بالا نجات بخش باشد، برخی از کوهنوردان به طور منظم قبل از اینکه اثرات ارتفاع بالا شروع نشده باشد به طور پیشگیرانه از دگزا استفاده می کنند. آنها ادعا می کنند که استفاده از استروئید برابر با استفاده از اکسیژن مکمل است. به گفته کملر، هر دوی آنها صعود در ارتفاعات را آسان‌تر می‌کنند.
عوارض و هشدارها

محققان در مطالعه سال ۲۰۰۹ هشدار دادند که استفاده از استروئیدها توسط کوهنوردان می تواند عوارض جانبی داشته باشد. دگزامتازون می تواند واکنش التهابی بدن شما به عفونت را مختل کند و همچنین سطح گلوکز را در خون شما افزایش دهد. استفاده طولانی مدت می تواند منجر به پوکی استخوان، ضخیم شدن پوست و کاهش عضلات شود.
از دگزامتازون استفاده نکنید مگر اینکه نسخه ای از پزشکتان داشته باشید. علاوه بر این، اثرات مصرف استروئیدها شبیه به وابستگی به مواد مخدر است. با گذشت زمان، بدن شما کمتر به دگزا واکنش نشان می دهد، بنابراین برای رسیدن به همان نتیجه باید مقدار بیشتری از استروئید مصرف کنید. اگر در وسط یک کوهنوردی هستید و استروئید تمام شده است، بدن شما به ارتفاعات بسیار کمتر عادت کرده و اثرات بیماری حاد کوهستانی بسیار واضح تر خواهد بود. این یعنی بیش از دیگرانی که دارو مصرف نکرده اند در معرض خطر بیماری ارتفاع قرار خواهید گرفت.
تداخلات دارویی
تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این بخش شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلدسلوکین، داروهایی که می توانند باعث خونریزی/کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل، "رقیق کننده های خون" مانند دابیگاتران/وارفارین، NSAID ها مانند آسپرین/سلکوکسیب/ایبوپروفن)، میفپریستون.
این دارو می تواند دفع سایر داروها را از بدن شما تسریع کند، که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از داروهای تحت تاثیر شامل داروهای سرطانی خاص (مانند داساتینیب، لاپاتینیب، سونیتینیب)، پرازیکوانتل، ریلپیویرین و غیره است.
اگر پزشک به شما دستور داده است که برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته (معمولاً ۸۱ تا ۱۶۲ میلی گرم در روز) آسپرین با دوز پایین مصرف کنید، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما بدهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سوال کنید.
این دارو ممکن است با برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی (از جمله آزمایش‌های پوستی) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.
هشدار: استفاده از داروها دارای عوارض کنترل نشده می باشد و ممکن است با خطرات جدی همراه شوند. حتما از داروهای مختلف تحت نظارت تیم پزشکی استفاده نمایید.
 منابع: sportsrec / webmd


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
کپی مطالب به شکل گسترده
نوشته شده توسط  موج کوه
 
رفتار شما با کپی مطالب به شکل گسترده و بدون ذکر منبع حاکی از بی اخلاقی می باشد.
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2621  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43657  نفر
بازدید ماه: 186322  نفر
کل بازدید ها: 1351857  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید