تأثیر مصرف شکر در کوهنوردی

درباره مضرات شکر به عنوان یکی از گردهای کشنده سفید شنیده ایم. اما آیا این غول خطرناک می تواند روی دیگری هم داشته باشد. در این مقاله به بررسی قند و شکر در فعالیت های کوهنوردی و کوهپیمایی پرداخته ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
تاثیر قند بر بدن
انرژی پیاده روی به جریان ثابت قندی به نام گلوکز به ماهیچه ها، مغز، قلب و تمام نقاط بین آن بستگی دارد.
چگونه انرژی فراوانی را در طول روز کوهنوردی خود در جریان نگه دارید؟ کمی تفکر سلولی را امتحان کنید!
شما انرژی را از تمام مواد مغذی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، اما تمام کربوهیدرات های مهم (گلوکز) هستند که منبع سوخت اولیه برای سلول های مغز و تمام بافت های بدن شما، از جمله گلبول های قرمز خون و ماهیچه های سخت کوش که به شما انرژی می دهند.
پس انرژی ترجیحی سلول ها برای پیاده روی گلوکوز کربوهیدارتی (نام علمی قند خودمان) است. هر گرم از این ماده ۴ کیلوکالری با خود دارد. البته بسیاری از انواع دیگر قندها نیز در غذای ما یافت می شود که می توان از بین آنها به فروکتوز اشاره کرد. اینها شیرین ترین قندهای طبیعت هستند.
و قند دیگری به نام گالاکتوز وجود دارد که با گلوکز می پیوندد و لاکتوز یا قند شیر ایجاد می کند. مادر طبیعت با ترکیب این مولکول های قند در قندهای دیگر جذاب می شود.
به عنوان مثال، مالتوز مولکولی است که از دو واحد گلوکز تشکیل شده است.
ساکارز یک مولکول گلوکز است که با یک مولکول فروکتوز ترکیب شده است. این ساکاروز است که در چیزهای بسیار شیرینی مانند عسل، شربت افرا و میوه ها میل می کنید.
بنابراین به شکر، عسل، ملاس، میوه یا شکر خام به عنوان منبع مواد مغذی (مانند چربی، پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی یا الکترولیت‌ها) توجه نکنید – بلکه انتظار یک منبع آماده انرژی برای کوهنوردی و کوهپیمایی را داشته باشید.
اگر به شما یاد داده اند که از شکر بترسید یا از شکر دوری کنید، دوباره به عنوان یک کوهنورد فکر کنید!
سلول های شما به انرژی سریع نیاز دارند، و منظور ما از سریع بودن این است که به راحتی جذب شده و به سرعت به اندام های شما می رسد.
کربوهیدرات ها: یکی از بهترین دوستان کوهنوردان


انرژی پیاده روی را می توان از دو نوع کربوهیدرات به دست آورد: ساده یا پیچیده.
کربوهیدرات‌های ساده از مولکول‌های تک قندی ساخته می‌شوند و گلوکز یک مثال عالی خواهد بود.
کربوهیدرات های پیچیده زنجیره های بلندی از مولکول های گلوکز هستند که به این معنی است که انرژی زیادی را ذخیره می کنند. آیا تا به حال در مورد نشاسته شنیده اید؟ آنها کربوهیدرات های پیچیده هستند زیرا طبیعت گلوکز را در آن اشکال ذخیره می کند. کمی فیبر هم داخل آن بریزید.
بنابراین یک کوهنورد می‌تواند به این کربوهیدرات‌ها به شکل میان‌وعده‌ها، وعده‌های غذایی کوله‌پشتی، نوشیدنی‌ها… دست پیدا کند و این ایده خوبی است که عاقلانه انتخاب کنید.
نشاسته ها
غذاهای نشاسته ای شامل غلات، غده ها مثل سیب زمینی و حبوبات هستند. موارد زیر را در نظر بگیرید
    نان و غلات (گندم، برنج، ذرت، جو، جو)،
    سبزیجات ریشه (سیب زمینی، سیب زمینی، هویج، چغندر)،
    نخود فرنگی،
    لوبیا،
    عدس.
معمولاً کوهنوردان در هضم نشاسته مشکلی ندارند. آنها به عنوان یک منبع انرژی سریع عمل می کنند و به راحتی می توان آنها را در حین حرکت مصرف کرد. اگر همه انرژی دریافتی را مصرف نکنید برای شما ذخیره خواهد شد و اگر کلا مصرف نکنید هم تبدیل به چربی و اضافه وزن می شود.
و سپس گلیکوژن وجود دارد
گلیکوژن شکل ذخیره شده گلوکز در کبد و ماهیچه های اسکلتی است.
بدن شما می‌تواند گلیکوژن را به گلوکز تجزیه کند و در هنگام پیاده‌روی به سرعت آن را در جریان خون آزاد کند. البته این ذخایر با مصرف کربوهیدرات در کبد و خون شما ذخیره شده است.
این جریان ثابتی از انرژی را به جریان خون شما ارسال می‌کند تا به سلول‌های سخت‌کوش شما منتقل شود، صرف نظر از اینکه کدام نوع کربوهیدرات را می‌خورید.
این چه معنایی برای یک کوهنورد دارد؟
بدون لرزش مغزی
بدون شروع آهسته
بدون خطای ناوبری
بدخلقی به دلیل قند خون پایین وجود ندارد
بدون زانوی ضعیف (بدون قند کافی، بدن از قند مفاصل شما استفاده خواهد کرد)
بدون احساس "بی سوخت بودن".
انرژی پیاده روی، آهسته و پیوسته.
شاخص گلیسمی چه ربطی به کوهنوردی دارد؟

شاخص گلیسمی یک مقیاس اندازه گیری برای غذاهای مختلف در مقایسه با گلوکز خالص، از نظر پتانسیل آنها برای افزایش سطح گلوکز خون است.
اگر به انرژی سریع (معروف به گلوکز در جریان خون خود) نیاز دارید، غذاهای با شاخص گلیسمی بالا را انتخاب می کنید.
پوره سیب زمینی، آب نبات، نان سفید یا برنج، ماکارونی کلاسیک هایی هستند که کوهنوردان مسافت طولانی انتخاب می کنند.
اما مراقب باشید! هر چیزی بهایی دارد.
هنگامی که شما مقدار زیادی گلوکز در جریان خون خود دارید، سلول های شما به هورمونی به نام انسولین نیاز دارند تا آن قند دوست داشتنی (گلوکز) را گیر بیاورند و آن را به داخل ببرند، جایی که می توان از آن برای ساخت مولکول های انرژی (ATP) استفاده کرد.
و افزایش ناگهانی سطح قند خون از لوزالمعده که انسولین را تولید می کند، می خواهد که بسیار سخت کار کند.
آیا تا به حال در مورد "sugar rush" شنیده اید؟
sugar rush یا سرخوشی قندی، ازدیاد یا تشدید قند خون بعد از خوردن مقدار زیادی شیرینی جات و ایجاد حالت هیجان، سرخوشی و انرژی ناگهانی می کند. اما صبر کنید.
می‌دانید که جهش ناگهانی انرژی در زمانی که تپه‌ای را بالا می‌برید، احساس خوبی دارد، اما می‌تواند بعد از آن شما را متزلزل و ضعیف کند. یعنی در ابتدا انرژی زیادی دارید اما سپس افت شدیدی را تجربه خواهید کرد.
پس انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.
انتخاب بسیار هوشمندانه‌تر مصرف غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین‌تر است:
    انرژی بارهای ساخته شده از میوه های خشک و آجیل و شیرین شده با خرما
    کراکرهای غلات کامل با فیبر بالا
    کینوا یا سایر غلات دلچسب
اینها سه مثال هستند که کربوهیدرات های با شاخص گلیسمی پایین را نشان می دهند. شما هنوز انرژی پیاده‌روی را دریافت می‌کنید، اما از پانکراس خود مالیات نمی‌گیرید.
جمع بندی به زبان ساده
بدن ما برای سوخت به کربوهیدرات ها وابسته است. اینها سوخت سلولی بوده که می توانند از طریق منابعی مانند شکر، آرد و... تامین شوند. زمانی که نیاز به یک منبع انرژی فوری دارید قندهای ساده مناسب ترند اما برای حفظ انرژی در طول کوهنوردی و کوهپیمایی بهتر است از قندهای پیچیده، چه قبل و چه حین برنامه بیشتر استفاده کنید.
منبع: hiking


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2624  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43660  نفر
بازدید ماه: 186325  نفر
کل بازدید ها: 1351860  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید