کارهایی که در کوهنوردی نباید انجام دهید!

توجه به بایست ها و کارهایی که باید انجام دهید مهم است و البته می توان نکات زیادی را از طریق جستجو در اینترنت یافت. به طور مثال بیشتر مردم می دانند که نباید کیسه های پلاستیکی را در جنگل و کوه رها کنند. البته نکاتی که باید بدانید بیش از اینهاست و عدم توجه به آنها باعث می شود که از چشم دیگران هم بیافتید. دانستن نکات مهم کوهنوردی و کوهپیمایی در کنار کارهایی که باید انجام شوند اهمیت دارند. در ادامه با قله همراه باشید.
پخش موزیک با صدای بلند

شنیدن این موضوع احتمالا دردناک است، اما موسیقی شما آنقدرها هم خوب نیست و حتی اگر خوب باشد، کوهنوردان دوست ندارند به موسیقی شما گوش دهند. این برای همه انواع موسیقی اعم از سنتی، پاپ و سایر چیزها مانند رادیو هم صدق می کند. برای بسیاری از کوهنوردان، حضور در فضای باز فرصتی برای لذت بردن از صداهای طبیعت یا گفتگو با شرکای مسیر خود است. پخش موسیقی شما – که اتفاقاً برای هر کسی که مستقیماً در کنار بلندگوی شما نیست وحشتناک به نظر می رسد – نه تنها برای همه افراد حاضر در مسیر بی ادبی محسوب می شود، بلکه می تواند حیوانات را بترساند و محیط را مختل کند. این نکته شامل آواز خواندن و ماشالا گفتن هم می شود.
اگر می خواهید به موسیقی گوش دهید (یا یک پادکست) فقط از هدفون استفاده کنید (اما مطمئن شوید که هنوز می توانید صدای افراد و حیوانات اطراف خود را در مسیر پیاده روی بشنوید). استفاده از یک هدفون و آزاد نگه داشتن گوش دیگر می تواند راه حل خوبی برای گوش دادن به موسیقی باشد و در عین حال اطمینان حاصل شود که می توانید صدای افرادی را که پشت سرتان می آیند بشنوید. البته این هم یک بدی بزرگ دارد چرا که متوجه بعضی خطرات کوهستان مانند ریزش سنگ نمی شوید.
چسبیدن به دیگران

احترام گذاشتن به حریم شخصی دیگران فقط شامل فریاد نزدن و یا پخش نکردن موسیقی نیست. چسبیدن به دیگران در مسیر کوهپیمایی به نوعی حریم شخصی افراد را مختل می کند، مگر اینکه دوستان همدیگر باشید. تا جایی که امکان دارد به دیگران فضای شخصی بدهید. این یک رفتار مودبانه است. اگر یک گروه سریعتر پشت سر شما آمد، به جای اینکه سعی کنید سرعت خود را افزایش دهید، اجازه دهید عبور کنند. اگر به نظر می رسد که شما و گروه دیگری با سرعت یکسانی حرکت می کنید، یک استراحت را در نظر بگیرید تا به آنها اجازه دهید جلوتر حرکت کنند، یا برای مدتی سرعت خود را افزایش دهید تا کمی فاصله ایجاد کنید.
از این گذشته عدم حفظ حریم یک زن تنها که در حین کوهپیمایی است چه چیزی جز بی ادبی را نمی رساند.
ریختن زباله از هر نوعی

مهمترین قانونی که باید در مسیرها به خاطر بسپارید این است که زباله نریزید. به نفع خود، آشغال نریزید، زیرا این شمایید که از طبیعت استفاده می کنید و این شما هستید که در زمین در حال زندگی کردن به سر می برید. اگر طبیعت را با زباله پر کنید، این همه تلاش برای لذت بردن از آن بی نتیجه خواهد بود.
و به یاد داشته باشید: ریختن زباله فقط بطری های پلاستیکی و ته سیگار نیست. زباله هر چیزی است که به طور طبیعی در محیطی که در آن هستید وجود ندارد، از جمله چیزهایی مانند پوست موز، تفاله قهوه و مایع، و دستمال توالت. اگر نکته دیگری برای کوهنوردی به خاطر ندارید، این یکی را به خاطر بسپارید.
سیگار کشیدن مانند دودکش

ما اینجا نیستم که به شما درس زندگی دهیم، و اگر سیگار می کشید، این به خودتان مربوط است. اما آخرین چیزی که هر کسی می‌خواهد این است که وقتی از هوای تازه لذت می‌برد، بوی دود سیگار را استشمام کند – و هیچ‌کس نمی‌خواهد آتش‌سوزی در جنگل شروع شود، زیرا کسی نسبت به ته سیگار خود بی احتیاط بوده است. در جامعه کوهنوردی سیگار کشیدن رایج نیست اما کسی هم این را منع نکرده است. در هر صورت درزمان سیگار کشیدن ازجمع دور شوید و جایی قرار بگیرید که بوی دود به مشام دیگران نرسد. این کار جلوی بدآموزی را هم خواهد گرفت.
حرکت نکردن در مسیر درست

اگر در مسیری هستید که فقط برای کوهنوردان ساخته شده است، این کار بسیار آسان است: افرادی که به سمت سربالایی می روند حق تقدم دارند، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که اگر کسی در حال بالا آمدن است کنار بروید. اما در مسیرهای با کاربری مختلط، سلسله مراتب متفاوتی وجود دارد: همه تسلیم سوارکاران می‌شوند، کوهنوردان تسلیم سوارکاران(مانند قاطر و اسب) می‌شوند اما دوچرخه‌سواران نه، و دوچرخه‌سواران کوهستان باید به همه تسلیم شوند. اما در شرایط واقعی کوهنورد-دوچرخه سوار، تقریباً همیشه کنار رفتن برای کوهنوردان آسان تر است، به خصوص اگر یک دوچرخه سوار کوهستانی سعی در بالا رفتن از یک بخش شیب دار داشته باشد.
هنگام مواجهه با حیواناتی مانند قاطر بابر و اسب، سعی کنید به اندازه کافی از مسیر خارج شوید تا به اسب ها فضا بدهید، اما نیازی به حرکت زیاد ندارید. اسب‌ها به راحتی وحشت‌زده می‌شوند، و بهتر است شما را ببینند تا اینکه پشت یک صخره مخفی شوید.
اگر کوهنورد هستید، وقتی دوچرخه‌سوار کوهستانی از کنار شما رد می‌شود، خوب است که چیزی مانند «فقط من» یا «یکی دیگر جلوتر» فریاد بزنید، بنابراین دوچرخه‌سوار بداند که آیا باید مراقب افراد بیشتری باشد (و اگر شما در حال دوچرخه‌سواری هستید، باید همان اطلاعات را به هر کوهنوردی که رد می‌شوید منتقل کنید). اگر هدفون دارید، مطمئن شوید که می‌توانید صدای آمدن و آمدن افراد پشت سرتان را بشنوید. در هر صورت مهم این است که مراعات همدیگر را بکنیم.
تغذیه و آزار حیات وحش

شاید زیبا به نظر برسد که تکه ای از شکلات خود را به سمت یک سنجاب پرتاب کنید، اما اینطور نیست – برای سنجاب مضر است. هنگام کوهیپیمایی و رفتن به طبیعت، مهم است که به یاد داشته باشید که در خانه یک حیوان هستید و این مسئولیت بر عهده شماست که تا حد امکان تأثیر کمتری داشته باشید. این مسئولیت شماست که حیات وحش را وحشی نگه دارید. و هنگامی که به حیوانات غذا می دهید، آنها شروع به ارتباط با مردم می کنند، که دقیقا برعکس وحشی بودن است. غذای شما همچنین می تواند برای حیوانات مضر باشد یا باعث شود که آنها شروع به جستجوی انسان کنند و در نتیجه آن حیوان معدوم شود. این بخش بزرگی از این است که چرا نباید غذا را در مسیرها رها کنید، حتی اگر (در نهایت) تجزیه شوند.
اگر در پارک ملی پیاده روی می کنید، قوانینحیات وحش مخصوص آن پارک را بخوانید. به عنوان مثال، پارک ملی یلوستون از شما می خواهد که حداقل ۱۰۰ متراز گرگ ها فاصله داشته باشید. برای نزدیک شدن بیش از حد به حیوانات وحشی ممکن است جریمه یا زندانی شوید. اگر مطمئن نیستید که چقدر می توانید به آن نزدیک شوید، از این قانون کلی استفاده کنید: اگر حیوان مجبور است رفتار خود را به خاطر شما تغییر دهد، شما خیلی نزدیک هستید.
آزاد گذاشتن سگ ها

آزاد گذاشتن سگ ها حتی در یک مسیر سگ پسند هم مجاز نیست. ممکن است دیگران از سگ هراس داشته باشند. همچنین سگ خانگی بخشی ازحیات وحش نیست. آنها می توانند سایر حیوانات را گیج کرده و بترسانند.
و فراموش نکنید که اجازه دادن به سگ شما برای پرسه زدن آزاد ممکن است او را در معرض پاتوژن های منتقله از آب مانند ژیاردیا، شکارچیان کوچک مانند مار زنگی و عقرب، یا چیزهای تصادفی در جنگل قرار دهد که می تواند او را بیمار کند. (آیا می‌دانستید موش‌های دریاچه جنوبی تاهو گاهی اوقات ناقل طاعون هستند؟ شما نمی‌خواهید سگ شما یکی از آن موش‌ها را بخورد.)
و به هر حال: هرگز، هرگز، هرگز کیسه مدفوع سگ خود را در جنگل و کوه رها نکنید. اگر آن را فراموش کردید، برگردید و بردارید.
تخریب درختان و صخره ها

می‌توان پیاده‌روی کرد بدون اینکه همه بدانند آنجا بوده‌اید. تاثیر گذاشتن بر محیط زیست یکی از فاجعه آمیزترین تابوها در مسیرهاست. به همین دلیل کوهنوردان باید اصول جای پا برجا نگذاشتن را تمرین کنند. اما فاحش ترین – و غیرقانونی ترین – تخلف تخریب یا تخریب عمدی سایت های محافظت شده است. این شامل خراش دادن حروف اول خود به روی درختان (که درختان را می کشد)، بر جای گذاشتن آثار بر روی صخره ها یا به طور غیرقابل درک، تخریب مکان های مقدس، حفاظت شده یا تاریخی است. در بعضی کشورها این اعمال تا سه سال زندان در پی دارد.
خروج از پاکوب

استفاده نکردن از پاکوب را با گشایش مسیر اشتباه نگیرید. در این حالت جانوران و گیاهانی که در کنار پاکوب ها زندگی می کنند به دلیل کفش های شما آسیب خواهند دید. این کار همچنین باعث افزایش فرسایش طبیعت می گردد. به علاوه امکان گم شدن هم وجود خواهد داشت.
منبع: matadornetwork


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2584  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43620  نفر
بازدید ماه: 186285  نفر
کل بازدید ها: 1351820  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید