علت نفخ در کوهنوردی و ارتفاعات چیست؟

هر کسی که چند بار به کوهنوردی یا ارتفاعات رفته باشد تجربه نفخ شکم را دارد. احتمالا این مورد را حتی حین پرواز با هواپیما تجربه کرده اید. در اولین جمله و برای روحیه گرفتنتان باید بدانید که فقط شما نیستید که این مشکل را دارید. در این مقاله در موزد نفخ شکم در ارتفاعات بیشتر توضیح می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
اساساً تغییرات شدید فشار و ارتفاع به طور مستقیم بر سیستم گوارش شما تأثیر می گذارد. با کاهش فشار هوا، گاز [در روده شما] منبسط می شود و هوا باید آزاد شود. از این رو، نیاز به دفع گاز بیشتر از حد معمول است.
علاوه بر این، تمام آن گازهای موجود در روده شما به دیواره‌های روده فشار می‌آورد که می‌تواند منجر به ناراحتی دستگاه گوارش و نفخ شود. یک نکته دیگر اینکه به طور کلی زنان بیشتر در معرض نفخ کردن هستند. به نقل از دکتر سونپال، متخصص داخلی و گوارش، روده زنان شکل در هم تنیده و متفاوتی نسبت به مردها دارد، به همین دلیل ممکن است فشار بیشتری در ارتفاع نسبت به مردها حس کنند.
نفخ در ارتفاع بالا یا HAFE چیست؟
ایده HAFE یا High Altitude Flatus Expulsion به مطالعه ای در سال ۱۹۸۱ در مجله وسترن ژورنال باز می گردد، که به توصیف افزایش گاز معده و نفخ شکم در کوهنوردان هنگام کوهپیمایی و صعود در کوههای سان خوان در جنوب غربی کلرادو پرداخته است.
بر اساس این مطالعه، HAFE می تواند بر هر کسی که در معرض چنین تغییرات سریع ارتفاع قرار می گیرد، مانند کوهنوردان و مسافران سفرهای هوایی تاثیر بگذارد.
دکتر سونپال می‌گوید: «از آنجایی که هم کوهنوردان و هم مسافران هواپیما به ارتفاعات بسیار بالا می‌رسند، گاز روده بزرگ با کاهش فشار هوا منبسط می‌شود، در این صورت ممکن است در طول صعود و پس از فرود، احساس ناراحتی و نفخ کنند».
چه مدت طول می کشد؟
نفخ ارتفاع بالا، نتیجه فشار هوای پایین محیط است. در نتیجه گاز داخل روده شروع به انبساط می کند تا جایی که دیگر گازی تولید نشود. به همین دلیل است که باید گاز خارج شود. نفخ شدید می تواند باعث مشکل شود و نگه داشتن باد معده نیز به دلدرد و مشکلات گوارشی در ارتفاع می انجامد.
این امکان هست که حتی پس از فرود اثر نفخ ارتفاع تا چند ساعت با فرد باقی بماند اما به نظر کارشناسان، پدیده نفخ ارتفاع در حدود ۱۱ ساعت پس از رفتن به ارتفاعات به اوج خود می رسد.
چگونه نفخ را کاهش دهیم؟
چند راه وجود دارد که می توان از آنها برای کاهش نفخ در کوهنوردی و ارتفاع کمک گرفت:
از خوردن غذاهای نفاخ اجتناب کنید.
غذاهای نفاخ نوعی کربوهیدرات با زنجیره کوتاه هستند که می توانند باعث ناراحتی سیستم گوارش شوند. از مهمترین نفاخ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    حبوبات از جمله نخود
    سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم
    پیاز و سیر
    غذاهای فرآوری شده با اینولین (نوعی فیبر)
    مواد غذایی حاوی فیبر بالا
    محصولات حاوی فروکتوز بالا، شکر و شیرین کننده های مصنوعی
    برخی از محصولات لبنی مانند ماست طعم دار و کفیر
غذاهای نفاخ به طور کلی گاز بیشتری تولید می کنند پس بهتر است مصرف این غذاها را در روز قبل از کوهنوردی و همچنین حین کوهنوردی محدود کنید.
از نوشابه های گاز دار اجتناب کنید.
محدود کردن نوشیدنی های گازدار مانند سلتزر، نوشابه و مشروبات الکلی نیز می تواند کمک کننده باشد. آب و دمنوش های گیاهی شیرین نشده (در نظر بگیرید: بابونه، زنجبیل و نعناع فلفلی)، که نشان داده شده است به کاهش گاز کمک می کنند.
داروهای ضد نفخ
از جمله داروهای معروف ضدنفخ می توان به دایمیتیکون اشاره کرد. قرص دایمتیکون (Dimethicone) یا داروی ضد نفخ به دفع آسان کمک کرده و به مرور نفخ را از بین می‌برد. البته توجه داشته باشید که دایمیتیکون هم به لحاظ ساختاری دارو می باشد و دارای عوارض نیز هست. پس پیش از استفاده با پزشک مشورت نمایید.
قرص های نعناع
اسانس‌ نعناع می‌تواند برای رفع سوء هاضمه و گازهای گوارشی مفید باشد. این قرص‌ها معمولا تحت عنوان درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به فروش می‌رسند اما می‌توان از آنها به منظور رفع نفخ نیز استفاده کرد. قرص‌های نعناع با آرام کردن ماهیچه‌های روده باعث حرکت موثرتر گاز و مدفوع در روده می‌شوند. توجه داشته باشید افراد مبتلا به سوزش سر دل نباید این قرص‌ها را مصرف کنند.
پروبیوتیک ها
پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که در روده‌ها زندگی می‌کنند. مصرف مکمل‌های پروبیوتیک می‌تواند به تنظیم و تعادل انواع باکتری‌های روده بزرگ که باعث تولید گاز و نفخ می‌شوند، کمک کند.
به عنوان نکته پایانی محدود کردن خود برای دفع گاز معده به دلیل نفخ می تواند باعث به هم ریختن سیستم گوارش و دل درد شود که در صورت تشدید کل برنامه کوهنوردی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. پس لازم است که افراد در زمان مواجه شدن با این مشکل خود را تخلیه نمایند. ضمن آنکه در صورت تعدد نفخ در ارتفاع مشورت با پزشک را در نظر داشته باشید. به همراه داشتن قرص های نعناع و داروهای لازم در برنامه های چند روزه در کوله پشتی هم از نکات مهم نفخ در کوهنوردی است.
منابع: outsideonline / livestrong


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2661  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43697  نفر
بازدید ماه: 186362  نفر
کل بازدید ها: 1351897  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید