معرفی کوه سبلان

ایران بر روی کمربندهای کوهستانی قرار گرفته است به طوری که در هر منطقه‌ای از این سرزمین می‌توان کوه‌های زیبای بسیاری را دید. مناطق شمال و شمال غرب ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بخش‌های شمال و شمال‌غرب قله‌های مرتفع و جذاب زیادی را در دل خود جای داد‌ه‌اند. کوه سفید دائمی سبلان یا ساوالان (به ترکی آذربایجانی) یکی از آن‌ قله‌ها است که زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد. زیبایی کوه سبلان را می‌توان به کوه‌های سوئیس تشبیه کرد. امروز در این مطلب عازم سفری کوتاه به این کوه باشکوه هستیم تا با جذابیت بی نظیر آن آشنا شویم. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا باید از کوه سبلان دیدن کرد؟
قبل از شروع به معرفی کوه سبلان، بهتر است این نکته را که چرا کوه سبلان را برای گردش و تفریح انتخاب می‌کنیم؛ بررسی نماییم. اولاً سبلان در بین کوه‌‌های ایران، سومین قله مرتفع کشور است. دومین دلیل برای انتخاب کوه سبلان وجود آبگرم طبیعی در کنار کوه است که خاصیت درمانی و خارق‌العاده‌ای دارد. سوم، طبیعت کوه سبلان، منحصربه فرد، زیبا و عالی است. چهارم، یخچال‌های طبیعی و برف دائمی روی کوه سبلان، آن را به مکانی عالی برای اسکی تبدیل کرده است. پیست اسکی آلوارز یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشگین شهر و جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود. آخرین دلیل برای رفتن و وقت‌گذرانی در کوه سبلان، آتشفشانی غیرفعال با دریاچه‌ای نفیس در بالای کوه سبلان است.
معرفی کوه سبلان

کوه سبلان، بعد از دماوند و علم کوه، با ۴۸۱۱ متر ارتفاع سومین قله مرتفع ایران است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده است. از پیست اسکی گرفته تا آبگرم‌های طبیعی و مسیرهای کوهنوردی همگی بخش کوچکی از تفریحات و سرگرمی‌های کوه سبلان هستند. جالب است بدانید که، کوه سبلان قبلا یک آتشفشان بود اما سال‌ها است که غیرفعال شده است. کوه سبلان دارای هوای خنک و دشت‌های سرسبز است. به همین دلیل است که افراد زیادی در روزهای گرم سال به کوه سبلان می‌روند.
کوه سبلان در مجموع ۳ قله معروف دارد. بزرگترین قله سلطان ساوالان است. دو قله دیگر هرم و کسری هستند. سبلان کوه آتشفشانی خاموشی است که از دره قره سو در شمال غربی اردبیل شروع می‌شود و از شرق به غرب تا کوه قوشاداغ امتداد می‌یابد. لازم به ذکر است که مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان توسط گدازه‌های سطحی به مساحت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده است.
نماد کوه سبلان

نماد کوه سبلان سنگی به شکل عقاب است. عقابی که به شرق نگاه می‌کند. این سنگ عقاب در غرب قله سلطان ساوالان قرار دارد. می‌گویند سبلان مقدس‌ترین کوه ایران است. اهالی بر این باورند که زرتشت در بالای کوه سبلان در کنار دریاچه زیر سنگی بزرگ آرمیده است. نوشته‌های باستانی درباره سبلان، آن را جایی معرفی کرده‌اند که زرتشت در آن به دنبال خلوت بوده است. حتی در کتاب چنین گفت زرتشت اثر معروف فردریش نیچه اشاره می‌کند که زرتشت از کوه سبلان فرود می‌آید. به همین دلیل این مکان در بین مردم منطقه به ویژه بومیان و عشایر از قداست خاصی برخوردار است.
دریاچه کوه سبلان

یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز کوه سبلان، دریاچه تماشایی کوه سبلان است که در دهانه این کوه قرار دارد. اگر از دامنه کوه تا بالای آن بالا بروید، با یکی از زیباترین جلوه های طبیعت روبرو خواهید شد. دریاچه آتشفشانی بیضی شکل است و آب آن ۲۵ متر زیر لبه‌های مخروط آتشفشانی قرار دارد. عمق این دریاچه ۴۰ متر است. آب زلال دریاچه سبلان به رنگ سبز مایل به آبی است و از بارش برف تامین می‌شود. دریاچه کوه سبلان، در بیشتر ماه‌های سال به دلیل دمای محیط یخبندان است. فقط در اوت و سپتامبر آب دریاچه ذوب می‌شود. بنابراین مکان خوبی برای فرار از گرما است، اما به دلیل فشار هوا پایین‌تر، بالا رفتن از آن چندان آسان نیست. جلبک‌ها و سخت‌پوستان موجودات اصلی دریاچه کوه سبلان هستند.
کوهنوردی در کوه سبلان
زمان مناسب برای کوهنوردی در کوه سبلان، فصل تابستان است. در فصل تابستان شما می‌توانید از قدم زدن در دامنه کوه سبلان لذت ببرید. همچنین اگر شما کوهنورد هستید و تجهیزات کامل دارید می‌توانید تا قله صعود کنید. جالب است بدانید که، قله سبلان نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
سایر جاذبه‌های گردشگری کوه سبلان


چشمه‌های آب گرم طبیعی علاوه بر دریاچه کوه سبلان، چندین چشمه آب گرم در دامنه کوه وجود دارد. یکی از معروفترین آنها چشمه شابیل است. مجتمع آبگرم شابیل در همین منطقه واقع شده است که امکان استفاده از آب درمانی، پارکینگ و رستوران را دارد. آبگرم شابیل در مسیر جاده اردبیل به مشکین شهر در جنوب لاهرود قرار دارد. یکی دیگر از آب گرم های معروف منطقه سبلان سرعین است.
مراتع سرسبز کوه سبلان یکی از بهترین مراتع ایران است که دارای خاک حاصلخیز نیز هستند. گیاهانی مانند زرشک، سیر، میخک، گل رز، روبیا، افعی، خرچنگ، زنبق و لاله در کوهپایه‌های سبلان می‌رویند. ۱۱ زیستگاه حیات وحش در این منطقه شناسایی شده است که حیواناتی مانند خرس قهوه ای، راسو، روباه، شغال، خرگوش، کرکس، جغد، جغد کلاهدار، پرستو، پرستو انباری در آن زندگی می‌کنند.
چطور به کوه سبلان برویم؟

برای رسیدن به کوه سبلان از هر شهری که هستید باید ابتدا به اردبیل بروید. بعد از سفر به اردبیل لازم است از شمال غربی اردبیل و از طریق جاده اردبیل، مشگین‌شهر خودتان را به روستای لاهرود برسانید و از آنجا به سمت کوه سبلان حرکت کنید. سه مسیر برای صعود به قله سبلان وجود دارد:
این مسیر رایج‌ترین مسیر برای صعود است و از آب‌گرم شابیل در جنوب لاهرود شروع می‌شود و با گذشتن از پناهگاه شرقی یا حسینیه مقدس اردبیلی به قله می‌رسد. برای صعود از طریق این مسیر می‌توانید با وسایل نقیله موجود در مسیر از دامنه‌ها بالا بروید و خودتان را به پناهگاه شرقی برسانید. پناگاه شرقی در ارتفاع ۳۶۰۰ متری قرار دارد و اکثر کوهنوردان صعود خود را از این نقطه آغاز می‌کنند و بعد از رسیدن به دریاچه یک شب را در کنار مناظر شگفت‌آور دریاچه و زیر آسمان زیبای آن اتراق می‌کنند. مسیر دیگر مسیر غربی است که از دریاچه قره گل شروع می‌شود و به جان‌پناه غربی و سپس قله سبلان می‌رسد. مسیر جنوبی سخت‌ترین مسیر است و هیچ جان‌پناهی هم در آن وجود ندارد، اما پیست اسکی آلوارس در آن قرار دارد. اگر قصد یک کوهنوردی چالش‌برانگیز و سخت را دارید این مسیر می‌تواند انتخاب شما باشد.
جاذبه‌های گردشگری نزدیک به کوه سبلان


منطقه گردشگری کیز: ۵۲.۴ کیلومتر
پل معلق مشگین شهر: ۵۵.۶ کیلومتر
مجموعه گردشگری شورابیل: ۱۱۲ کیلومتر
مجموعه تفرجگاه بولاغلار: ۱۴۴ کیلومتر
اقامتگاه های پیشنهادی نزدیک به کوه سبلان
اقامتگاه بومگردی شاهسون مشگین ‌شهر: ۱۲ کیلومتر
اقامتگاه بومگردی باجیلار اردبیل: ۲۲ کیلومتر
اکوکمپ دورنا: ۷۴ کیلومتر
منبع : سفرمارکت


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3231  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44267  نفر
بازدید ماه: 186932  نفر
کل بازدید ها: 1352467  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید