نکات مهم استراحت در کوهنوردی

صعود هوشمندانه به معنای استفاده بهینه از منابع مانند زمان و انرژی است. استراحت در کوهنوردی نیز یکی از بخشهای یک کوهنوردی هوشمندانه به شمار می رود که توجه به نکات آن به شما کمک می کند با ریتم بهتر، کیفیت بالاتر و مدت زمان بیشتری صعود کنید. در نتیجه خستگی نیز کاهش می یابد. در این مقاله به بیان بعضی از مهمترین نکات در این رابطه خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
هدف از استراحت در کوهنوردی چیست؟
هدف از استراحت در کوهنوردی کاهش ضربان قلب و بهبود تنفس در ضمن استراحت دادن به قلب و ریه است. استراحت در کوهنوردی به بدن شما کمک می کند تا اسید لاکتیک انباشته در عضلات را کاهش دهد، در نتیجه مدت زمان بیشتری می توانید فعالیت داشته باشید.
بهترین میزان استراحت در کوهنوردی چقدر است؟


پاسخ به این سوال وابستگی به میزان شدت فعالیت، سطح آمادگی فرد و البته دمای هوا تحت تاثیر فصل دارد. اما به طور کلاسیک گفته می شود که هر یک ساعت ده دقیقه استراحت کنید. این میزان به عنوان سطح بهینه در نظر گرفته می شود، البته در زمستان یا ارتفاعات بالا می تواند مشکل باشد چرا که سرمای هوا یا باد باعث می شود توقف کردن مشکل شده یا اینکه ضربان قلب شما بیش از حد کاهش یابد و در حالت سرد شدن بدن قرار گیرید.
نکته مهم در استراحت در کوهنوردی این است که بدن شما آرام شود اما این استراحت نباید به حدی باشد که وارد فاز سرد شدن شوید. در صورت سرد شدن بدن برای حرکت کردن مجددا نیاز به تنظیم گام و فرآیند گرم کردن خواهید داشت که بهینه نخواهد بود.
پس استراحت های کوتاه مدت به طور کلی به عنوان گزینه اصلی در نظر گرفته می شوند. با این حال در فصل زمستان شاید استراحت های کوتاه تر یا کند کردن ریتم صعود برای کاهش استراحت عملی تر باشد. از نظر تئوری بهترین زمان استراحت هر ساعت ۱۰ دقیقه می باشد.
استراحت پویا به جای از دست دادن زمان


استراحت در کوهنوردی می تواند به جای از دست دادن زمان تبدیل به یک وقفه استراتژیک شود. در بحث تغذیه در کوهنوردی بیان کرده ایم که شما باید هر ساعت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کالری به بدنتان برسانید. از طرف دیگر هر ساعت باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ سی سی مایعات مصرف کرد تا دچار عارضه کم آبی در طول صعود نشویم. این زمان های استراحت بهترین موقعیست که می توانید قبل از آنکه دیر شود برای پر کردن باک خود اقدام کنید.
از طرف دیگر در طول حرکت ترکیب لایه بندی پوشاک کوهنوردی به هم می خورد. و ممکن است نیاز به پوشیدن لباس اضافی مثلا کاپشن کوهنوردی برای رویارویی با سرمای بیشتر ارتفاعات دارید.
پس زمان استراحت خود را به عنوان یک توقف هوشمندانه استفاده کنید. به جای بیکار ایستادن پوشاک خود را مرتب کنید. گتر بپوشید. آب و میان وعده مصرف کنید تا در یا ساعت بعدی بتوانید با کیفیت بهتری ادامه دهید. توجه به همین جزییات گاها حتی توسط بهترین کوهنوردان و باتجربه ها هم فراموش می شود.
محل استراحت در کوهنوردی چگونه باید باشد؟


چند نکته برای محل استراحت در کوهنوردی مهم است. در مسیرهایی که دارای جانپناه و پناهگاه هستند، مانند مسیر صعود به قله توچال شما اغلب با مشکل زیادی مواجه نیستید. امکان استفاده از پناهگاه در مسیر وجود دارد و در نتیجه آسایش بیشتری خواهید داشت.
اما در مسیرهای فاقد پناهگاه یا مسیرهای طولانی تر مثل صعود به قله دماوند از مسیر جنوبی و پس از بارگاه به قله توجه به این نکات اهمیت دارد.
اولین موضوع این است که جای استراحت شما نباید بادگیر باشد. تشخیص جهت باد به شما کمک می کند تا بهترین عوارض زمین برای پناه گرفتن از باد را شناسایی کنید. استراحت کردن در باد به مراتب از استراحت کردن بدتر است چرا که به سرعت گرمای بدن را از دست داده و نمی توانید از زمان استراحت خود بهره کافی ببرید.
به طور معمول نقاطی که پشته برف وجود دارد هم نسبت به سایر نقاط از باد در امان هستند. بدترین قسمت برای استراحت کردن در این مورد هم روی یالها و گرده ها است که در معرض بیشترین باد قرار دارند.
یک نکته دیگر هم مسطح بودن نقطه استراحت است. ممکن است خسته شده باشید اما استراحت کردن در یک مسیر پرشیب که جای راحتی برای پایین گذاشتن کوله پشتی هم ندارد، گزینه مناسبی نخواهد بود. پس شاید بهتر باشد ادامه دهید تا به نقطه ای مسطح برسید که بتوانید به شرایط خود تسلط پیدا کنید.
همچنین بهتر است در بیرون مسیر پاکوب یا کنار مسیر استراحت کنید. قرار گرفتن در مسیر پاکوب راه دیگران را سد می کند و اسباب مزاحمت خواهد شد. به غیر از این این امکان هست که در معرض ریزش سنگ از زیر پای دیگران قرار بگیرید و همین موقعیت شما را خطرناک می کند.
بازگشت به ریتم
پس از پایان تایم استراحت در کوهنوردی شروع مجدد شما باید با ریتم نرم باشد و ۵ دقیقه اول را به عنوان یک وارم آپ کوچک در نظر بگیرید. شروع کردن بیش از حد سریع باعث می شود ضربان قلب شما به سرعت بالا برود و در سطح بالا بماند که در نتیجه خستگی به خستگی زودرس منجر می شود. پس چند دقیقه اول را با ریتم آرام تر شروع کرده و سپس می توانید به ریتم قبلی خود باز گردید.
گام استراحت
یک روش دیگر برای استراحت در حین صعود نیز گام استراحت است. در گام استراحت شما در هر گام برای یک لحظه مکث کرده و فشار توسط اسکلت پای عقبی تحمل می شود. برای انجام این روش در هر گام زانوی پای عقبی را برای یک لحظه در حالت کامل صاف و کشیده نگه دارید به طوریکه زانوی عقبی حالت قفل شده داشته باشد. به این صورت در هر گام یک استراحت کوتاه خواهید داشت.
منبع : mrlinhadventure


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3373  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44409  نفر
بازدید ماه: 187074  نفر
کل بازدید ها: 1352609  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید