دلایل پیشرفت نکردن در سنگنوردی چیست و چه راهکارهایی دارد؟

در هر ورزشی احتمال برخورد با فلات یا عدم پیشرفت وجود دارد. در سنگنوردی هم چنین است. عدم پیشرفت در کوتاه مدت می تواند به دلیل نیاز زمان به پاسخ دادن ذهن و بدن به تمرینات باشد. با این حال همیشه هم اینطور نیست. گاها دلایلی وجود دارد که شناسایی و رسیدگی به آنها می تواند شما را از یک دوره رخوت و عدم رشد نجات دهد. در ادامه این مقاله به بررسی برخی از مهمترین دلایل خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
مهمترین دلایل رشد نکردن در سنگنوردی
برنامه تمرینی درستی ندارید
تمرین کردن یک فرآیند هدف دار است که دارای دلایل می باشد و بر اساس ارزیابی و مقاصدی انجام می گیرد. یک تمرین صحیح نیاز به برنامه تمرینی مشخص، اهداف معین و ارزیابی از شرایط فعلی و آتی دارد. به این شکل می توان فهمید که از کجا شروع کرده ایم و قرار است به کجا برویم.
داشتن برنامه تمرینی همچنین باعث می شود حضورتان در باشگاه سنگنوردی و طبیعت معنی دار شود. افراد زیادی را می توان به خصوص در سایت های سنگنوردی دید که برای ساعت ها در منطقه حضور دارند اما تعداد تلاش یا صعود آنها به تعداد انگشت های یک کف دست هم نمی رسد. دسته کمی از این سنگنوردان به دنبال صعودهای مسیرهای خاص هستند اما در اکثر موارد این اتلاف وقت به خاطر بی برنامگی می باشد.
راه حل: برای رشد در سنگنوردی داشتن یک برنامه تمرینی لازم است. در هر برنامه باید به نقاط ضعفی که شناسایی کردید بپردازید و سعی در آن داشته باشید که نقاط قوت خود را حفظ کنید.
ضعف تکنیکی

افزایش قدرت را می توان با فاکتورهایی سنجید که اکثرا ملموسند. به طور مثال میزان رکورد بارفیکس یا آویزان شدن روی هنگ بورد با اضافه بار و غیره قابل اندازه گیری هستند. اما برای درک تکنیک یا ضعف تکنیکی نیاز به برخورد به رویکرد موشکافانه تری هست. عدم توانایی در اجرای تکنیک های مختلف به خصوص تکنیک پا از چیزهایی است که می تواند به شدت روی درجه صعود و صرفه جویی در استفاده از انرژی تاثیر زیادی داشته باشد. حال اگر یک سنگنورد با وجود ضعف تکنیکی انرژی بیشتری صرف آمادگی جسمانی کند، احتمالا نتیجه ای که به دست می آورد هم مطلوب نخواهد بود.
راه حل: تکنیک خودتان را ارزیابی کنید. یکی از راهکارهای مطلوب برای ارزیابی تکنیک کمک گرفتن از مربی با تجربه است. فیلم گرفتن از صعود خودتان هم می تواند به شما کمک کند تا ارزیابی بهتری داشته باشید. برای بهبود تکنیک هم می توانید از تمرین بولدرینگ، مرور تکنیک های مختلف، بهبود تکنیک پا و سایر موارد تمرین داشته باشید.
پایه سنگنوردی ضعیف
حجم تمرین در سنگنوردی اهمیت دارد. شما در صعود مسیرهای بلند، چند طوله و البته جلسات با کیفیت نیاز به استقامت بالا دارید که راهکار رسیدن به آن افزایش تدریجی حجم تمرین است. بدون یک پایه قوی نمی توان جلسات مفید تمرینی داشت و این چیزیست که در بلند مدت می تواند روی کیفیت تمرین شما تاثیر بگذارد.
اریک هورست در کتاب تمرین سنگنوردی به یک ساعت مفید روی دیواره در هر جلسه تمرینی اشاره می کند. که البته دستیابی به آن هم نیاز به زمان دارد.
راه حل: تمرینات ARC از بهترین روش ها برای افزایش پایه در سنگنوردی هستند. می توانید در طول چند هفته به طور تدریجی مقدار گیره گرفتن خود در هر جلسه را افزایش داده و سپس وارد فاز بعدی شوید.
کمبود انعطاف پذیری

انعطاف پذیری سلاح مخفی بهترین سنگنوردان است. این چیزیست که همه سنگنوردان برتر از جمله آدام اوندرا و آلکس مگوس و سایرین برای آن وقت می گذارند. کمبود انعطاف پذیری باعث می شود به خوبی نتوانید تکنیک های پا به خصوص تکنیک های پیشرفته تر را انجام دهید و از طرف دیگر مرکز ثقل شما هم بیرون خواهد بود که در نتیجه فشار بیشتری به دست ها وارد می شود.
راه حل: انجام تمرینات انعطاف پذیری و کشش ایستا پس از پایان تمرین به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بهترین کاریست که می توانید انجام دهید. همچنین انجام یوگا برای سنگنوردی نیز در روزهای استراحت می تواند هم به انعطاف پذیری و هم ریکاوری شما کمک کند.
تمرین هوازی زیاد

این مورد احتمالا به مذاق کوهنوردانی که تمرین سنگنوردی می کنند خیلی خوش نباشد اما حقیقت این است که انجام تمرینات استقامتی به خصوص تمرین شدید یا طولانی روی بازده تمرینات سنگنوردی تاثیر منفی می گذارد. شما در تمرین سنگنوردی به دنبال عضله سازی تخصصی هستید که بعضا تحت تاثیر اثر کاتابولیک کوهنوردی یا سایر اشکال ورزش های استقامتی مانند دوچرخه سواری قرار خواهد گرفت.
راه حل: اگر به دنبال رشد در سنگنوردی هستید باید هوازی خود را محدود کنید. این نیاز به انتخاب کردن دارد (به خصوص اگر علاقمند به کوهنوردی یا دوچرخه سواری هستید.) البته می توانید به صورت مقطعی کار کنید به طور مثال در فصل بهار سنگنوردی بیشتر و هوازی کمتر و در زمستان هم کوهنوردی .... سنگنوردان مسابقه ای هم بهتر است برای تمرین هوازی خود به تمرینات مقاومتی سنگنوردی یا تمرین استقامتی سنگنوردی تکیه کنند.
اضافه وزن

در سنگنوردی صحبت در مورد قدرت نسبی است و اضافه وزن به خصوص به شکل چربی اضافه و شکمی می تواند به یک مانع برای رشد و پیشرفت شما تبدیل شود. این باعث می شود فشار زیادی به خصوص به تاندون های شما وارد شده و بیشتر هم در معرض آسیب دیدگی قرار بگیرید.
راه حل: کاهش دریافت کالری به شکل محدود و برنامه ریزی به شما کمک می کند از فلات عدم رشد در سنگنوردی خارج شوید. به نقل از مجله کلایمبینگ کاهش وزن بهینه برای سنگنوردان در هفته ۵۰۰ گرم است.
تغذیه ضعیف و غلط

شما برای بازیابی به انرژی کافی و مواد غذایی مقوی نیاز دارید. بدن شما به خصوص به پروتئین و ویتامین ها برای رشد و ریکاوری نیاز دارد. پس ممکن است امکان عدم رشد شما به خاطر تغذیه غلط باشد.
راه حل: برای چند روز رژیم غذایی خود را ثبت کنید و ببیند که در چه قسمت هایی دارای نقصان هستید.
تمرین بیش از حد

تمرین بیش از حد هم میتواند باعث عدم رشد شود. بدن شما برای عملکرد بهتر به ریکاوری نیاز دارد. بدون ریکاوری درست در مسیر فشار زیاد و آسیب دیدگی و بیش تمرینی قرار خواهید گرفت. برای جلوگیری از تمرین بیش از حد موارد زیر را مدنظر داشته باشید:
درد در مفاصل یا تاندون ها می تواند یکی از علایم تمرین بیش از حد یا شدت تمرین زیاد باشد.
عدم انرژی کافی برای یک جلسه تمرینی ممکن به دلیل عدم رفع خستگی جلسات قبلی باشد.
به عنوان یک قاعده بهتر است بیش از دو جلسه تمرین سنگنوردی پشت سر هم نداشته باشید. در این صورت می توانید در روز اول از تمرینات قدرتی مانند بولدرینگ و در روز دوم از تمرینات استقامتی استفاده کنید.
ترس از سقوط

ترس از سقوط را هم باید به لیست دلایل عدم رشد در سنگنوردی اضافه کرد. این مورد به خصوص برای کسانی که به دنبال صعودهای سرطناب هستند اهمیت دارد. ترس از افتادن در درجات مختلفی وجود دارد. همه سنگنوردان در مقطعی از دوران صعود خود با آن سر و کار خواهند داشت. پس فکر نکنید که این فقط مختص به شماست و ناامید نشوید.
راه حل: راه حل اصلی در اینجا تمرین سقوط کردن و کسب مهارت در این تکنیک و البته در شرایط ایمن است. شما باید یاد بگیرید که در مسیرهای مختلف چطور سقوط کنید و این نیاز به تمرین دارد.
کفش و تجهیزات نامناسب

یک جمله انگیزشی را احتمالا بارها شنیده اید که انسانها می توانند کوهها را جابجا کنند. این درست، اما انسان ها با دست خالی نمی توانند کوهها را جابجا کنند و نیاز به بولدوزر و ... خواهند داشت. قطعا لوازم نمی تواند جای یک سنگنورد زبده و با تکنیک را بگیرد اما بازهم قطعا می تواند به وی کمک کند تا عملکرد ورزشی خود را بهینه کند. یکی از مهمترین موارد در اینجا توجه به کفش سنگنوردی است. کفش سنگنوردی مبتدی عموما دارای کف تخت می باشد و از ویژگی های معمول در پاشنه و پنجه برخورد است. با این حال کفش های حرفه ای تر زیره موزی و پاشنه حرفه ای دارند که باعث می شود انتقال نیرو به نوک کفش بهتر شده و روی عملکرد هم تاثیر دارد. استفاده از هارنس سبک تر یا کوییک و طناب مناسب تر هم تاثیر دارند البته این تاثیر به اندازه کفش نیست.
راه حل: وضعیت کفش خود و به خصوص لبه های آنرا بررسی کنید. امکان عوض کردن زیره کفش در صورت نیاز وجود دارد. همچنین ممکن است بخواهید تهیه یک کفش سنگنوردی پیشرفته تر را در نظر داشته باشید.
تمرین نکردن در طبیعت

اگر به دنبال رشد سنگنوردی به خصوص سنگنوردی در طبیعت هستید باید حتما این تمرینات به عنوان بخشی از برنامه تمرینی شما باشد. تمرین در سالن مزایای زیادی دارد اما تجربه صعود روی سنگ واقعی را نمی توان در سالن سنگنوردی کسب کرد.
راه حل: طوری برنامه ریزی کنید که هفته ای یک بار به شکل منظم و با انرژی در طبیعت سنگنوردی کنید. ضمنا خوب است که حداقل ماهی یک بار به یک منطقه جدید بروید تا با انواع سنگ و مسیرها آشنا شده و تکنیک های مختلف را نیز بیازمایید.
منابع : outsideonline / climbstrong / trainingbeta


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3158  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44194  نفر
بازدید ماه: 186859  نفر
کل بازدید ها: 1352394  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید