#پیست اسکی #برف بازی #پارک جنگلی #مناطق ییلاقی #کوهنوردی #قله

معرفی بهترین مناطق و پیست های تهران برای برف بازی

با شروع فصل سرد و بارش برف دوباره خاطرات برف بازی، اسکی، درست کردن آدم برفی و لذت بردن از فصل زمستان در کنار خانواده به ذهن هر کسی خطور می کند. شاید شما هم از پشت پنجره ی آپارتمان ها به برف ها نگاه کنید و با خود بگویید کاش می شد از نزدیک برف ها را لمس می کردم و حس زیبای برف بازی را احساس می کردم. در اين مقاله به معرفی مناطق کوهستانی و ییلاقی، پارک ها و بوستان ها و پيست های اسکی اطراف تهران که مناسب برای برف بازی هستند، پرداخته‌ايم. برای شناختن بهترين نقاط برای برف بازی در تهران و اطراف آن با قله همراه شويد تا شما را با اين مناطق آشنا کنيم.
برف بازی در تهران در فصل زمستان تفریحی بسيار لذت‌بخش است. ييلاق‌های اطراف و پارک‌های تهران برای برف بازی مناسب هستند.
تقریبا از اواخر پاییز بسیاری از ييلاق‌های اطراف پايتخت پوشيده از برف می‌شوند و در طول اين فصل بسیاری از گردشگران تهرانی برای برف بازی و لذت از طبيعت برفی به این مناطق می‌روند. برف بازی در پارک های تهران نيز از دلپذيرترين فعاليت‌های زمستانی در روزهای برفی پايتخت به شمار می‌رود.
در بيشتر ييلاق‌ها و مناطق کوهستانی اطراف تهران، با شروع فصل سرما بارش برف آغاز می‌شود و تا پايان زمستان و گاهی اوايل بهار نيز اين مناطق پوشيده از برف هستند. پارک‌ها و بوستان‌های تهران نيز در روزهای برفی بسيار زيبا و پوشيده از برف می‌شوند و شهروندان تهرانی با رفتن به آغوش طبيعت برفی، از برف بازی در تهران لذت می‌برند.

بهترين مکان‌های مناسب برف بازی در تهران کدامند؟
    کن
    شمشک
    گرمابدر
    رينه
    توچال
    سایر پيست های اسکی تهران
    زیباترین پارک های تهران برای برف بازی
کن


منطقه کن سولقان یکی از معروف‌ترين ييلاق‌های اطراف شهر تهران است که در شمال غرب پايتخت و در منطقه پنج قرار دارد و به دليل قرار گرفتن در دامنه‌های البرز، از آب‌وهوایی بسيار خنک در تابستان و سرد و بارانی در پاييز و بهار برخوردار است. موقعيت جغرافیایی اين منطقه از تهران باعث می‌شود فصل سرد و پربرف در آن از اواخر پاييز شروع شود و تا اوايل بهار نيز در بخش‌های مختلف اين مسير می‌توان نشانه‌هایی از برف ديد.
در بيشتر اوقات زمستان دره کن و روستاها و ييلاق‌های اطراف آن پوشيده از برف و مناسب برای برف بازی است. در روزهای پر بارش پايتخت، مسير دسترسی به کن-سولقان مسدود می‌شود و بخش‌هایی از رودخانه کن و آبشارهای اطراف اين منطقه يخ می‌بندند. در اطراف روستای کن جاذبه‌های طبیعی بسیاری وجود دارند که برای علاقه‌مندان به فعاليت در روزهای برفی بسيار جذاب است.
پيمودن مسير کوهستانی در اطراف کن در کوه های کوهسار، پياده روی در دره دوچناران، برف بازی در روستاهای ورديج و واريش و لذت بردن از منظره رودخانه برفی در مسير جاده کن، از لذت‌بخش‌ترين تفريح‌های يک روز برفی در کن هستند. با گذشتن از روستای سولقان و ادامه مسير، به روستای رندان خواهيد رسيد. آبشار نزدیک به این روستا، با نام آبشار سنگان، در فصل زمستان به‌صورت یخی در می‌آيد. کوهنوردان بسیاری برای بازديد از آبشار سنگان در زمستان به اين منطقه می‌روند. روستاهای دیگری نيز در منطقه کن قرار گرفته‌اند که در فصل زمستان بسيار تماشایی و مناسب برف بازی می‌شوند.
مسیر دسترسی به کن
برای ورود به جاده کن بهترين مسير از بزرگراه همت است. در مسير به‌سمت غرب اتوبان همت، پس از خروجی شهران به بلوار کوهسار وارد شويد و تا رسیدن به منطقه کن مسير را ادامه دهيد. اين جاده از زيباترين نقاط برفی تهران در فصل زمستان است.
شمشک


شمشک یکی از قديمی‌ترين ييلاق‌های شمال شرق تهران است که به دليل قرار گرفتن یکی از حرفه‌ای‌ترين پيست‌های اسکی نزديک تهران در آن، طرفداران بسیاری بين ساکنان پايتخت دارد. پيست شمشک در نزدیکی روستای شمشک و در فاصله حدودی ۵۰ کيلومتر از شهر تهران، پس از منطقه فشم قرار دارد.
اگر از علاقه‌مندان ورزش مهيج اسکی و ساکن تهران هستيد، می‌توانيد برای گذراندن يک روز برفی لذت‌بخش در شمشک، از امکانات اين پيست مانند تله سيژ، تله اسکی بشقابی و تله اسکی چکشی استفاده کنيد. اين منطقه از طرف فدراسيون اسکی به‌عنوان یکی از پيست‌های بين‌المللی ايران معرفی شده است و در طول زمستان مسابقه‌های متعددی در آن برگزار می‌شود. پيست شب شمشک با نورپردازی زيبا از ساعت ۱۸ تا ۲۲ فعاليت دارد. پيست آفتاب، مهتاب و پيست مخصوص آموزش افراد مبتدی از ديگر بخش‌های منطقه شمشک هستند. به خاطر داشته باشيد، چنانچه علاقه‌مند به اسکی کردن در پيست شمشک هستيد، قبل از ورود به منطقه وسايل و تجهيزات لازم اسکی را همراه خود ببريد و توصيه‌های هواشناسی را نيز جدی بگيريد.
منطقه شمشک و پيست آن نه‌تنها برای علاقه‌مندان ورزش اسکی مناسب است، بلکه با وجود هتل‌های زيبا و طبيعت زمستانی بکر می‌تواند مقصدی مناسب برای سفرهای يک يا چند روزه در نزدیکی تهران باشد. بهترين زمان برای لذت بردن از تفريح‌های برفی در شمشک از اواخر آذرماه آغاز می‌شود و تا اواسط فروردين ماه ادامه دارد.
مسیر دسترسی به شمشک
برای رفتن به شمشک بايد از خروجی‌ اتوبان بابايی به جاده لشگرک در شرق تهران وارد شويد. با ادامه مسير به فشم و پس از آن نيز به میگون خواهيد رسيد. پس از گذشتن از میگون به دوراهی دربندسر و شمشک می‌رسيد. روستای شمشک در فاصله کوتاهی از این دوراهی قرار دارد. مسافت تهران تا شمشک کمتر از ۵۰ کيلومتر است که در فصل زمستان به دليل ترافيک و يخ‌زدگی مسير ممکن است پيمودن آن زمان بیشتری طول بکشد. شمشک مسير دسترسی به پيست ديزين نيز دارد که البته در طول فصل زمستان به دليل بارش گسترده برف مسدود می‌شود.
گرمابدر


گرمابدر از ديگر روستاهای ییلاقی تهران در بخش رودبار قصران است و در منطقه شمیرانات قرار دارد. اين منطقه خوش‌آب‌و‌هوا در طول زمستان، فصلی پر بارش و پربرف را تجربه می‌کند. اين منطقه به دليل نزدیکی به تهران و قرار گرفتن در مسير دسترسی به دشت لار و ورجين در طول سال میزبان گردشگران بسیاری است. در طول زمستان به دليل طبيعت سفيدپوش اطراف گرمابدر و مسير کوهستانی آن، کوهنوردان و گردشگران برای صعود به کوه و برف بازی به اين منطقه می‌روند.
روستای گرمابدر در نزدیکی فشم، لواسان و شمشک قرار دارد و بخش قابل‌توجهی از طبيعت اطراف اين روستا، منطقه حفاظت‌شده است که جنگلبانان اجازه ورود به آن را بدون مجوز نمی‌دهند. فضای باز اطراف روستای گرمابدر برای برف بازی و سر خوردن روی برف بسيار مناسب است.
روستای گرمابدر در میان دره‌ای گسترده با درختان سرسبز قرار دارد که در فصل سرما چشم‌انداز بسيار زیبایی دارند. بکر بودن اين روستا در زمستان، محيطی بسيار جذاب برای عکاسی نيز خلق می‌کند. اگر برای برف بازی در نزديک تهران به‌دنبال محیطی جنگلی و بکر هستيد می‌توانيد به روستای گرمابدر در حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق تهران بروید و يک روز برفی را در اين روستای زيبا سپری کنيد.
مسیر دسترسی به گرمابدر
برای رفتن به روستای گرمابدر نيز از اتوبان بابایی به جاده لشگرک وارد شويد و پس از گذشتن از کلوگان و اوشان و رسيدن به میدان فشم، در جهت راست ادامه مسير دهيد. روستای گرمابدر بعد از روستای زايگان قرار دارد.
رينه


شهر رينه از مناطق بسيار زيبا و خوش آب و هوا در استان مازندران است که فاصله کوتاهی تا روستای نوا و دشت آزو و پارک ملی لار دارد. رينه در زمستان هوایی سرد، اما مطبوع و فصلی پر بارش را تجربه می‌کند. به دليل نزدیکی اين شهر به تهران و مناطق وسيع برف خيز در اطرافش، ساکنان تهران، به‌خصوص شرق پايتخت برای گذراندن يک روز برفی در رينه به اين منطقه سفر می‌کنند. فاصله رينه تا تهران در حدود ۹۰ کيلومتر است و با پيمودن مسيری بين يک ساعت و نيم تا دو ساعت، می‌توانيد به شهر زیبای رينه و روستاها و دشت‌های اطراف آن برسيد.
شهر رينه به‌جز زیبایی‌های طبیعی در زمستان، چشمه آبگرم نيز دارد که لذت برف بازی در این فصل را با در کردن خستگی در آب گرم، دوچندان می‌کند. در واقع با سفری يک روزه به رينه در زمستان، با يک تير دو نشان می‌زنيد. چشم‌انداز زیبای قله دماوند سفيدپوش در زمستان، از اين منطقه بسيار تماشایی است. چشمه‌های آبگرم رينه از قله دماوند سرچشمه می‌گيرند و تا پای کوه به رينه می‌رسند.
شهر رينه در بخش لاريجان شهرستان آمل قرار دارد و از مرتفع‌ترین شهرهای اين استان به شمار می‌رود. رينه در تمام فصل‌ها تماشایی است؛ اما در زمستان پوشيده از برف و يک دست سفيد می‌شود. آبگرم‌های رينه خواص درمانی قابل‌توجهی دارند و در بسیاری از خانه‌های روستایی می‌توانيد، استخر آبگرم گوگرددار ببينيد. اگر علاقه‌مند به استفاده از استخرهای خصوصی باشيد می‌توانيد، خانه‌های روستایی را اجاره کنيد؛ در غير اين صورت می‌توانید از استخرهای عمومی آبگرم که در اين شهر فعاليت می‌کنند، استفاده کنید.
مسیر دسترسی به رینه
برای رفتن به رينه از تهران، ابتدا خود را به خروجی‌های شرق تهران برسانيد و به‌سمت جاده هراز بروید. پس از گذشتن از آبعلی، مشا و پلور، به آب اسک می‌رسيد و پس از پيمودن سه کيلومتر، تابلوی شهر رينه را خواهيد ديد. رينه پس از روستاهای «مون» و «انهه» قرار دارد. مسير جاده هراز برای رسيدن به رينه در فصل زمستان، به دليل پيچ‌وخم‌ها و گردنه‌های پرشيب و همین طور بارش‌های سنگين برف و باران، لغزنده و خطرناک است؛ پس با احتياط کامل و با تجیزات کافی در اين مسير رانندگی کنيد. در طول راه از مناظر برفی لذت ببريد و با خوردن آش گرم در امامزاده هاشم و اتراق در کافه‌های میان راه می‌توانيد لذت روز برفی خود را کامل کنيد.
توچال


یکی از محبوب‌ترين مقاصد زمستانی پايتخت نشينان، به‌خصوص برای علاقه‌مندان به اسکی، پيست توچال است. مجموعه تفریحی، ورزشی توچال، در دسترس‌ترين منطقه مناسب برف بازی و اسکی در تهران به شمار می‌رود که در انتهای خيابان ولنجک و همجوار بام تهران قرار دارد. منطقه بام تهران در قسمت ورودی توچال، چشم‌اندازی زيبا از تهران به‌خصوص در روزهای برفی دارد.
بام تهران مرتفع‌ترين نقطه پايتخت است و به دليل قرار گرفتن در کوهستان، آب‌وهوایی منحصربه‌فرد دارد و برای قدم زدن در روزهای برفی و برف بازی بسيار مناسب است. حجم برف در روزهای بارندگی در تهران در بام تهران بسيار زياد است و بهتر است برای رفتن به بام تهران پس از اتمام بارندگی راهی شويد؛ گرچه در روزهای پر بارش برای ساعت‌هایی ممکن است اين مسير مسدود شود.
مجموعه ورزشی توچال علاوه بر پيست اسکی قله، امکانات رفاهی دیگری نيز دارد که می‌توانيد با گذراندن يک روز برفی در آن، از آن‌ها بهره ببريد. در گذشته قرار بر ساخت پيست‌های بيشتر در فواصل بين قله‌ها تا ديزين بود؛ اما به دلايل مختلف امروزه تنها يک پيست در مجموعه توچال فعاليت می‌کند که از اواسط آبان تا اواخر ارديبهشت باز است. در سال‌های پر بارش ممکن است پيست اسکی توچال تا اواخر بهار نيز برای اسکی کردن مناسب باشد.
علاقه‌مندان به ورزش اسکی می‌توانند با تله کابين به ارتفاع توچال رفته و اسکی کنند؛ اما اگر برای برف بازی و سر خوردن روی برف‌ها به توچال می‌روید نيز می‌توانيد از يک روز برفی در این مجموعه، حسابی لذت ببريد. هتل توچال به‌همراه رستوران و فضاهای تفریحی ديگر، امکان اقامت شبانه در اين مجموعه را نيز فراهم کرده‌اند تا علاقه‌مندان بتوانند از زیبایی‌های پيست توچال در شب هنگام نيز لذت ببرند.
مسیر دسترسی به توچال و بام تهران
برای رفتن به مجموعه توچال و بام تهران کافی است که به پنج کیلومتری میدان تجريش در انتهای خيابان ولنجک بروید.
سایر پيست های اسکی تهران


در اطراف شهر تهران محيط کوهستانی وجود دارد که باعث پيدايش پيست‌های اسکی مناسب برای علاقه‌مندان اين ورزش شده است. اين مناطق به‌جز مناسب بودن برای اسکی، برای برف بازی و سر خوردن نيز مناسب هستند. در فصل زمستان در اين پيست‌ها جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌کنند که علاقه‌مندان بسیاری را به اين مناطق جذب می‌کند. پيست اسکی شمشک در شمال شرق تهران قرار دارد و پيست توچال نيز در شمال پايتخت واقع شده است؛ به همین دليل بسیاری از ساکنان غرب تهران برای اسکی به مناطق دیگری می‌روند.
پيست اسکی ديزين


پيست اسکی ديزين، نخستين پيست اسکی ايران به شمار می‌رود و در استان البرز و در مسير جاده کرج-چالوس قرار دارد. اين پيست از طرف فدراسيون جهانی اسکی با عنوان پيست بين‌المللی شناخته شده است و امکانات و فضای مناسبی برای برگزاری مسابقه‌های جهانی دارد. پيست ديزين در خاور‌میانه اعتبار بالايی دارد و طراحی مهندسی و اصولی آن امکان برگزاری رشته های مختلف اسکی را فراهم می‌کند.
شيب پيست در طول مسير، طول مناسب آن و امکانات رفاهی اطراف پيست ديزين، اين پيست را به یکی از محبوب‌ترين پيست‌های مناسب اسکی تبديل کرده است. در اطراف اين پيست، دو هتل و چند رستوران نيز قرار گرفته‌اند که پاتوق زمستانی دوستداران اسکی به شمار می‌روند. از ديگر امکانات پيست ديزين می‌توان به چهار خط تله کابين، دو خط تله سيژ، ۹ تله اسکی بشقابی و يک تله اسکی چکشی اشاره کرد. برخی از پيست‌های اين مجموعه عبارت‌اند از پيست اسنو پارک، پيست يو، پيست مبتدی و پيست چمن که مخصوص اسکی در فصل‌های گرم سال است. ارتفاع بلندترين نقطه پيست ديزين به ۳۶۰۰ متر می‌رسد. اين پيست در موقعيت آب‌وهوایی مناسبی قرار دارد و در فاصله زمانی طولانی‌‌تری به نسبت ساير پيست‌های اطراف تهران، قرار گرفته است. فصل اسکی در پيست ديزين از اوايل آذر آغاز می‌شود و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد.
مسیر دسترسی به پیست اسکی دیزین
اگر ساکن غرب تهران يا استان البرز هستيد، می‌توانيد برای لذت بردن از يک روز برفی در پيست ديزين برنامه‌ريزی کنيد. برای رفتن به پيست ديزين کافی است به مسير جاده چالوس وارد شويد و تا حدود ۸۰ کيلومتر برانيد. منطقه ديزين پس از گچسر در جاده چالوس قرار دارد.
پيست اسکی خور


پيست اسکی خور از ديگر مناطق مناسب برای ورزش اسکی در استان البرز و جاده چالوس  است. اين پيست ارتفاع مناسب و در حدود ۳۰۰۰ متری دارد و به دليل نزدیکی به تهران روزهای پايانی هفته و در روزهای تعطيل علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب می‌کند. پيست اسکی خور در نزدیکی سد امیر کبير کرج و حوالی روستایی به همین نام قرار دارد.
امکانات پيست خور به نسبت سایر پیست‌ها محدودتر است و ظرفيت‌های محدودتری نیز دارد. در حال حاضر اين پيست نيز زير نظر فدراسيون اسکی فعاليت می‌کند و بيش‌تر برای تفريح مورد استفاده قرار می‌گيرد.
مسیر دسترسی پيست خور
برای رفتن به پيست خور بايد به کيلومتر ۲۳ جاده کرج-چالوس و از مسير فرعی خوزنکلا از سربالايی بالا بروید. پس از رسيدن به دو راهی به‌سمت راست و مسير روستای ارنگه وارد شويد تا به روستای خور و پيست اسکی آن برسيد.
پيست اسکی دربندسر


پيست اسکی دربندسر نيز در شمال شرقی تهران و در فاصله ۴۰ کیلومتری از ابتدای جاده لشگرک در شمال غربی پايتخت قرار دارد. منطقه دربندسر نیز بخشی از منطقه رودبار قصران به شمار می‌رود و دره شمالی واقع در آن، محیطی مناسب برای اسکی کردن در زمستان ايجاد کرده است. اين پيست دو تله سيژ و سه تله اسکی دارد و تاکنون از چند رقابت بين‌المللی میزبانی کرده است.
منطقه دربندسر فاصله کوتاهی تا میگون، اوشان، فشم و شمشک دارد و در فصل سرما پوشيده از برف می‌شود. اگر برای اسکی کردن به‌دنبال فضاهای جديد و متفاوت هستيد، می‌توانيد اين پيست را برای تجربه‌ای متفاوت از اسکی انتخاب کنيد. اگر به برف بازی و سر خوردن روی برف‌ها علاقه داريد نيز حتما برای لذت بردن از يک روز برفی در دربندسر برنامه‌ريزی کنيد.
پيست دربندسر عمر کمتری از پيست شمشک دارد و کمتر از آن شناخته شده است؛ اما اين پيست از پيست شمشک ارتفاع بيشتری دارد و تجهيزات مناسب برای اسکی کردن در آن تعبيه کرده‌اند تا بخشی از بار پيست شمشک را به اين پيست منتقل کنند. مدرسه اسکی، رستوران چوبی و پيست شب، از امکانات موجود در پيست دربندسر هستند.
مسیر دسترسی به پیست اسکی دربندسر
برای رفتن به پيست دربندسر می‌توانيد، در شمال شرق تهران به جاده لشگرک وارد شويد و پس از رسيدن به میدان فشم، به‌سمت چپ و به‌سمت میگون ادامه مسير دهيد. پس از گذشتن از میگون و نرسيده به شمشک به دو راهی دربندسر، شمشک خواهيد رسيد. مسير سمت چپ شما را به پيست دربندسر می‌رساند.
پيست اسکی آبعلی


پيست اسکی آبعلی از قديمی‌ترين پيست‌های اسکی اطراف تهران است و بسیاری از اسکی‌بازان قديمی، اين پيست را نخستين پيست اسکی نزديک پايتخت می‌دانند. پيست اسکی آبعلی نزديک به ۶۰ کيلومتر با تهران فاصله دارد و در شمال شرقی پايتخت و در جاده هراز واقع شده است. منطقه آبعلی در زمستان بسيار برف خيز است و گردشگران بسیاری در طول فصل سرد برای برف بازی و لذت بردن از طبيعت زیبای اين منطقه به آن سفر می‌کنند.
تجهيزات و لوازم فنی در پيست آبعلی برای اسکی کردن کامل و مناسب هستند و نخستين دستگاه‌های بالابر ایران در اين پيست نصب شده‌اند. از امکانات پيست آبعلی می‌توان به يک تله کابين، پنج تله اسکی بشقابی، يک تله سيژ و سه تله اسکی چکشی، اشاره کرد. در نزدیکی پيست آبعلی هتل و رستوران‌های مختلف نيز قرار دارند که برای استراحت و اتراق مناسب هستند. بخشی از پيست اسکی آبعلی در اختيار اداره تربيت‌بدنی و بخشی از آن نيز زير نظر شرکت نفت است. ساير قسمت‌ها به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند و استفاده عموم مردم از بخش خصوصی آزاد است.
مسیر دسترسی به پیست اسکی آبعلی
برای رفتن به پيست آبعلی نيز بايد به شرق تهران بروید و از خروجی‌ جاده دماوند به‌سمت جاده هراز ادامه مسير دهيد. پيست آبعلی پس از رودهن و پيش از مشا قرار دارد.
 زیباترین پارک های تهران برای برف بازی


پارک های تهران در روزهای پربرف زمستانی از زيباترين نقاط پايتخت هستند. بسیاری از شهروندان تهرانی در روزهای برفی برای برف بازی به پارک های تهران می‌روند و از زیبایی طبيعت سفيد پوش لذت می‌برند. در مناطق مختلف شهر تهران پارک‌ها و بوستان‌های محلی مختلفی وجود دارند که در روزهای زمستان آدم‌برفی‌های زيبا را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد.
اگر از برف بازی لذت می‌بريد، می‌توانيد به نزديک‌ترين پارک نزديک محل سکونت خود بروید و خاطراتی زيبا از يک روز برفی در تهران بسازيد. برخی از پارک های تهران به دليل گستردگی و زیبایی فضای داخلی‌شان، در روزهای برفی زیبایی دوچندان دارند و به همین دليل پرتردد می‌شوند. در اين بخش زيباترين پارک های تهران برای برف بازی را به شما معرفی می‌کنيم تا در صورت امکان بتوانيد برای لذت بردن از روزهای برفی در اين پارک‌ها برنامه‌ريزی کنيد.
پارک ملت


پارک ملت برای همه ساکنان تهران و بسیاری از ديگر شهرها شناخته شده است. اين پارک قديمی و زيبا در روزهای برفی چشم‌انداز زیبایی دارد و گستردگی داخل پارک فضایی دلپذير برای برف بازی ايجاد می‌کند. دسترسی راحت به پارک ملت، گردشگران بسیاری را در روزهای برفی به اين پارک می‌کشاند. درختان پوشيده از برف پارک ملت در اطراف درياچه زيبا، منظره‌ای رویايی برای ثبت عکس‌های خاطره‌انگيز می‌سازند؛ پس اگر در يک روز برفی به پارک ملت رفتيد، دوربين خود را فراموش نکنيد. پارک ملت در خيابان وليعصر و بالاتر از تقاطع اتوبان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (نيايش) قرار دارد.
پارک نياوران


پارک نياوران از معروف‌ترين پارک های شهر تهران است که در شمال شرقی پايتخت قرار دارد و در فاصله کوتاهی از کاخ نياوران قرار گرفته است. ورودی‌های پارک نياوران و پلکان داخلی اين پارک در روزهای برفی منظره‌ای تماشایی می‌سازند. درختان قديمی چنار در اين پارک يکسره سفيدپوش می‌شوند و می‌توانيد از برف بازی در میان درختان و در جوار استخرها لذت ببريد؛ اما به خاطر داشته باشيد نبايد به درختان صدمه وارد کنيد؛ زيرا در زمان بارش برف، گياهان آسيب پذيرتر هستند. پارک نياوران در انتهای شمالی خيابان پاسداران و جنب میدان نياوران قرار دارد.
بوستان جمشيديه


بوستان جمشيديه يا پارک سنگی جمشيديه از زيباترين پارک ها و دیدنی های شهر تهران است که در شمال پايتخت قرار دارد و در زمستان بسيار تماشایی می‌شود. به دليل قرار گرفتن اين بوستان در پای کوه، آب و هوای اين منطقه سردتر از نقاط مرکزی تهران است و در زمان بارش‌های اندک داخل شهر، پارک جمشيديه شاهد بارش برف بيش‌تری است
آلاچيق‌های پوشيده از برف، تخته‌سنگ‌های سفيد و درختان سفيدپوش، علاقه‌مندان بسیاری را در روزهای برفی به اين پارک می‌کشاند. البته به دليل قرار داشتن اين پارک در منطقه شمالی و کوهستانی شهر، ممکن است که تردد به اين منطقه در زمان بارش، آسان نباشد. بوستان جمشيديه در خيابان امیدوار در منطقه جمشيديه تهران و شمال خيابان نياوران قرار دارد.
پارک ساعی


پارک ساعی نيز از ديگر بوستان‌های پر درخت و سرسبز در خيابان وليعصر تهران است که طراحی بسيار زیبایی دارد. اين پارک به‌صورت شيب‌دار ساخته شده است و در طراحی آن سعی کرده‌اند تا جای ممکن از پله استفاده نکنند؛ به همین دليل فضای باز و گسترده اين پارک با آب‌نماها و جوی‌های زيبا در زمستان زیبایی دوچندان پيدا می‌کند. پارک ساعی در حدفاصل خيابان‌های وزرا و وليعصر و پايين‌تر از میدان ونک قرار دارد.
پارک پرديسان


پارک پرديسان از زيباترين پارک‌های شهر تهران است که آن را با نام بزرگ‌ترين پارک طبيعت ايران نيز می‌شناسند. اين بوستان در میان چند بزرگراه پر تردد پايتخت قرار دارد و به همین دليل دسترسی مناسبی از جهت‌های مختلف دارد. بوستان پرديسان به دليل موقعيت جغرافیایی و طبيعت زیبایی که دارد در فصل زمستان مورد توجه زياد شهروندان تهرانی قرار می‌گيرد. اين بوستان به دليل شيب‌های ملايم و طولانی که دارد، برای سر خوردن روی برف مناسب است و اگر در روز برفی سری به اين پارک بزنيد، افراد بسیاری را در حال درست کردن آدم‌برفی و سر خوردن روی برف‌ها خواهيد ديد
پارک پرديسان موزه‌ها و ديدنی‌های بسیاری نيز دارد که می‌توانيد از تماشای اين مجموعه در روز برفی لذت دوچندان ببريد. بوستان پرديسان در شمال غربی تهران قرار دارد و از شمال با بزرگراه همت و منطقه شهرک غرب، از شرق با بزرگراه شيخ فضل الله نوری، از غرب با رودخانه پونک و از جنوب با بزرگراه حکيم و بلوار مرزداران، محصور شده است. بزرگراه يادگار امام اين پارک را به دو نيمه تقسيم می‌کند که اتصال بين اين دو قسمت، به وسيله پل برقرار می‌شود.
پارک آب و آتش


بوستان آب و آتش از تازه تاسيس‌ترين پارک‌های تهران است که سازه‌های زیبایی دارد. اين پارک به دليل قرار گرفتن در محدوده وسيع و مرتفع، در روزهای پربرف چشم‌انداز بسيار زیبایی از شهر تهران دارد. از زيباترين جاذبه‌های پارک آب و آتش می‌توان به پل طبيعت اشاره کرد که ارتباط اين بوستان با پارک طالقانی را برقرار می‌کند.
اين پارک نيز می‌تواند یکی از بهترين گزينه‌ها برای گذراندن يک روز برفی در تهران و برف بازی باشد. برای رسيدن به پارک طالقانی می‌توانيد به انتهای خيابان آفريقا، نرسيده به چهارراه جهان کودک بروید. پارک طالقانی نيز از مسير پل طبيعت به بوستان آب و آتش دسترسی دارد؛ اما به خاطر داشته باشيد در روزهای پر بارش احتمال بسته بودن پل طبيعت وجود دارد.
پارک طالقانی


پارک طالقانی از زيباترين پارک‌های داخل شهر تهران با طبيعت جنگلی و بسيار سرسبز است. اين پارک در تپه‌های داوديه تهران قرار دارد و به دليل ارتفاع بالا، به شهر تهران مشرف است. در روزهای برفی می‌توان مناظری زيبا را از اين پارک مشاهده کرد. در بخش جنوبی پارک طالقانی بافت تو در توی جنگلی پر درخت قرار دارد که با بارش برف سفيدپوش می‌شود و زیبایی منحصربه‌فرد آن توجه علاقه‌مندان را جلب می‌کند. اگر به گذراندن روز برفی متفاوت در فضایی زيبا علاقه داريد، حتما برای برف بازی و عکس گرفتن سری به اين پارک بزنيد. پارک طالقانی به وسيله پل طبيعت به پارک آب و آتش وصل می‌شود. اين بوستان در تقاطع بزرگراه‌های حقانی و مدرس قرار دارد.
پارک پرواز


پارک  پرواز از بوستان‌های تهران در منطقه سعادت آباد است و در منطقه‌ای با آب و هوای عالی و مرتفع قرار دارد. ارتفاع اين پارک نسبت به محيط اطراف آن، باعث به وجود آمدن چشم‌انداز زيبا از شهر به‌خصوص در روزهای برفی می‌شود. برای لذت بردن از يک روز برفی در اين پارک می‌توانيد وسايل لازم برای برف بازی را همراه خود ببريد. در روزهای برفی آدم‌برفی‌های زيبا اين بوستان را زينت می‌دهند. برای سر خوردن روی برف نيز اين پارک فضای مناسبی دارد و به ياد داشته باشيد که از لحظه‌های زیبای برف بازی در اين پارک عکاسی کنيد. اين بوستان در انتهای بلوار شهيد پاکنژاد قرار دارد.
پارک های جنگلی


پارک‌های جنگلی تهران در حومه يا اطراف پايتخت قرار دارند و در روزهای برفی محيط بسيار جذابی برای برف بازی دارند. برای گذراندن يک روز برفی خاطره‌انگيز، پارک‌های جنگلی بهترين انتخاب‌ها هستند. از معروف ترين پارک های جنگلی تهران می‌توان پارک جنگلی لويزان را نام برد. اين بوستان در شمال شرق تهران و حدفاصل اتوبان‌های زين‌الدين و بابایی قرار دارد. با گذشتن از مسير پر پيچ و خم داخل لويزان به هتل شيان خواهيد رسيد و می‌توانيد در کافه و رستوران آن استراحت کنيد و لذت روز برفی خود را کامل کنيد.
پارک جنگلی سرخه حصار از ديگر پارک‌های جنگلی تهران در شرق شهر است و در میان علاقه‌مندان به ورزش دوچرخه سواری محبوبيت دارد؛ اما اين پارک در روزهای برفی نيز بسيار زيبا و تماشایی می‌شود. وسعت منطقه حفاظت‌شده سرخه حصار زياد و تنها بخش‌هایی از آن برای استفاده عموم آزاد است. پارک جنگلی سرخه حصار در بزرگراه ياسينی قرار دارد.
پارک چيتگر در غرب تهران نيز بين ورزشکاران رشته های مختلف بسيار محبوب است. فضای داخل پارک جنگلی چيتگر در زمستان بسيار زيبا و تماشایی می‌شود. درختان سفيدپوش و آلاچيق‌های چوبی اين پارک در میان پوشش گسترده برف، جلوه زیبایی دارند. بوستان جنگلی چيتگر در ابتدای اتوبان تهران-کرج قرار دارد.
در مناطق مختلف تهران پارک‌های دیگری نيز وجود دارند که در روزهای برفی بسيار زيبا می‌شوند. از میان اين پارک‌ها می‌توان به پارک‌ ايران زمین در شهرک غرب، پارک فدک در نارمک، پارک دانشجو در چهارراه وليعصر، پارک لاله در بلوار کشاورز، بوستان بعثت در بزرگراه بعثت، پارک پليس در تهرانپارس و پارک کوروش در خيابان شريعتی، اشاره کرد. با رفتن به این پارک‌ها در شب‌های برفی، می‌توان زيباترين مناظر شهر تهران را ديد.
اگر از برف بازی در تهران خاطره‌ای به‌یادماندنی داريد يا یک روز برفی زیبا در پارک، بوستان یا منطقه‌ای مخصوص از پایتخت را تجربه کرده‌اید، خاطرات خود را با ما در میان بگذارید تا ما و ديگر کاربران کجارو از خواندن آن‌ها، بهره ببريم.
منبع : کجارو

#پیست اسکی #برف بازی #پارک جنگلی #مناطق ییلاقی #کوهنوردی #قله


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3021  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44057  نفر
بازدید ماه: 186722  نفر
کل بازدید ها: 1352257  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید