#الوند #رشته کوه #معرفی #کوهنوردی #صعود #قله

معرفی قله الوند

کوهستان الوند در استان همدان و حد فاصل تویسرکان و شهر همدان قرار دارد. الوند از طریق گردنه شمال غربی به کلاغ لانه و دائم برف و از سمت جنوب غربی به دره کیوارستان و سپس به چهار قله متصل می شود. رشته کوه الوند که بلندترین قله آن قله الوند است دومین قله مرتفع در ایران بعد از قله دماوند است. هرساله تعداد بسیاری از کوهنوردان در فصول مختلف به این قله صعود می کنند. درجه سختی صعود به قله الوند متوسط است و حتی کوهنوردان تازه کار هم می توانند این قله را به همراه تورهای قله نوردی و مربیان مجرب فتح کنند. در این مطلب با قله الوند بیشتر آشنا شوید. در ادامه با قله همراه باشید.
الوند کجاست؟
کوهستان الوند واقع در استان همدان کوهستانی تقریبا نعل اسب شکل است که از جنوب شرقی تا جنوب غربی شهر همدان امتداد گرفته است. مسافت تقریبی  این رشته کوه 30 کیلومتر برآورد شده است .دارای 6 قله اصلی است.قله الوند ، مهم ترین قله در کوهستان الوند است.اطلاعات ثبت شده درباره ارتفاع دقیق این قله بعضا متفاوت است اما بیشترین مقدار ثبت شده توسط جی پی اس 3574 متر می باشد.قله الوند در صخره بزرگی در دامنه جنوبی کوه است که روبروی شهر تویسرکان واقع شده است،که به صورت شکافی کوچک و گود سنگ چین شده است.
بسیاری بر این باورند که این شکاف آرامگاه سام پسر نوح پیامبر است.
مسیر صعود به قله الوند

مسیر رایج صعود به قله الوند از سمت دره گنجنامه است بعد از حدود نود دقیقه به میدان میشان و بعد از حدود یک ساعت به منطقه تخت نادر و بعد از آن به قله الوند می رسید.
در ارتفاع 2600 متری و انتهای دشت میشان پناهگاهی مجهز برای استراحت و اقامت شبانه کوهنوردان وجود دارد و اندکی بالاتر هم پناهگاه شماره دو قرار گرفته است که جنب آن پایگاه امداد و نجات برای رسیدگی به موقعیت های اضطراری واقع شده است.
دره های الوند

در دامنه شمالی دره های پر آبی مثل دره گنجنامه،دره برفین،دوزخ دره ،دره عباس آباد،دره کیوارستان،دره گوساله،دره مرادبیگ،سیمین دره ،دیوین دره، دره قز و دره حیدریه وجود دارد. دره های زیبای دیگری هم از جمله دره آرتیمانی،دره فاران،دره سرکان،دره گزندر و… در دامنه جنوبی الوند واقع شده است.
دشت های الوند

کوهستان الوند علاوه بر قلل و سطوح مرتفعی که دارد دشت های کوچکی هم در خود جای داده است که شامل چمنزارهایی زیبا و چشمه هایی پرآب هستند و به علت مسطح بودنشان محل مناسبی برای اتراق و استراحت کوهنوردان میسر کرده است.
چشمه های الوند

چشمه حوض نبی: از مشهورترین چشمه های الوند  میباشد که از زیر صخره ای در زیر قله الوند سرچشمه می گیرد
چشمه کلاغ لان: این چشمه در چمنزار کلاغ لان جاری است و یکی از منابع تامین کننده آب شرب روستای دره مرادبیگ است.
چشمه تخت نادر: در ابتدای تخت نادر واقع شده است .
چشمه ملک: سرچشمه رودخانه جاری در دیون است.
چشمه قاضی :در دره مرادبیگ جاری است و یکی از منابع تامین کننده آب شرب روستای دره مرادبیگ است.
چشمه خسرو: این چشمه در مسیر یخچال به کلاه قاضی جاری است.
هفت چشمه: این چشمه در دامنه جنوبی چهار قله جاری است
چشمه افعی: در دامنه دوزخ دره واقع است.
بهشت آب : چشمه ای تقریبا کم آب است که حتی گاهی در تابستان خشک میشود در سمت دره کیوارستان و جنوب قله الوند واقع شده است.
چشمه آب مروارید: چشمه ای بسیار زلال ،پر آب و گواراست که همراه چشمه افعی از مسیر رودخانه جاری میشود.
خطرات صعود به الوند

به طور کلی کوهنوردی و صعود به قله خطرات خاص خودش را دارد پس بهتر است با خطرات کوهنوردی که هر کوهنوردی را تهدید می کند بیشتر آشنا شویم و برای مقابله با آنها آماده باشیم.
از مهمترین خطراتی که ممکن است هر کوهنوردی را تهدید کند سقوط از ارتفاع است که آمار مصدومین و کشته شدگان در این مورد در جهان بسیار بالاست.
یکی دیگر از خطرات وقوع بهمن و گیر افتادن در آن شرایط است .
از سایر خطراتی که کوهنوردان را تهدید میکند هم می توان به حمله حیوانات وحشی،تغییرات آب و هوایی و.. اشاره کرد.
بهترین کار رعایت توصیه های ایمنی و پیروی از توصیه های هم گروهیان حرفه ای تر است.
بهترین زمان صعود به قله الوند

درباره این موضوع نمی توان قطعی مشخص کرد که بهترین زمان صعود دقیقا چه زمانی است عده ای از کوهنوردان بیشتر تمایل به صعود در زمستان را دارند و و عده ای هم فصل های گرم تر مثل بهار و تابستان را زمان خوبی برای صعود به قله الوند میدانند هر کدام هم دلایل خاص خودشان را دارند :
صعود تابستانه به قله الوند
نبود خطراتی مثل تغییرات ناگهانی آب هوا ،طبیعت زیبای کوهستان ،دشت ها و دره های سرسبز،دیدن چادر های عشایر در و دام های آنها در مسیر مخصوصا در منطقه تخت نادر،طولانی بودن روز،امکان صعود کوهنوردان آماتور و کم تجربه از جمله دلایلی است که کوهنوردان بسیاری را مجاب به صعود به قله الوند در تابستان می کند.
صعود زمستانه به قله الوند
صعود به قله الوند در زمستان می تواند بسیار پر چالش باشد اما نباید از جاذبه این قله در فصل سرد غافل شد ،طبیعت وحشی و سکوت عمیق کوهستان در فصل زمستان ،امکان پیمایش راحت تر در برف نسبت به سنگ ریزه و… از جمله دلایل علاقه مندان صعود در فصل زمستان به الوند است.البته پیشنهاد ما این است که اگر با آموزش ها و دوره های تئوری و عملی کوهنوردی آشنا نیستید و تجربه کافی در صعود به قلل را ندارید از صعود در فصل زمستان به قله الوند بپرهیزید!
لوازم مورد نیاز برای صعود به قله الوند
به همراه داشتن لوازم کوهنوردی استاندارد و تجهیزات لازم کوهنوردی از مهمترین نکات کلیدی کوهنوردی است که رعایت نکردن آن می تواند حتی برای حرفه ای ترین کوهنوردان ه مشکلات جدی به همراه داشته باشد.
خرید و به همراه داشتن تجهیزات مهم کوهنوردی همواره برای کوهنوردان تازه کار مورد چالش بوده است.
برای رهایی از این سردرگمی پیشنهاد می کنم به دوره چیدمان کوله پشتی نگاهی بیندازید.
هزینه های صعود به قله الوند
هزینه های صعود به قله الوند به عوامل مختلفی بستگی دارد که البته برای سهولت شما حدود قیمت ها را ذکر خواهیم کرد.
تورهای صعود به قله الوند از مبدا تهران معمولا دو روزه برگزار می شوند. و هزینه ثبت نام هم از 400 تا 800 تومان به ازای هر فرد بسته به نوع تور و شرکت برگزار کننده متفاوت است
پوشش گیاهی و جانوری  الوند
پوشش گیاهی

پوشش گیاهی غالب در رشته کوه الوند "گون" است.و در اطراف چشمه ها و چمن زارها، گلهای زرد و بنفش و گلهای لاله، آلاله، سوسن و گیاهانی از قبیل : پونه ، آزربه ، مفرا ، گزنه ، ریواس ، موسیر ، کنگر ، شیرین بیان ، طوطیا  و غیره  به  وفور می روید.
گوناگونی جانوری

گرگ، روباه، خرگوش، شغال و سمور و پرندگان مانند : عقاب سياه و دال در اين كوهستان ديده مي شود. قوچ، ميش، بز كوهي كبك، كبوتر و عقاب دشت نيز، از حيوانات و پرندگان اين منطقه مي باشند
قله های دیگر کوهستان الوند

قله قزل ارسلان
صعود به این قله 3250 متری از سمت روستای وهنان میسر است.
قله کرکسین
آخرین قله کوهستان الوند است.به قله کرکس همدان معروف است و 2959 متر ارتفاع دارد.صعود به این قله به علت صخره ای بودن از سمت شمالی و دیواره ای بودن از سمت غرب با تجهیزات فنی میسر است.
قله کلاغ لان
معنی اسم این قله لانه کلاغ میباشد که بخاطر سوزنی بودن سنگ های قله و شباهت ظاهری به لانه کلاغ به این اسم شهرت یافته است،قله ای کله قندی بر فراز کوهی صخره ای و مشرف به دوزخ دره است که ارتفاع آن به 3480 مترمیرسد.
سه مسیر برای صعود به این قله وجود دارد.
     شروع از میدان میشان سپس تخت نادر رسیدن به دوراهی مسیری که یکی به قله الوند و دیگری به قله کلاغ لان میرود.
    شروع از دره کیوارستان به سمت چپ سپس از جنوب قله الوند به قله کلاغ لان میرسیم.
    شروع از روستای برفین و دره مریانج
    (مسیر اول و دوم مسیری تقریبا یکسان دارند اما مسیر آخر طولانی تر است.)
قله دائم برف
این قله در غرب قله الوند قرار دارد ارتفاع آن به 3450 متر میرسد و از آنجایی که در بیشتر ایام سال پوشیده از برف است این نام برایش انتخاب شده است.از دو مسیر روستای برفین(مسیر ساده تر)و قله کلاغ لان (مسیر دشوارتر) راه دارد.
قله تاریک دره
به خاطر شرایط جغرافیایی و و طلوع دیر هنگام و غروب زودهنگام این منطقه به این نام مشهور شده است.ارتفاع این قله 3314 متر است و بهترین مسیر برای صعود به آن گردنه تویسرکان میباشد.
قله کمرلرزان
در ادامه قله تاریک دره به سمت شرق اول به قله کمرلرزان  سپس به چهار قله میرسیم.این قله 3338 متر ارتفاع دارد و یکی از مسیرهای صعود به آن دره مرادبیگ است.
چهار قله
چهار قله نزدیک به هم و تقریبا هم ارتفاع که در جنوب شرقی قله الوند واقع شده اند.ارتفاع های ای چهار قله 3184،3172،3166و3170 میباشد. که از سمت جنوب به قله کمرلرزان و در شرف پیست اسکی تاریک دره  در سمت شمال آن چشمه های ملک و قاضی در جریان هستند.
مسیر های صعود به این چهار قلل دره گوساله(کوتاه ترین)،دره دیوین و دره مرادبیگ هستند.
قله یخچال صاحب
ین قله 3486 متری به علت کمتر بودن تابش نور خورشید به این ناحیه برف بیشتری دارد که علت نامگذاری آن هم همین میباشد.مسیر صعود به آن هم از مسیر دره مرادبیگ شروع میشود و بعد از گذشتن از هزارپیچ به این قله میرسیم.
قله آلمابلاغ
این قله در شمال غربی رشته کوه الوند واقع شده ارتفاع آن 2997 متر است و حاوی معادن سنگ بسیار غنی است.
بهترین مسیر صعود به این قله از طریق روستای باباعلی است.در فصل بهار بسیار زیباست اما به علت دور بد از شهر همدان کمتر مورد توجه کوهنوردان قرار میگیرد البته به علت صخره ای بودن  توجه سنگنوردان بسیاری را به خود جلب کرده است.
قله کلاه قاضی
ادامه رشته کوه الوند در مسیر جنوب شرقی و بعد از قله یخچال صاحب به قله کلاه قاضی میرسیم که از طریق شاه نشین و روستای ابرو و سپس راه خاکی روستای سیمین ورده عرب خان امکان صعود به این قله 3125 متری میسر است.
قله شاه نشین
در سمت جنوب غربی قله شاه نشین این قله واقع شده است.
پس از قله الوند این قله با 3496 متر مرتفع ترین قله این رشته کوه است و مسیر صعود به آن از روستای ابرو می گذرد.


مشخصات کلی :
ارتفاع قله : 3574
ارتفاع پای کار : 2600
موقعیت جغرافیایی : همدان - گنجنامه -تخت نادر
مختصات قله :   48.402439 , 34.763496
بهترین فصل صعود :  تمامی فصول سال
وضعیت آب و هوای قله : مشاهده در سایت هواشناسی قله
رشته کوه  : قلل منفرد
منبع : بریم کوه

#الوند #رشته کوه #معرفی #کوهنوردی #صعود #قله


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3542  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44578  نفر
بازدید ماه: 187243  نفر
کل بازدید ها: 1352778  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید