#دارو #کمک های اولیه #کوهنوردی #ارتفاع زدگی #گوارشی #قله

داروهای مورد استفاده در کوهنوردی

اگر عازم سفر باشید در کنار تجهیزات سفر، یکی از مهمترین و کاربردی ترین وسیله ها کیف کمک های اولیه است. فرقی نمی کند که سفر شما چند روز طول بکشد یا اینکه سفر شما گذراندن یک روز در طبیعت باشد. حال اگر شما کوله پشتی خود را جمع کرده اید و عازم کوهنوردی هستید، یکی از مهمترین تجهیزات شما باید کیف کمک های اولیه تان باشد. این کیف شامل تجهیزات پانسمانی، داروهای و برخی آمپول ها می باشد. اگر شما بیماری خاصی دارید و داروی خاصی مصرف می کنید حتما باید این دارو در دسترس باشد تا در صورت نیاز بتوانید سریعا داروی خود را مصرف نمایید. اما برخی داروها عمومی هستند و دانستن طریقه مصرف آن برای همه به ویژه برای کوهنوردان الزامی می باشد. در این مطلب به بررسی داروهای مورد استفاده در کوهنوردی و موارد استفاده از آن ها پرداخته شده است. برای آشنایی بیشتر با این داروها و طرز مصرف آن ها در ادامه با قله همراه باشید.
در زمان کوهنوردی به طور معمول دسترسی به خدمات درمانی مانند آنچه در شهر سراغ داریم وجود ندارد. در این شرایط حتی یک بیماری ساده هم ممکن است به مشکلی حاد تبدیل شود که با خطر مرگ همراه باشد. داشتن دانش دارویی از جمله دانش های ضروری در کوهنوردی است که به خصوص در صورتی که به دنبال صعودهای بلندمدت هستید می تواند مفید واقع شود. در
هشدار: استفاده از داروها با عوارض خاص وشدید همراه است. توصیه اکید این است که قبل از مصرف خودسرانه داروها با پزشک مشورت کنید. همچنین پیش از اعزام نسبت به همراه بردن یا نبردن داروهای خاص مشورت تخصصی با پزشک متخصص در کوهنوردی داشته باشید. این مقاله جنبه تجویزی نداشته و صرفا به جهت آشنایی تهیه و تنظیم شده است.
داروهای مرتبط با ارتفاع

یکی از عوارض احتمالی صعود به ارتفاعات بالا به خصوص در صورت عدم هم هوایی صحیح می تواند ارتفاع زدگی باشد. داروهای زیر در خصوص سطوح مختلف ارتفاع زدگی و همچنین پیشگیری از بیماری ارتفاع کاربرد دارند.
استازولامید
استازولامید به طور کلی به منظور پیشگیری از بیماری حاد کوهستان استفاده می شود. این دارو یک دیورتیک ضعیف است، بنابراین اثر نسبتا کمی در کاهش سطح مایعات خواهد داشت. پیش از این از داروهای قوی تری مانند فروزماید استفاده می شد که عوارض بیشتری به همراه داشتند. قرص های استازولامید معمولا به صورت دوزهای ۲۵۰ میلی گرمی در بازار یافت می شوند. و معمولا هم به صورت دو دوز در روز مصرف می گردد. در این خصوص می توانید مطلب تخصصی استازولامید را در موج کوه مطالعه نمایید.
ایبوپروفن: NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)
برخی تحقیقات نشان داده است که ایبوپروفن نیز می تواند در پیشگیری و درمان بیماری ارتفاع نقش موثری داشته باشد. امروزه همچنین از ژلوفن استفاده می شود که به دلیل فرم آن جذب بهتری دارد. به همراه داشتن ژلوفن برای درمان دردهای جزیی مانند دندان درد نیز موثر واقع می شود.
دگزامتازون
دگزامتازون یک داروی کورتواستروییدی است که بیشتر برای درمان ادم مغزی کاربرد دارد. ادم مغزی در ارتفاع بالا وضعیتی است که در آن مغز شما با احساس کمبود اکسیژن، خون بیشتری را به سمت خود می کشد.
نیفیدیپین
نيفيديپين در درمان آنژين و كنترلزيادي فشار خون مصرف مي‌شود. اين دارو در كنترل آنژين وازوسپاستيك يا آنژين ناپايدار در بيماراني كه قادر به تحمل داروهاي مسدودكننده گيرنده بتا-آدرنرژيك يا نيترات‌ها نيتسند يا علائم بيماري آنها با اين داروها از بين نمي‌رود، و كنترل آنژين كلاسيك مصرف مي‌گردد. کاربرد اصلی نیفیدیپین در کوهنوردی درمان ادم ریوی است.
داروهای مرتبط با سیستم گوارشی

یکی دیگر از مشکلات ناتوان کننده در سفرهای کوهنوردی مشکلات گوارش است که می تواند باعث عدم ریکاوری در حین صعود و حتی خطر مرگ شود. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین داروها در این زمینه می پردازیم
لوپرامید
داروی ضد اسهال لوپرامید (Loperamide) برای کسانی تجویز می‌شود که دچار اسهال مزمن شده‌اند. با مصرف لوپرامید، سرعت حرکت مدفوع در روده کند می‌شود. همچنین بدن زمان کافی برای جذب آب را دارد و در نهایت مدفوع با سرعت کمتر و حالت سفت‌تری خارج می‌شود.
یدوکینول
یدوکینول به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر برای درمان عفونت‌های انگلی خاصی از روده استفاده می‌شود. عفونت شایع‌ترین علت اسهال حاد می‌باشد.
به بیانی کاملتر؛ قرص یدوکینول به منظور درمان آمیب روده‌ای تجویز می‌شود. آمیب در واقع انگلی است که در روده انسان زندگی کرده و به غشای روده آسیب می‌رساند. این انگل از سلول‌های خونی تغذیه کرده و موجب پاره شدن دیواره روده شده و اسهال خونی را به وجود می‌آورد. آمیب روده‌ای به طور عمده به وسیله آب آلوده، میوه یا سبزیجات خام، مگس‌ها، ماهی ریز قنات و یا انتقال مدفوع آلوده از دست به دهان منتشر می‌شود.
کلیدینیوم سی
لیبراکس با نام های شناخته شده لیبرو سی، لیبراکیم و کلیدینیوم سی در داروخانه ها در دسترس می باشد که جهت آرامبخشی و کاهش اضطراب گوارشی و کاهش اسید معده و ترشحات روده تجویز می شود. مصرف لیبراکیم باعث شل شدن عضلات گوارشی می شود و گرفتگی های معده و روده را تسکین می بخشد.
دایمیتیکون
دایمتیکون نوعی داروی گوارشی است که در دسته داروهای ضد نفخ قرار دارد و معمولا توسط دکتر گوارش و کبد یا دکتر داخلی تجویز می‌شود.از دایمیتکون به منظور درمان نفخ در کوهنوردی استفاده می شود.
در تحقیقاتی که انجام‌شده‌است، گفته‌شده که دایمتیکون با اثر بر کشش سطحی حباب‌های گاز وارد شده به بدن همراه با غذا، از نفخ می‌کاهد.
قرص نعناع
قرص نعناع به منظور بهبود گوارش و کاهش نفخ معده کاربرد دارد.
بیزاکودیل
از قرص یا شیاف بیزاکودیل نیز برای درمان یبوست می‌توان استفاده کرده که البته بهتر است با تجویز و مشورت پزشک اقدام به استفاده از آن نمود. بیزاکودیل با تحریک عضلات روده سبب افزایش حرکات دستگاه گوارش شده و دفع مدفوع را ساده‌تر می‌کند.
متوکلوپرامید
‎متوکلوپرامید داروی نام آشنا و پر مصرف برای درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ می باشد . ‎احساس تهوع اگرچه مشکلی شایع می باشد اما می تواند ناشی از علل مختلفی باشد. این دارو به صورت قرصهای ژله ای نیز موجود است که ژلوپرامید نامیده می شود.
هیوسین
هیوسین ان بوتیل بروماید یک داروی ضد اسپاسم می باشد که برای تسکین دل پیچه و درکل کرامپ های دستگاه گوارش یا مثانه موثر می باشد .
‎خصوصا این دارو به کاهش نفخ و درد های ناشی از گرفتگی عضلات دستگاه گوارش در اختلالاتی مانند سندرم روده ی تحریک پذیر بسیار کمک می کند .
‎همچنین با شل کردن عضلات صاف دستگاه گوارشی و مجاری ادراری تناسلی در مواردی مانند دلپیچه های دوران قاعدگی خانم ها نیز می تواند موثر واقع گردد.
هشدار: استفاده از داروها با عوارض خاص و شدید همراه است. توصیه اکید این است که قبل از مصرف خودسرانه داروها با پزشک مشورت کنید. همچنین پیش از اعزام نسبت به همراه بردن یا نبردن داروهای خاص مشورت تخصصی با پزشک متخصص در کوهنوردی داشته باشید. این مقاله جنبه تجویزی نداشته و صرفا به جهت آشنایی تهیه و تنظیم شده است.
سایر داروها

آنستوکائین یا تتراکائین
قطره چشم تتراکایین یک بیحس کننده موضعی است که توسط پزشک برای انجام برخی معاینات و جراحی‌های کوچک چشم مصرف می‌شود. از این قطره در شرایط حساس می توان برای کمک به تحمل برف کوری استفاده کرد.
تئوفیلین
داروی تئوفیلین برای درمان بیماری‌های ریوی مانند آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD، برونشیت و آمفیزم ریه استفاده می‌شود. داروی تئوفیلین به خانواده‌ی داروهایی تعلق دارد که با نام داروهای گزانتین شناخته می‌شوند. تئوفیلین به صورت قرص و شربت موجود است که برای برنشیت ناشی از هوای سرد (مانند سرفه خمبو) کاربرد دارد.
ملاتونین
ملاتونین یک هورمون طبیعی در بدن است که چرخه (Cycle) خواب را تنظیم و مدیریت می‌کند. قرص خواب ملاتونین، برای ترشح این هورمون در بدن مصرف می‌شود. کسانی که به بیماری کم خوابی و بی خوابی دچار هستند، باید از انواع قرص‌های خواب برای درمان و بهبود سریع‌تر استفاده کنند.
کریس جونگ پروفسور زیست شناسی و کوهنورد در تحقیقاتی ملاتونین را در کوه دنالی روی کوهنوردان تست کرده است که نتایج مثبتی نشان داد.
آنتی اکسیدان ها
مطالعه روی کوهنوردان در کوه اورست نشان داد که مکمل های آنتی اکسیدانی در کاهش بروز بیماری حاد ارتفاع(AMS) و بهبود مشخصات فیزیولوژیکی کوهنوردان موثر است.
بهترین منابع آنتی اکسیدان ها میوه ها و سبزیجات هستند. اما مصرف آنتی اکسیدان هایی ویتامین مانند ویتامین C و ویتامین E به شکل قرص به خصوص درارتفاعات بالا ارزان و راحت است.
آهن
بدن ما برای ساخت گلوبول های قرمز در فرآیند هم هوایی به آهن نیاز دارد. نیاز به آهن به خصوص در زنان کوهنورد بیشتر می باشد که لازم است به آن توجه شود.
هشدار: استفاده از داروها با عوارض خاص و شدید همراه است. توصیه اکید این است که قبل از مصرف خودسرانه داروها با پزشک مشورت کنید. همچنین پیش از اعزام نسبت به همراه بردن یا نبردن داروهای خاص مشورت تخصصی با پزشک متخصص در کوهنوردی داشته باشید. این مقاله جنبه تجویزی نداشته و صرفا به جهت آشنایی تهیه و تنظیم شده است.
سخن پایانی
به همراه داشتن کیت کمک های اولیه و داروهای مورد نیاز در کوله پشتی کوهنوردی از ضروریات است که در شرایط اضطراری می تواند به امداد کوهنورد یا سایر کوهنوردان حاضر در کوه کمک شایانی کند. همچنین در صورتی که بیماری خاصی دارید لازم است حتما قبل از مراجعه به ارتفاعات با پزشک مشورت کرده و در مورد داروها و دوز مصرفی اطلاعات کسب کنید. ارتفاع می تواند باعث افزایش فشار خون یا تغییرات بیولوژیکی تحت تاثیر فشار بیشتر روی بدن و همچنین کاهش فشار هوا شود. به عنوان تاکید مجدد این مقاله جنبه تجویزی نداشته و فقط جنبه آموزش دارد. داروها به طور عمومی دارای عوارض هستند پس حتما پیش از استفاده از آنها با پزشک متخصص در زمینه ورزش مشورت کنید.
منبع : موج کوه

#دارو #کمک های اولیه #کوهنوردی #ارتفاع زدگی #گوارشی #قله


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3258  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44294  نفر
بازدید ماه: 186959  نفر
کل بازدید ها: 1352494  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید