#اهدای خون #کوهنوردان #غلظت خون

آیا کوهنوردان باید اهدای خون انجام دهند؟

اهدای خون امری بسیار پسندیده و قابل تحسین است. چرا که نجات جان انسان ها یکی از ارزشمندترین کارهاست. در هر جامعه ای افرادی هستند که در سال چندین بار این کار خیر و پسندیده را انجام می دهند. این انسان ها نه تنها از مال خود بلکه از جان خود هم انفاق کرده و برای نجات هم نوعان خود ایثار و از خودگذشتگی به خرج می دهند. امیدواریم تمامی افراد جامعه برای نجات هم نوعان خود قدم کوچکی برداشته و برای حفظ نسل بشر اقدامی خیرخواهانه انجام دهند. حال سوال اینجاست که آیا کوهنوردان حتما باید خون بدهند؟ آیا اصلا کوهنوردان می توانند خون خود را اهدا کنند یا خیر؟ در این مطلب از قله جواب این سوال را خواهید گرفت. در ادامه با قله همراه باشید.
قبلا در مورد هوازی بودن ورزش کوهنوردی حرف زده‌ایم و اگر شما هم به این ورزش جذاب معتاد شده‌اید حتما حس کرده اید که بالا رفتن از تپه‌ای کوچک می‌تواند کاری کند که میزان ضربان قلب و تنفس شما به شدت افزایش پیدا کند، چه برسد به یک کوه بزرگ! اما این‌ها چه ربطی به اهدای خون دارند؟
وقتی حین کوهنوردی به بدن فشار وارد می‌کنید، عضله‌های شما نیاز به اکسیژن بیش‌تری پیدا می‌کنند تا بتوانند به فعالیت ادامه دهند. وظیفه‌ی رساندن اکسیژن به بافت‌های عضله بر عهده‌ی گلبول‌های قرمز است. زمانی که نیاز به اکسیژنِ بیش‌تر در عضلات حس شود، مویرگ‌های خونی که در حالت عادی فقط در حدود 15 درصد باز هستند تا بیش از 90 درصد باز می‌شوند تا بتوانند فرایند خون‌رسانی به عضلات را با سرعت بیش‌تری انجام دهند. در این حالت، میزان خون موجود در عضلات می‌تواند تا 20 برابر بیش‌تر شود. در نتیجه انتقال مواد غذایی و اکسیژن به عضله‌ها با شدت و کیفیت بهتری انجام می‌شود و شما می‌توانید به فعالیت بدنی خود ادامه دهید.
نکته‌ی دیگری که باید در این‌جا به آن توجه کنید این است که در ارتفاع زیاد، نوعی کمبود اکسیژن (Hypoxia) در بدن رخ می‌دهد. عضلات بدن در حین کوهنوردی نیاز به اکسیژن بیش‌تری پیدا می‌کنند و اکسیژن بیش‌تری مصرف می‌کنند و بدن در ابتدای کار و با سازوکار عادی خود توانایی تامین این حجم از اکسیژن برای عضلات را ندارد. به همین دلیل بدن دچار کمبود اکسیژن می‌شود و برای مقابله با آن، به صورت طبیعی، هورمونی به نام اریتروپویتین (Erythropoietin) را در کلیه (و کمی هم در کبد) تولید کرده و  آن را به سمت مغر استخوان می‌رساند تا تولید گلبول‌های قرمز را افزایش دهد. با این کار، عملا حجم خون بدن افزایش پیدا کرده و با بازشدن مویرگ‌های خونی و هم‌چنین افزایش عمل تنفس (دم و بازدم)، عمل اکسیژن‌رسانی که با گلبول‌های قرمز انجام می‌شود تسریع پیدا می‌کند و بدن، کمبود اکسیژن خود را جبران می‌کند.

 
   اریتروپویتین یک فاکتور رشد گلیکوپروتئینی است که به تولید تعداد بیشتری از گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند. این ماده یک سیتوکین است که نوعی عامل خون‌ساز می‌باشد. اریتروپویتین در کلیه و کبد و در اثر هیپوکسی بافتی ساخته می‌شود. بعد از تولید و ترشح روی مغز استخوان اثر می‌کند تا فرایند تولید گلبول‌های قرمز تسریع شود.
به همین دلیل افرادی که کوهنوردی می‌کنند، مخصوصا آن‌هایی که در ارتفاع زیاد کوهنوردی می‌کنند، حجم خون بیش‌تری نسبت به سایرین دارند. این موضوع درست است که در کوه می‌تواند مفید باشد. اما زمانی که فرد به زندگی عادی باز می‌گردد، دیگر نیاز به آن حجم اضافی از خون برای فعالیت‌های عادی ندارد. به همین دلیل غلظت خون او افزایش پیدا می‌کند و یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش آن، اهدای خون است.
از علایم غلظت خون بالا می‌توان به خستگی، تورم مفاصل، مشکلات تنفسی (مخصوصا در زمان استراحت)، درد شکم، تاری دید یا دوبینی، سرگیجه، ضعف، عرق کردن، کبودی و یا خون‌ریزی مویرگ‌ها در زیر پوست، درد استخوان، سوزش دست یا پا و... اشاره کرد.
پس شما هم اگر کوهنوردی می‌کنید حتما به صورت دوره‌ای عمل اهدای خون را انجام دهید که برای سلامتی شما بسیار مفید است. معمولا یک فرد بالغ می‌تواند تا 4 بار در سال عمل اهدای خون را انجام دهد. این عدد برای آقایان هر 3 ماه و برای خانم‌ها هر 4 ماه، یک‌بار است. اما گفته می‌شود بهتر است بگذاریم کمی از این تاریخ بگذرد و بعد مجددا عمل اهدا را انجام دهیم. در نتیجه بهتر است آقایان در صورت تصمیم برای اهدای خون، حداقل هر 4 ماه و خانم‌ها حداقل هر 5 ماه یک‌بار این کار را انجام دهند.
تاثیر خون دادن بر کوهنوردی چیست؟

اسکات جانسون از مربیان برجسته ورزشهای کوهستانی می گوید: خون دادن و اهدای خون کار ارزشمندی است و جای تحسین دارد. اما واقعیت این است که اهدای خون باعث می شود که برای مدتی عملکرد ورزشی شما کاهش یابد. یک ورزشکار مرد استقامتی در سطح متوسط ممکن است ۵-۷ واحد (۵ لیتر) خون داشته باشد. (افزایش حجم خون یکی از اثرات ورزش های استقامتی است)
وقتی یک واحد خون اهدا می کنید، ۱۰ درصد از حجم آن کاسته می شود. اثر فوری این کاهش در ظرفیت حمل اکسیژن خواهد بود. پلاسما ظرف یک روز یا بیشتر جایگزین خواهد شد. اما گلبول‌های قرمز خون ممکن است تا یک ماه طول بکشد تا کاملاً به سطح قبلی برگردند. در این مدت عملکرد هوازی شما کاهش خواهد داشت.
برای خون دادن چه کنیم؟


در تایید نظر اسکات جانسون باید گفت که اهدای خون کار پسندیده و ارزشمندی است اما اگر به عنوان یک کوهنورد قصد اهدای خون دارید بهتر است این کار پس از برنامه های سنگین و در دوران استراحت شما یا ابتدای فصل انجام شود. به طور مثال شما قصد صعود زمستانی دماوند را دارید و در دی ماه موفق به انجام برنامه خودتان شدید. می توانید در دوران پس از برنامه و با فروکش کردن شدت تمرین اقدام به اهدای خون کنید تا یک ماه کاهش عملکردی شما در دوران فشار کم تمرینی باشد و از این حیث تحت تاثیر قرار نگیرید.
همچنین اگر با مشکل غلظت خون مواجه هستید بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید. این احتمال وجود دارد که دلایل دیگری (غیر از ارتفاع) باعث غلظت خون شما شده باشد که نیاز به بررسی بیشتری خواهد داشت.
منابع : یلدامدتور ، موج کوه

#اهدای خون #کوهنوردان #غلظت خون


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2650  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43686  نفر
بازدید ماه: 186351  نفر
کل بازدید ها: 1351886  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید