#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی

آسیب های شایع در کوهنوردی

کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
درد مفاصل اندام تحتانی

مفاصل اندام تحتانی به خصوص زانو و مچ پا در کوهپیمایی تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند. راه رفتن در سطوح صاف و سر بالایی فشار زیادی به مفاصل وارد نمی‌کند اما در سرپایینی و حین پایین آمدن از شیب تند، فشاری در حدود 8 برابر وزن بدن به مفاصل وارد می‌شود. برای پیشگیری از درد مفاصل بهتر است قبل از شروع کوهپیمایی به مدت حداقل ده دقیقه حرکات کششی بر روی عضلات ساق و ران انجام دهید. در هنگام پایین آمدن از ارتفاع، استفاده از عصای کوهنوردی بسیار کمک کننده است و باعث کاهش فشار روی مفاصل می‌شود. بطور کلی چاقی و ضعف عضلات باعث افزایش احتمال آسیب مفاصل می‌شود. بهتر است قبل از شروع کوه پیمای حداقل به مدت یک ماه، ورزش‌های سبک تر مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری انجام شود.
درد و گرفتگی عضلات اندام تحتانی


برای پیشگیری از این عارضه باید به صورت منظم، تمرینات تقویتی و کششی بر روی عضلات اندام تحتانی انجام شود. تقویت عضلات چهار سر ران و هامسترینگ و همچنین عضلات ساق، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از آسیب مفاصل و عضلات اندام ایفا می‌کند. استفاده از کمپرس یخ (به مدت 5 دقیقه در هر نیم ساعت) بر روی مفاصل و عضلات دردناک، بسیار کمک کننده است.
پیچ خوردگی مچ پا و زانو

یکی از آسیب های شایع ورزشی در ورزش کوهپیمایی پیچ خوردگی زانو و مچ پا است. استفاده از کفش نامناسب، چاقی و حس تعادل ضعیف از عوامل خطر ساز هستند. استفاده از کفش کوهنوردی وعصای کوهنوردی باعث کاهش احتمال پیچ خوردگی می‌شود. همچنین تقویت عضلات اندام تحتانی و ستون فقرات و انجام تمرینات تعادلی نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد این نوع آسیب دارد. در صوت ایجاد پیچ خوردگی اولین اقدام بی حرکتی با آتل یا بریس های زانو و مچ پا است. استفاده از کمپرس یخ در 48 ساعت اول، باعث کاهش درد و التهاب می‌شود. در صورت بروز درد و تورم و کبودی شدید برای انجام معاینات تخصصی و رد کردن شکستگی بهتر است به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.
شکستگی ناش از استرس

این نوع شکستگی معمولا در استخوان‌های کف پایی و اغلب به دنبال پیاده روی و کوهپیمایی طولانی ایجاد می‌شود. درد و تورم در ناحیه پشت پا بتدریج به وجود می‌آید و با راه رفتن تشدید می‌شود. استفاده از کفش نامناسب در ایجاد این نوع شکستگی موثر است. همچنین این آسیب در زنان و افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، شایع‌تر است. اگر پس از گذشت چند روز، درد در پشت و کف پا در حین راه رفتن برطرف نشود باید جهت بررسی بیشتر به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. این شکستگی در واقع، ترک های ظریف در استخوان است و اغلب در مراحل ابتدایی در عکس‌های رادیولوژی ساده دیده نمی‌شود. در صورت شک بالینی انجام mri  کمک کننده است. یک دوره بی حرکتی در گچ، اغلب باعث بهبودی کامل می‌شود.
سندرم ایلیوتیبال باند
ایلیوتیبیال باند یک نوارعضلانی تاندونی پهن و بلند است که از قسمت بالا و خارج ران تا ناحیه کناری و زیر زانو امتداد دارد. کوهپیمایی و دویدن در سطوح سرپایینی باعث ایجاد التهاب در محل اتصال این تاندون به اطراف زانو می‌شود. درد در ناحیه خارج زانو و زیر کشکک علامت اصلی این آسیب است. استفاده از کمپرس یخ و مصرف داروی ضد التهاب خوراکی اغلب باعث بهبودی می‌شود. در موارد مقاوم ، فیزیوتراپی و تزریق داروی ضد التهاب کمک کننده است. انجام حرکات کششی روی عضلات هامسترینگ و ایلیوتیبیال باند و تقویت عضلات اندام تحتانی و ستون فقرات باعث پیش گیری از این آسیب شایع می‌شود.
بطور کلی کوهپیمایی برای مبتلایان به بیماری های مفصلی مثل آرتروز زانو و مچ پا توصیه نمی‌شود. این افراد بهتر است ورزش‌های سبک‌تر مثل دوچرخه سواری و یا شنا کردن را انجام دهند.
منبع : دکتر شاهیم میرکریمی

#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3454  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44490  نفر
بازدید ماه: 187155  نفر
کل بازدید ها: 1352690  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید