#معرفی قله درفک #کوهنوردی #صعود به قله درفک #قله درفک کجاست #آشنایی با قله درفک #مسیر دسترسی به قله درفک

معرفی و راهنمای صعود به قله درفک

دُرفَک یا دِروِک نام قله‌ای در رشته‌کوه البرز مرکزی است. این قله در استان گیلان، منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رودبار جای گرفته است. بر روی قله کاسه‌ای شکل درفک و در سمت شمال آن دیواره با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد و چند دهنه غار در کاسه قله از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد آن است.نام قلهٔ درفک دارای روایت‌های مختلفی است. برخی بر این باورند که دال‌فَک (دٌلفَک) از دال که نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک که به معنی آشیانه است تشکیل شده‌است و بنابراین دالی‌فک، به معنای آشیانۀ عقاب است. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای کاسپی بوده‌اند. مردم گیلک بومی منطقه این قله را دِروِک می‌نامند. برای آشنایی با این قله زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
قله درفک از جاهای دیدنی استان گیلان محسوب می‌شود و آتشفشانی خاموش است. طبق روایت‌ها، زلزله سال ۱۳۶۹ بخش‌هایی از این قله را در هم فرو ریخت و بعد از آن هر سال بر شدت فرسایش قله افزوده شده است. اهالی معتقدند قله درفک اسرار سالیان سال اقوام گیل و دیلمی‌ را در خود نهفته دارد؛ رازهایی که هنوز در دل غارها و جنگل‌های انبوه سر به مهر باقی مانده‌اند.
این قله استوار و ستبر در ارتفاع حدود 2700 متری از سطح دریا در منطقه تالش واقع شده است. برای فتح این قله باید از کوهپایه​‌‌های زیبا و جنگلی غرب گیلان عبور کردکه به قدری قشنگ هستند که هیچگاه خستگی راه را احساس نمی​کنید.دشت​‌‌های وسیع استان گیلان باعث شده که از اکثر نقاط استان این قله دیده شود. درفک از شمال به دریای خزر محدود می​شود و از غرب تا سپید​رود ادامه می​یابد که تا خود را به البرز برساند.
از جنوب همسایه کوه‌‌های منجیل است و از شرق آن می​توان کوه‌‌های پیشکوه و تخت​سلیمان را دید.به قله درفک آتشفشان خاموش گیلان هم گفته می​شود. وجود سنگ‌‌های آذرین این ادعا را به یقین می​رساند که در گذشته​‌‌های خیلی دور درفک قله​ای آتشفشانی بوده است. محوطه آتشفشانی قله که شبیه به کاسه​ای است به یخچال درفک معروف است.
در این فضا در زمستان به سبب انباشته شدن برف، یخچالی طبیعی به وجود می​آید که در فصل‌‌های گرم سال، یخ درون آن مورد استفاده دامدارانی است که در این محوطه دام‌هایشان را نگهداری می​کنند.
مسیر دسترسی


قلهٔ درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد. از چند مسیر می‌توان به این قله صعود کرد.
مسیر ۱ (جبهه شرقی) - سیاهکل - دیلمان – شاه شهیدان – اربناب - قله درفک
مسیر ۲ (جبهه غربی) - مسیر غربی با توجه به روستای پای صعود به دو مسیر زیر تقسیم می‌شود.
 رستم‌آباد، توتکابن، راجعون، جیرونی، درفک
قابل توجه کوهنوردان، برای صعود به این قله زیبا مسیر‌‌های متعددی را می​توان انتخاب کرد، اما بنا به گفته​‌‌ها، بهترین مسیر برای صعود مسیر شاه​شهیدان از راه سیاهکل می​باشد که هم نزدیک است و هم مناسب جهت کوهنوردی.
وقتی که از جاده دیلمان در سیاهکل مسیرتان را انتخاب کردید در انتهای جاده که مسیر خاکی می‌شود به روستای شاه​شهیدان می​رسید که این نقطه شروع کوهنوردی​تان است.راهتان در ادامه از میان مراتع و مزارع می​گذرد که پس از طی حدودیک ساعت از مسیر به جنگل می‌رسید. در مسیر جنگلی هم اگر مناظر اطراف به علت قشنگی شما را به خود مشغول نکند و همین​طوری که به تماشاي آنها می​پردازید به راهتان هم ادامه دهید حدود یک​ساعت بعد به روستای وزنه​بن می​رسید.از روستای زیبای وزنه​بن تا قله هم دو مسیر وجود دارد که یک مسير از کنار دره​ای عمیق و شیب​دار می​گذرد و مسیر دیگر از پاکوب دامنه کوه به نوک قله می​رسد که از هر دو مسیر به مدت سه ساعت تا قله زمان لازم است.
غار درفک


کاسهٔ درفک محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند. در کاسهٔ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند. از نقاط دیدنی این کوه، یخچال درفک (کاسه قله) می‌باشد که در این قسمت دامداران کلبه‌های زیادی ایجاد کرده‌اند و در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آن‌ها قرار می‌گیرد و در گوشه‌ای دیگر از کاسه درفک نمادی زیبا و عمیق واقع شده‌است که به جهت ذخیره شدن برف زمستانی در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبدیل آن‌ها به یخ، زیبایی خاص را در غار تشکیل می‌دهد و لازم است ذکر شود که به جهت شیب زیاد غار، پیمایش درون غار مشکل می‌باشد هم چنین دهانه این غار بسیار تنگ است و ورود به آن بدون تجهیزات یخ‌نوردی ممکن نیست بنابراین سعی نکنید وارد آن شوید. در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله دیدنی‌های آن می‌باشد.
طبیعت‌گردی در ییلاق قله درفک


اگر ترجیح می‌دهید یک سفر طبیعت‌گردی بی‌دردسر و دلچسب را در این منطقه تجربه کنید، بخش ییلاقی را در شمال این رشته کوه به شما پیشنهاد می‌کنیم. دشتی سرسبز که چراگاه گوسفندان منطقه است و بخش مهمی از آن را گیاهان گزنه تشکیل می‌دهند. محلی‌های درفک این گزنه‌ها را درمانی طبیعی برای دردهای روماتیسم می‌دانند.
بهترین زمان بازدید از قله درفک


تابستان درفک، هوای روح‌بخش و طبیعتی سرسبز دارد و این زمان، بهترین وقت برای صعود از قله است. در فصل پاییز نیز می‌توان در برگ‌های پاییزی درفک غرق شد و شگفت‌زده از رنگارنگی برگ‌ها در جنگل قدم زد و زیباترین خاطره زندگی خود را خلق کرد.
اقامت در بازدید از قله درفک

برای اقامت می‌توانید در اقامتگاه‌های اطراف اتاقی رزرو کنید. همچنین فرصت دارید در یکی از کلبه‌های دوست‌داشتنی دشت بمانید و مهمان روستاییان منطقه باشید. در ضمن اگر با کمپینگ آشنایی دارید، چادر زدن در جنگل درفک مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات به زیر پایتان می‌رسند سفرتان را رؤیایی‌تر می‌کنند.
نکات بازدید از قله درفک

  
 برای سفر به این مناطق حتما از کسانی که راهنما هستند استفاده کنید و به‌تنهایی به این مسیرها نروید؛ چراکه بخشی از این طبیعت گردی‌ها نیاز به آگاهی و تجهیزات دارد.
    سگ‌های درفک بعد از سگ‌های سبلان وحشی‌‏ترین سگ‌های ایران محسوب می‏‌شوند؛ بنابراین بهتر است با یک تیم کوهنوردی حرفه‌ای و مجهز به این قله سفر کنید.
    به‌دلیل دشواری مسیر، از صعود قله در فصول سرد سال بپرهیزید.
    سعی کنید پیش از سفر مایحتاج خود را تهیه کنید.
    وسایل ضروری نظیر کمک‌های اولیه، لباس اضافی و گرم، خوراکی‌های سبک و... را فراموش نکنید.
    به طبیعت آسیب نرسانید و زباله‌های خود جمع کنید.
    در افروختن آتش محتاط باشید و پیش از ترک محل، حتما از خاموشی آن مطمئن شوید.
منابع : ویکی پدیا، کجارو، باشگاه خبرنگاران جوان

#معرفی قله درفک #کوهنوردی #صعود به قله درفک #قله درفک کجاست #آشنایی با قله درفک #مسیر دسترسی به قله درفک


#بدنسازی_سالم #سارم_و_عضله_سازی #خطرات_عضله_سازی_سریع #بدن_سالم #بدنسازی_پایدار #تمرین_با_احتیاط #ساخت_عضلات_به_شیوه_سالم #سلامتی_بدن
رازهای پنهان در ساخت عضلات: سارم و بدنسازی
بدنسازی و عضله‌سازی از جمله فعالیت‌هایی است که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم؛ اما آیا همیشه بهترین روش‌ها را برای دست‌یافتن به اهدافمان استفاده می‌کنیم؟ این روزها، روش‌های ساخت عضلات سریع و موثری وجود دارد که با نام‌هایی چون سارم شناخته می‌شوند. اما آیا این روش‌ها همواره بدون خطر هستند؟ در این مقاله از قله به بررسی خطرات پنهانی که ممکن است در پشت سرمایه‌گذاری‌های سریع برای ساخت عضلات پیدا شوند، می‌پردازیم و راه‌های بهتری را برای دست‌یافتن به اهداف بدنی خود اکتشاف می کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پل_خواجو#معماری_ایرانی#تاریخ_ایران#گردشگری_اصفهان#پل_های_تاریخی#زاینده_رود#شاهکار_معماری#آثار_صفویه
معرفی پل خواجو
پل خواجو یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین پل‌های تاریخی در ایران است. این پل در استان اصفهان قرار دارد و جزو نمادهای اصفهان به شمار می‌رود. پل خواجو در دوره صفویه ساخته شده و از دوران حکومت شاه عباس اول صفوی (حکومت: ۱۵۹۸–۱۶۲۹ میلادی) به سرپرستی اصفهان تا امروز باقی مانده است.این پل بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده و ارتفاع آن از سطح آب رودخانه برابر با ۲۳ متر است و طول آن حدوداً ۱۳۰ متر می‌باشد. پل خواجو به دلیل طراحی زیبا و معماری منحصر به فردش همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته و یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران است. این پل برای عبور پیاده‌روی و همچنین عبور اسب‌ها و وسایل نقلیه مختلف ساخته شده و همچنین برای گذر ابتدایی قطار نیز به کار رفته است.پل خواجو از لحاظ معماری، به ویژه تزئینات هنری و ستون‌های چوبی منحصر به فردش، جذابیت زیادی دارد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه این پل زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#گرانی_با_حکمت#علت_ارزانی#حکمت_در_قیمت#ارزش_حکمتمند#علت_های_قیمت#ارزانی_با_علت#حکمت_در_خرید#معنای_قیمت
هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
ضرب المثل "هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست" به طور کامل ترجمه می‌شود به این معنا که همیشه یک دلیل یا علتی وجود دارد که یک چیز گران قیمت باشد یا ارزان. این ضرب المثل به معنایی عمیق و کلی برای ارتباطات اجتماعی، تجاری و فرهنگی بسیار کاربرد دارد. هر چیزی که ارزش یا قیمتی دارد، اغلب به دلیلی مشخص است که ممکن است شامل عواملی مانند کیفیت، کارایی، دشواری در تولید یا حتی فراهمی آن باشد. از طرف دیگر، چیزهایی که ارزان هستند نیز معمولا به دلیلی خاص این قیمت مناسب را دارند، مثلا به دلیل ارزانی در تولید یا در دسترس بودن. این ضرب المثل به ما یادآوری می‌کند که درک علل و دلایل پشت هر قیمتی، مهم است و بیش از همه، دقت و حکمت در تصمیم‌گیری‌هایمان اساسی است. با این حکایت زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#انگیزه_و_هدفگذاری#آرمان_و_انگیزش#هدفگذاری_شخصی#تطابق_هدف_و_آرمان#انگیزه_و_خودباوری#روانشناسی_هدفگذاری#انگیزش_داخلی#رضایت_از_زندگی
نقش هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه
در زندگی، هر فردی به دنبال دست‌یابی به اهداف و آرزوهای خود است؛ اما چرا برخی از افراد با انگیزه و انرژی بیشتری به تحقق این اهداف پیش می‌روند؟ این انگیزه و انرژی از کجا می‌آید؟ به عنوان یکی از عوامل اصلی، هدف‌ها و آرمان‌ها نقش بسیار حیاتی در ایجاد انگیزه دارند. وقتی هدف‌های فرد با ارزش‌ها، اعتقادات و اصول شخصی همخوانی دارند، انگیزه داخلی و خودباوری او به شدت تقویت می‌شود و او را به پیشرفت و تحقق آن هدف‌ها سوق می‌دهد. در این مقاله، به بررسی نقش بی‌اهمیت نبودن هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه و ارتقای خودباوری خواهیم پرداخت.
#سمنو #داروگیاهی #خواص_گیاهان #طب_سنتی #سلامتی_طبیعی #ضد_استرس #آرامبخش #خواص_دارویی
خواص سمنو و کاربردهای آن
سمنو یک گیاه دارویی است که از زمان‌های قدیم در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان دارویی موثر برای درمان مشکلات گوارشی، التهابات، اضطراب، و استرس شناخته شده است. سمنو، یک میان وعده ی مقوی، لذیذ و خوشمزه ای است که از جوانه گندم و آرد گندم، درست می شود. این میان وعده نمادی از برکت است که در سفره های هفت سین قرار می دهیم. این میان وعده از خواص بی شماری برخوردار است که در این مقاله از قله، به بررسی خواص سمنو و کاربردهای آن می‌پردازیم. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید