#معرفی قله درفک #کوهنوردی #صعود به قله درفک #قله درفک کجاست #آشنایی با قله درفک #مسیر دسترسی به قله درفک

معرفی و راهنمای صعود به قله درفک

دُرفَک یا دِروِک نام قله‌ای در رشته‌کوه البرز مرکزی است. این قله در استان گیلان، منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رودبار جای گرفته است. بر روی قله کاسه‌ای شکل درفک و در سمت شمال آن دیواره با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد و چند دهنه غار در کاسه قله از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد آن است.نام قلهٔ درفک دارای روایت‌های مختلفی است. برخی بر این باورند که دال‌فَک (دٌلفَک) از دال که نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک که به معنی آشیانه است تشکیل شده‌است و بنابراین دالی‌فک، به معنای آشیانۀ عقاب است. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای کاسپی بوده‌اند. مردم گیلک بومی منطقه این قله را دِروِک می‌نامند. برای آشنایی با این قله زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
قله درفک از جاهای دیدنی استان گیلان محسوب می‌شود و آتشفشانی خاموش است. طبق روایت‌ها، زلزله سال ۱۳۶۹ بخش‌هایی از این قله را در هم فرو ریخت و بعد از آن هر سال بر شدت فرسایش قله افزوده شده است. اهالی معتقدند قله درفک اسرار سالیان سال اقوام گیل و دیلمی‌ را در خود نهفته دارد؛ رازهایی که هنوز در دل غارها و جنگل‌های انبوه سر به مهر باقی مانده‌اند.
این قله استوار و ستبر در ارتفاع حدود 2700 متری از سطح دریا در منطقه تالش واقع شده است. برای فتح این قله باید از کوهپایه​‌‌های زیبا و جنگلی غرب گیلان عبور کردکه به قدری قشنگ هستند که هیچگاه خستگی راه را احساس نمی​کنید.دشت​‌‌های وسیع استان گیلان باعث شده که از اکثر نقاط استان این قله دیده شود. درفک از شمال به دریای خزر محدود می​شود و از غرب تا سپید​رود ادامه می​یابد که تا خود را به البرز برساند.
از جنوب همسایه کوه‌‌های منجیل است و از شرق آن می​توان کوه‌‌های پیشکوه و تخت​سلیمان را دید.به قله درفک آتشفشان خاموش گیلان هم گفته می​شود. وجود سنگ‌‌های آذرین این ادعا را به یقین می​رساند که در گذشته​‌‌های خیلی دور درفک قله​ای آتشفشانی بوده است. محوطه آتشفشانی قله که شبیه به کاسه​ای است به یخچال درفک معروف است.
در این فضا در زمستان به سبب انباشته شدن برف، یخچالی طبیعی به وجود می​آید که در فصل‌‌های گرم سال، یخ درون آن مورد استفاده دامدارانی است که در این محوطه دام‌هایشان را نگهداری می​کنند.
مسیر دسترسی


قلهٔ درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد. از چند مسیر می‌توان به این قله صعود کرد.
مسیر ۱ (جبهه شرقی) - سیاهکل - دیلمان – شاه شهیدان – اربناب - قله درفک
مسیر ۲ (جبهه غربی) - مسیر غربی با توجه به روستای پای صعود به دو مسیر زیر تقسیم می‌شود.
 رستم‌آباد، توتکابن، راجعون، جیرونی، درفک
قابل توجه کوهنوردان، برای صعود به این قله زیبا مسیر‌‌های متعددی را می​توان انتخاب کرد، اما بنا به گفته​‌‌ها، بهترین مسیر برای صعود مسیر شاه​شهیدان از راه سیاهکل می​باشد که هم نزدیک است و هم مناسب جهت کوهنوردی.
وقتی که از جاده دیلمان در سیاهکل مسیرتان را انتخاب کردید در انتهای جاده که مسیر خاکی می‌شود به روستای شاه​شهیدان می​رسید که این نقطه شروع کوهنوردی​تان است.راهتان در ادامه از میان مراتع و مزارع می​گذرد که پس از طی حدودیک ساعت از مسیر به جنگل می‌رسید. در مسیر جنگلی هم اگر مناظر اطراف به علت قشنگی شما را به خود مشغول نکند و همین​طوری که به تماشاي آنها می​پردازید به راهتان هم ادامه دهید حدود یک​ساعت بعد به روستای وزنه​بن می​رسید.از روستای زیبای وزنه​بن تا قله هم دو مسیر وجود دارد که یک مسير از کنار دره​ای عمیق و شیب​دار می​گذرد و مسیر دیگر از پاکوب دامنه کوه به نوک قله می​رسد که از هر دو مسیر به مدت سه ساعت تا قله زمان لازم است.
غار درفک


کاسهٔ درفک محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند. در کاسهٔ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند. از نقاط دیدنی این کوه، یخچال درفک (کاسه قله) می‌باشد که در این قسمت دامداران کلبه‌های زیادی ایجاد کرده‌اند و در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آن‌ها قرار می‌گیرد و در گوشه‌ای دیگر از کاسه درفک نمادی زیبا و عمیق واقع شده‌است که به جهت ذخیره شدن برف زمستانی در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبدیل آن‌ها به یخ، زیبایی خاص را در غار تشکیل می‌دهد و لازم است ذکر شود که به جهت شیب زیاد غار، پیمایش درون غار مشکل می‌باشد هم چنین دهانه این غار بسیار تنگ است و ورود به آن بدون تجهیزات یخ‌نوردی ممکن نیست بنابراین سعی نکنید وارد آن شوید. در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله دیدنی‌های آن می‌باشد.
طبیعت‌گردی در ییلاق قله درفک


اگر ترجیح می‌دهید یک سفر طبیعت‌گردی بی‌دردسر و دلچسب را در این منطقه تجربه کنید، بخش ییلاقی را در شمال این رشته کوه به شما پیشنهاد می‌کنیم. دشتی سرسبز که چراگاه گوسفندان منطقه است و بخش مهمی از آن را گیاهان گزنه تشکیل می‌دهند. محلی‌های درفک این گزنه‌ها را درمانی طبیعی برای دردهای روماتیسم می‌دانند.
بهترین زمان بازدید از قله درفک


تابستان درفک، هوای روح‌بخش و طبیعتی سرسبز دارد و این زمان، بهترین وقت برای صعود از قله است. در فصل پاییز نیز می‌توان در برگ‌های پاییزی درفک غرق شد و شگفت‌زده از رنگارنگی برگ‌ها در جنگل قدم زد و زیباترین خاطره زندگی خود را خلق کرد.
اقامت در بازدید از قله درفک

برای اقامت می‌توانید در اقامتگاه‌های اطراف اتاقی رزرو کنید. همچنین فرصت دارید در یکی از کلبه‌های دوست‌داشتنی دشت بمانید و مهمان روستاییان منطقه باشید. در ضمن اگر با کمپینگ آشنایی دارید، چادر زدن در جنگل درفک مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات به زیر پایتان می‌رسند سفرتان را رؤیایی‌تر می‌کنند.
نکات بازدید از قله درفک

  
 برای سفر به این مناطق حتما از کسانی که راهنما هستند استفاده کنید و به‌تنهایی به این مسیرها نروید؛ چراکه بخشی از این طبیعت گردی‌ها نیاز به آگاهی و تجهیزات دارد.
    سگ‌های درفک بعد از سگ‌های سبلان وحشی‌‏ترین سگ‌های ایران محسوب می‏‌شوند؛ بنابراین بهتر است با یک تیم کوهنوردی حرفه‌ای و مجهز به این قله سفر کنید.
    به‌دلیل دشواری مسیر، از صعود قله در فصول سرد سال بپرهیزید.
    سعی کنید پیش از سفر مایحتاج خود را تهیه کنید.
    وسایل ضروری نظیر کمک‌های اولیه، لباس اضافی و گرم، خوراکی‌های سبک و... را فراموش نکنید.
    به طبیعت آسیب نرسانید و زباله‌های خود جمع کنید.
    در افروختن آتش محتاط باشید و پیش از ترک محل، حتما از خاموشی آن مطمئن شوید.
منابع : ویکی پدیا، کجارو، باشگاه خبرنگاران جوان

#معرفی قله درفک #کوهنوردی #صعود به قله درفک #قله درفک کجاست #آشنایی با قله درفک #مسیر دسترسی به قله درفک


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8860  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 57284  نفر
بازدید ماه: 245971  نفر
کل بازدید ها: 1888325  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید