#قله_اشترانکوه #کوهنوردی_اشترانکوه #معرفی_قله #استان_لرستان #آلپ_ایران #منطقه_حفاظت شده

معرفی قله اشترانکوه و منطقه حفاظت شده

قله اشترانکوه، یکی از قله‌های برجسته و جذاب است که در غرب ایران واقع شده است. اشترانکوه به عنوان یکی از بلندترین قله‌های ایران محسوب می‌شود. این قله در رشته کوهستانی زاگرس واقع شده و محلی برای تمامی علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی است. در این مقاله از قله با قله اشترانکوه بیشتر آشنا شوید.
اُشْتُرانْ‌کوه مشهور به آلپ ایران، بلندترین نقطه استان لرستان، رشته‌کوهی در شرق استان لرستان، واقع در شهرستان دورود و از جنوب شرقی دورود تا شمال غربی الیگودرز و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع ۴۱۵۰ متراست و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان به‌شمار می‌رود. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های اصلی رود دز به نام ماربره است که در دوره کوهزایی آلپی جدید ایجاد شده‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد که در حدود ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده‌است.
قله‌های بلند و پر برف، دره‌های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه‌ای از جمله ویژگی‌های اشترانکوه می‌باشد که به سبب بلندی در شعاع ۱۰۰ کیلومتری به خوبی پیدا است. گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که برخی از آن‌ها بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه یا اشترانکوه معروف گشته‌است.


قله‌های مهم آن از شمال باختری به جنوب خاوری این‌هاست: چال میشان، گل‌گل، گل‌گهر، سن‌بران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهرجمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله‌جنو.
در ارتفاعات اشتران‌کوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آن‌ها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.
رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند. دریاچه گهر معروف به نگین اشترانکوه در یکی از دامنه‌های جنوب باختری و در دره گَهَررود قرار دارد.
دریاچه گهر که یکی از مناطق گردشگری ایران محسوب می‌شود در دامنهٔ‌جنوبی این رشته کوه قرار دارد؛ که به نگین زاگرس معروف است.
دامنه‌های اشتران‌کوه از دیرباز محل استقرار برخی طوایف لر بوده‌است، پس از مهاجرت از آن‌جا و عبور از میافارقین و، آنان بعدها به اتابکان لرستان شهرت یافتند. مراتع دامنه‌های اشتران‌کوه مورد استفاده عشایر این ناحیه است؛ و دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است.

حیات وحش


این رشته کوه در حدود سال ۱۳۴۰ از لحاظ گونه‌های جانوری و گیاهی جزء مناطق حفاظت شده قرار گرفت و در سال ۱۳۴۸ جزء محیط زیست جهانی قرار گرفت. از گونه‌های جانوری آن می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتارراه راه ، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ، گربه وحشی، گربه جنگلی، سنجاب درختی، مار قیطانی و از پرندگان می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک و شاهین اشاره نمود که همگی تحت حفاظت محیط زیست می‌باشند.
در اشتران‌کوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس و استپ‌ها در شیب ملایم بعضی نقاط و گل‌های طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه‌است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذیه می‌کنند.
اشتران‌کوه پذیرای کوهنوردان و گردشگران و زمین‌شناسانی از اقصی نقاط کشور و خارج از کشور بوده که برای تفریح و ورزش و پژوهش علمی مراجعه نموده‌اند.

منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه کجاست؟


    آدرس: استان لرستان، حوزه شهرستان‌های دورود، ازنا و الیگودرز
منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه در حوزه سه شهرستان واقع شده است؛ به‌طوری که در جنوب و جنوب شرقی دورود و در بخش غربی ازنا و الیگودرز قرار دارد. این منطقه به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری لرستان شناخته می‌شود.
منطقه حفاظت‌شده اشتران‌کوه یکی از مناطق حفاظت‌شده ایران است که علاوه بر دریاچه گهر، تونل برفی، چشمه قلقل و دره تخت را نیز شامل می‌شود؛ این منطقه ۹۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی ایران به‌شمار می‌آید.

دسترسی به رشته کوه اشترانکوه
علاقه‌مندان صعود به رشته‌کوه اشترانکوه، در صورتی که با خودروی شخصی از خرم آباد حرکت کنید، پس از حدود سه ساعت به روستای تیان می‌رسید که یکی از روستاهای کوهپایه‌ای اشترانکوه و از توابع شهرستان ازنا است. سپس این روستا را به مقصد پناهگاه گل‌گل ترک کنید.

معرفی منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه


منطقه اشترانکوه در سال ۱۳۴۰ با نام قرق اختصاصی تیان، شکار ممنوع اعلام شد که شامل رشته کوه اشترانکوه و دره نی گاه بود. این ممنوعیت تا سال ۱۳۴۹ ادامه داشت و در این سال سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت، قرق اختصاصی تیان (تیون) را با الحاق ارتفاعات سفید کوه بزرگ و کوچک، پریز کوه کوچک و بزرگ، گزرسون، سرسبز، تخت کالا، اسینه، بادی بزرگ و کوچک گچه و گولک به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام کرد و نام منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه را بر آن نهاد. این منطقه که ۱۰۴ هزار هکتار وسعت دارد، به‌واسطه دمای متوسط سالانه چهار تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد و بارندگی متوسط سالانه ۵۰۰ تا ۹۰۰ میلی‌متر، دارای اقلیم‌های مدیترانه‌ای معتدل تا مرطوب و سرد است. منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی ایران به شمار می‌رود که علاوه بر دریاچه گهر، تونل برفی، چشمه قلقل و دره تخت را در خود جای داده است.
وجود روستاهای متعدد در داخل و حاشیه منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه، حضور عشایر، وفور سلاح و مهمات، اراضی کشاورزی، معادن، برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی و خوراکی و فشار گردشگران از مهم‌ترین عوامل تهدید‌کننده این منطقه به شمار می‌روند.
جاهای دیدنی منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه
رشته کوه اشترانکوه


اشترانکوه که به آلپ ایران شهرت دارد، بلندترین نقطه استان لرستان به شمرا می‌رود که از جنوب شرقی دورود تا شمال غربی الیگودرز امتداد دارد. مرتفع‌ترین قله این رشته‌کوه به نام سنبران به ارتفاع ۴,۱۵۰ متر است که یکی از ۱,۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان محسوب می‌شود. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های اصلی رود دز به نام ماربره است.
گفته می‌شود، به‌خاطر وجود قله‌های هشت‌گانه که برخی از آن‌ها بیشتر از ۴,۰۰۰ متر ارتفاع دارند و مانند کاروانی از شتر در یک ردیف قرار گرفته‌اند، این رشته‌کوه به شترکوه یا اشترانکوه معروف شده است. قله‌های مهم آن شامل چال میشان، گل‌گل، گل‌گهر، سنبران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهرجمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله‌جنو می‌شوند. رودهای کوچک متعددی از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند.
در ارتفاعات اشترانکوه، دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آن‌ها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون اشاره کرد.
رشته‌کوه اشترانکوه در حدود سال ۱۳۴۰ از لحاظ گونه‌های جانوری و گیاهی جزو مناطق حفاظت‌شده قرار گرفت و دامنه‌های آن به‌عنوان مرتع مورد استفاده عشایر منطقه است.

دریاچه گهر


دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه و  از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است که در ارتفاع ۲,۳۶۰ متری این منطقه قرار دارد. دریاچه گهر که به‌عنوان نگین اشترانکوه و زاگرس شناخته می‌شود، شامل دو بخش گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌شود. دریاچه گهر بزرگ با عرض بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر و طول ۱۸۰۰ و گهر کوچک با وسعت تقریبی پنج هکتار، مقصدی عالی برای طبیعت‌گردی هستند.

سراب تیان


تیان نام دهکده‌ای زیبا و خوش آب و هوا در ۲۲ کیلومتری غرب شهرستان ازنا و در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه است که در مسیر جاده ازنا-دورود قرار دارد. سراب یا چاه تیان یکی از پدیده‌های جالب زمین‌شناسی است که آب گوارا و شفافی در گودال آن جمع شده و از دهانه چاه جاری می‌شود. ارتفاع چاه تیان از سطح دریا ۲,۲۰۰ متر و دهانه آن تقریبا به قطر سه تا چهار متر و عمق پنج متر است که بستری سنگی دارد.
این سراب یا چشمه در اوایل بهار به‌طور ناگهانی و به‌ یک‌باره پرآب می‌شود. در این زمان از سال آبدهی سراب زیاد است و تا ماه‌ها ادامه می‌یابد و پس از مدتی در اواخر تابستان و اوایل پاییز خشک می‌شود و تا سال آینده و دوره جدید بی‌آب باقی می‌ماند.

تونل برفی ازنا


تونل برفی، پدیده‌ای زیبا و منحصربه‌فرد در شهرستان ازنا و منتهاالیه جنوب شرقی اشترانکوه است که در ارتفاع ۲,۵۰۰ متری از سطح دریا در دامنه شمالی قله کول ازنادر قرار دارد. این محل به‌دلیل توپوگرافی خاصش که از سه طرف با دیواره‌های بلند محصور شده، محل ریزش و تجمع برف در ماه‌های سرد سال است. انباشت برف در این دره باعث تبدیل آن به یخچال می‌شود و سپس حرکت آب در کف دره، تونلی در زیر برف‌ها به وجود می‌آورد.
از ویژگی‌های این تونل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
    طول این تونل متغییر بوده و گاه تا چندصد متر می‌رسد که بسته به زمان، طول آن متفاوت است.
    حداکثر طول این تونل در ماه‌های اردیبهشت و خرداد و حداقل آن در ماه‌های شهریور و مهر ثبت شده است.
    عرض این تونل در برخی نقاط به ۱۰ متر و ارتفاع آن به ۲٫۵ تا سه متر نیز می‌رسد.
    شکل تونل که از شکل دره پیروی می‌کند، شیب زیادی دارد؛ بنابراین هوای داخل تونل در اثر مجاورت با یخ و برف، بسیار است؛ به‌نحوی که گاهی اوقات اختلاف دمای داخل تونل با بیرون آن به بیش از ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
از تونل برفی ازنا به‌علت شرایط آب‌و‌هوایی خاص می‌توان فقط در فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز بازدید کرد.
گونه های گیاهی و جانوری منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه
اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار بالایی برخوردار است؛ به‌طوری که ۶۰۰ گونه گیاهی و ۲۷۴ گونه جانوری در آن شناسایی شده‌اند.

گونه های گیاهی


بیش از ۶۰۰ گونه گیاهی در این منطقه وجود دارد که ۶۸ گونه آن‌ها، بومی هستند. از جمله این گیاهان می‌توان به بلوط، بنه، انجیر وحشی، گلابی وحشی، آلبالوی وحشی، تمشک، زالزالک، درخت آزاد، بید، گردو، کیکم، اُرس، محلب، بادام کوهی، آویشن، کما، جاشیر و انواع گون اشاره کرد. ضمن اینکه گیاهان دیگری همچون اسپرس کوهی، شیرخشت لرستانی، لاله واژگون، آلاله، پونه اشترانکوهی، موسیر، درمنه، بومادران، سریش ایرانی، دافنه، گچ دوست، جو وحشی، فستوکا، جگن، گاوزبان بدل، هزارخار، شکرتیغال، ریش بز، فرفیون، گل ماهور (خرگوشک)، چمن یکساله و... در این منطقه رشد می‌کنند.

گونه‌ های جانوری


پستانداران: این گروه شامل پلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای، کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی، کفتار، گرگ، روباه، شغال و شنگ، گوسفند وحشی، گربه جنگلی، گورکن، سمورسنگی، زرده بر، قاقم، روباه معمولی، سمورآبی، ول برفی، سنجاب ایرانی، سنجابک درختی، گراز، جردلیبی، دوپای کوچک، هامستر خاکستری، سیاهگوش، خفاش نعل اسبی مدیترانه‌ای و خفاش بال سفید می‌شود.
    پرندگان: کبک‌ دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، سهره نوک بزرگ، سار صورتی، جیجاق جزو پرندگان این منطقه هستند. هما، عقاب شاهی، دال، کوکو، تیهو، شبگرد معمولی، شاه بوف، جغد جنگلی، دارکوب سبز، دارکوب سوری، چلچله کوهی، دم جنبانک زرد، پی پت گلوسرخ، صعوه کوهی، صعوه ابرو سفید، چکچک گوش سیاه، چکچک دم سرخ، طرقه کوهی، چرخ ریسک سرآبی، کمرکولی جنگلی، زردپره سرسیاه، کلاغ نوک سرخ، کلاغ نوک زرد و... نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.
    خزندگان و دوزیستان: لاک‌پشت مهمیزدار، آگامای صخره‌ای فلس درشت، مار چلیپر، مارکوتوله پارسی، گرزمار، اسکینک علفزار طلایی، سوسمار زاگرس، لاک‌پشت برکه‌ای، افعی شاخدار، مار قیطانی، افعی شاخدار و سوسمار مارچشم را می‌توان از خزندگان و دوزیستان منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه دانست.
    ماهی‌ها: قزل‌آلای رنگین‌کمان، قزل‌آلای خال قرمز، سیاه ماهی، زرده پر و... از ماهی‌های این منطقه هستند.

نکات لازم برای بازدید از منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه


بسیاری از طبیعت‌دوستان، صعود به قله سنبران را در برنامه خود قرار می‌دهند. پس باید بدانید که در برخی نقاط از مسیر روستای طیان تا پناهگاه گل‌گل امکان آنتن‌دهی تلفن وجود دارد.
در جان‌پناه چال کبود به‌خاطر نصب پنل‌های خورشیدی، استفاده از برق و شارژر گوشی امکان‌پذیر است.
برای صعود زمستانی تمام وسایل صعود مثل کرامپون، عینک، کلنگ، کلاه مخصوص و دستکش مخصوص ضرورت دارد.
صعود زمستانی به تمرین و آمادگی جسمانی و تجربه نیاز دارد و به‌علت خطرات زیادی که جان کوهنوردان را تهدید می‌کند، این صعود به کوهنوردان توصیه نمی‌شود. در هر صورت، طی دوره‌های آموزشی، به‌خصوص دوره یخ و برف برای صعود زمستانی الزامی است.
آسیبی به طبیعت اشترانکوه نزنید و هیچ اثری از خود به جا نگذارید.
کلیه گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه اشترانکوه تحت حفاظت محیط زیست و دستگاه‌های مسئول هستند. هرگونه ورود غیر مجاز به

منابع: ویکی پدیا، کجارو

#قله_اشترانکوه #کوهنوردی_اشترانکوه #معرفی_قله #استان_لرستان #آلپ_ایران #منطقه_حفاظت شده


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8290  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 56714  نفر
بازدید ماه: 245401  نفر
کل بازدید ها: 1887755  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید