#آبشار_ویسادار #جاذبه_طبیعی #گیلان #جنگل_بکر #زیبایی_طبیعت #سفر_به_آبشار #گردشگری #آبشار_زیبا #طبیعت_گردی

آبشار ویسادار: جواهری طبیعی در قلب استان گیلان

آبشار ویسادار، یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی و دیدنی استان گیلان، با ظاهری منحصربه‌فرد در جنگل‌های بکر شمال این منطقه، بر زیبایی و جذابیت طبیعت ایران تأکید می‌کند. این جاذبه گردشگران فراوانی را به خود جلب کرده و نقش مهمی در جذب گردشگران به منطقه داشته است. در نزدیکی کوه‌های تالش، جنگل‌هایی که اطراف آبشار را دربرگرفته‌اند، از پوشش گیاهی انبوه و طبیعتی زیبا بهره‌مندند که تا حدی از آب و هوایی مطبوع برخوردارند. این محیط طبیعی فراوان از تنوع زیستی برخوردار بوده و هواداران طبیعت و علاقه‌مندان به تجربه لحظات آرامش‌بخش با دیدن آبشار ویسادار، به خوش‌گذرانی و تفریح در میان طبیعت می‌پردازند. اگر تا به حال به دیدن آبشار ویسادار نرفته‌اید، در این مقاله از قله همراه باشید تا شما را با زیبایی‌های این آبشار آشنا کرده و اطلاعات لازم برای سفر به این مقصد طبیعی را به شما ارائه دهیم.
معرفی آبشار ویسادار


آبشار ویسادار از زیباترین جاهای دیدنی رضوانشهر در استان گیلان است. این آبشار سومین آبشار مرتفع گیلان به حساب می‌آید و در میان جنگل‌های زیبای رضوان شهر قرار دارد. شکل منحصربه‌فرد دیواره‌های اطراف آبشار ویسادار مناظری زیبا در دل جنگل ایجاد کرده است.آبشار ویسادار از روی تخته سنگ‌های بلند سرازیر می‌شود و به حوضچه زیرین آن می‌ریزد. ارتفاع آبشار ویسادار به ۱۵ متر می‌رسد و دیوار صخره‌ای آبشار حالت لایه لایه دارد و در قسمت‌هایی از دیواره‌ها بر اثر فرسایش، پلکان ایجاد شده است. حالت سنگ‌های اطراف آبشار فضایی نیم‌دایره در حوضچه پایین برای شنا ایجاد کرده‌اند. عبور نور از میان روزنه‌های شاخ و برگ درختان و بازتاب آن از حوضچه آبشار در میان هیاهوی آب، ترکیبی بسیار دلپذیر می‌سازند. جنگل اطراف آبشار ویسادار نیز به‌دلیل تراکم بالای درختانش، هوای مطبوعی دارد و برای قدم زدن بسیار مناسب است.
در گذشته آبشار ویسادار کمتر شناخته شده بود؛ اما امروزه از پر طرفدارترین جاذبه‌های طبیعی در گیلان است. گردشگران زیادی برای آبتنی در حوضچه بکر آبشار ویسادار در فصل‌های گرم سال به این منطقه می‌روند. روبه‌روی آبشار ویسادار، پلی فلزی تعبیه کرده‌اند که چشم‌اندازی زیبا از محیط اطراف و آبشار دارد.
ویسادار یعنی چه؟
ویسادار در گویش محلی تالشی به معنی «سایه درخت بید» است. درباره دلیل نام‌گذاری این آبشار، روایت مکتوبی وجود ندارد؛ ولی به گمان مردم محلی، جنگل پوشیده شده از درختان بید در اطراف آبشار ویسادار می‌تواند دلیل این نام‌گذاری باشد.
آبشار ویسادار کجاست؟


آبشار ویسادار از مقاصد طبیعت‌گردی استان گیلان است. این آبشار در محدوده شهرستان رضوانشهر قرار دارد و از شمال به تالش، از غرب به خلخال، از شرق به دریای خزر و از جنوب به ماسال و صومعه سرا می‌رسد. اطراف آبشار ویسادار را جلگه‌ها و جنگل های سرسبز گیلان پوشانده‌اند و ییلاق‌های ماسال و کیاره از برجسته‌ترین جاذبه های اطراف این آبشار به شمار می‌روند.
آبشار ویسادار در میانه جنگل و در مسیر رودخانه «لمیر» قرار دارد و فاصله کوتاهی تا روستای «اوویار» داردآدرس آبشار ویسادار: استان گیلان، شهرستان رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار، آبشار ویسادار
مسیرهای دسترسی


برای رسیدن به آبشار ویسادار بسته به اینکه در کجای کشور اقامت دارید راه‌های مختلفی وجود دارد.
از تهران تا آبشار ویسادار دو مسیر مختلف وجود دارد. مسیر اول از جاده چالوس و مسیر دوم از آزادراه کرج قزوین و قزوین رشت می‌گذرد. فاصله تهران تا آبشار ویسادار از جاده چالوس در حدود ۴۳۰ کیلومتر و از مسیر بزرگراه قزوین رشت ۴۱۲ کیلومتر است. مسیر جاده چالوس گرچه دورتر است، اما به‌دلیل زیبایی‌اش طرفداران زیادی دارد.
برای شروع سفر از تهران به خروجی‌های غربی شهر بروید و در اتوبان تهران - کرج تا ورودی جاده چالوس ادامه دهید. سپس تا انتهای جاده چالوس بروید. توجه داشته باشید که می‌توانید از انتهای غربی بزرگراه آزادگان به اتوبان تهران - شمال وارد شوید و تا شهرستانک بروید و سپس در جاده چالوس ادامه مسیر دهید. پس از رسیدن به چالوس در جاده ساحلی به‌سمت غرب و استان گیلان تا رشت مسیر را ادامه دهید.
برای شروع سفر از رشت در مسیر شمال غربی حرکت کنید و در جاده رشت - آستارا به‌سمت صومعه سرا و سپس پره سر بروید. در مسیر جاده اصلی به خیابان طالقانی در سمت چپ جاده وارد شوید. مجتمع گردشگری پره سر در ابتدای این خیابان قرار دارد و راهنمای مناسبی برای مسافران است. از ابتدای این خیابان ۱۴ کیلومتر تا آبشار راه در پیش دارید. در ادامه خیابان طالقانی به خیابان آبشار ویسادار وصل می‌شود و سپس به جاده ویسادار می‌رسد. از رشت تا آبشار ویسادار ۸۸ کیلومتر راه در پیش دارید.
جاده ویسادار از میان جنگل بکر و زیبا با درختان بید سر به فلک کشیده می‌گذرد و از زیباترین جاده‌های جنگلی ایران است. برای رسیدن به آبشار ویسادار باید حدود ۲۰ دقیقه در جنگل پیاده روی کنید. گرچه مسیر با تابلوهای راهنما و مسیر پاکوب در جنگل مشخص شده است، اما توصیه می‌کنیم از راهنمایی محلیان این منطقه نیز برای مسیریابی استفاده کنید.
اگر ساکن شهرهای شمالی هستید، در مسیر جاده ساحلی می‌توانید به رشت بروید و سپس به‌سمت آبشار ادامه دهید. مسیر رسیدن به آبشار ویسادار از شهرهای شمال شرقی، شرقی و جنوبی از تهران می‌گذرد. اگر ساکن غرب و جنوب غربی کشور هستید باید ابتدا به‌سمت قزوین حرکت کنید و سپس از مسیر کمربندی به‌سمت منجیل و رشت بروید. شهرهای شمال غربی ایران در مسیر رسیدن به آبشار ویسادار از زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی عبور می‌کنند و به شهر خلخال می‌رسند. جاده خلخال به اسالم مناظر و چشم اندازهای کم نظیری دارد و از بهترین ییلاق های شمال ایران گذر می‌کند.
آب و هوا و بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار


استان گیلان آب و هوایی معتدل دارد و به‌دلیل قرار گرفتن رشته کوه‌های بلند در این استان و ایجاد سدی عظیم در مقابل دریا،‌ رطوبت هوا و بارندگی در گیلان قابل‌توجه است. اعتدال هوای گیلان باعث می‌شود دما در روزهای گرم تابستان از ۳۰ درجه بالای صفر فراتر نرود و در سردترین روزهای زمستان نیز در حدود ۶ درجه بالای صفر باقی بماند.
اما رطوبت هوا در استان گیلان به‌خصوص در فصل تابستان بسیار شدید است. آبشار ویسادار در میان جنگل در دامنه‌های کوه تالش آب و هوایی بسیار مطلوب‌تر از نقاط نزدیک به دریا در این استان دارد. آب خنک آبشار و آبتنی در حوضچه زیر آبشار ویسادار در گرمای تابستان برای بسیاری از گردشگران خواستنی است. همان طور که در تابستان‌ محیط اطراف آبشار ویسادار در جنگل بسیار خنک‌تر از سایر نقاط استان است، زمستان‌ها نیز سرما بیشتر از سایر جاها است.
بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار از اواخر فروردین آغاز می‌شود و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد. اما از اواسط تیر تا پایان مرداد ماه رطوبت هوای شمال بسیار آزار دهنده است و با وجودی که آبشار و جنگل هوای خوبی دارند،‌ ممکن است در طول مسیر تحمل گرما و شرجی سخت شود.
در پاییز مناظر جنگل اطراف آبشار ویسادار بی‌نظیر می‌شوند و پابه‌پای لذت از زیبایی‌های آبشار ویسادار از قدم زدن در محیط جنگلی نیز می‌توانید بهره ببرید. تماشای آبشار و جنگل ویسادار در زمستان هم خالی از لطف نیست، ضمن این‌که سرمای زمستان در این محدوده قابل‌تحمل است. اما اگر در فصل‌های پاییز و زمستان به این منطقه سفر کنید امکان آبتنی را نخواهید داشت.
در سفر به آبشار ویسادار کجا اقامت کنیم؟


در طول سال‌های اخیر به‌دلیل استقبال بالای گردشگران و طبیعت دوستان از این منطقه، در اطراف آبشار ویسادار کلبه های چوبی با امکانات اولیه مناسب تعبیه کرده‌اند که در صورت تمایل به اقامت در نزدیکی آبشار و جنگل می‌توانید آن‌ها را اجاره کنید. بسیاری از کلبه‌ها و کافه‌های این منطقه نیز اتاق ها و تخت هایشان را برای استراحت و اتراق در طول روز اجاره می‌دهند و در صورت تمایل می‌توانید برای پیک نیک روزانه از این مکان ها استفاده کنید.
برای دوست‌داران کمپ کردن در طبیعت، جنگل اطراف آبشار ویسادار گزینه بسیار مناسبی است. فاصله نزدیک آبشار تا روستاهای اطراف و جاده اصلی نیز این منطقه را به مکانی محبوب برای علاقه‌مندان کمپ کردن در طبیعت تبدیل کرده است.اقامتگاه های بومگردی در شهرهای رشت و تالش متعدد هستند. اگر به تجربه زندگی در فضاهای سنتی و محلی علاقه دارید، می‌توانید در سفر به آبشار ویسادار این خانه های روستایی را برای اقامت انتخاب کنید. در این اقامتگاه ها دسترسی مناسبی به راهنماهای محلی، سوغات گیلان و محصولات روستایی دارید. از بهترین ویژگی‌های اقامتگاه های بومگردی در استان گیلان می‌توان به سرو غذاهای محلی گیلان اشاره کرد که شهرتی جهانی دارند.
اگر در سفر به آبشار ویسادار قصد اقامت در شهرهای اصلی را دارید می‌توانید در شهر رشت یا رضوانشهر اقامت کنید و برای بازدید از آبشار ویسادار سفری یک روزه را ترتیب دهید. هتل های رشت از لحاظ قیمت و امکانات بسیار متنوع هستند. با توجه به بودجه مورد نظر می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در اطراف رضوانشهر نیز دو هتل با امکانات مناسب وجود دارد.
در سفر به آبشار ویسادار با خود چه ببریم؟


در سفر به آبشار ویسادار اگر قصد اقامت در طبیعت را دارید حتما وسایل کامل کمپینگ را با خود ببرید. برای اقامت شبانه کیسه خواب بسیار مناسب است و از شما محافظت می‌کند. به‌دلیل محیط جنگلی اطراف آبشار و پیاده‌روی در آن حتما کفش مناسب بپوشید و اگر در فصل زمستان به دیدن آبشار ویسادار می‌روید، چکمه همراه خود ببرید. بادگیر و بارانی مناسب نیز در فصل‌های پاییز و زمستان همراه داشته باشید.
آب و مواد غذایی کافی برای اتراق و پیک نیک در جنگل با خود ببرید، گرچه در ورودی و محوطه جنگل فروشگاه هایی وجود دارند. پماد ضد گزش حشرات نیز از موارد ضروری است. اگر قصد آبتنی در حوضچه آبشار ویسادار را دارید، لباس اضافه و حوله همراه ببرید.
در طول قدم زدن در جنگل و در اطراف آبشار ویسادار به مناظری منحصربه‌فرد می‌رسید. اگر اهل عکاسی هستید، دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید! عکاسی از آبشار ویسادار و محیط اطراف آن خاطراتی ماندنی برایتان می‌سازد.
جاهای دیدنی اطراف آبشار ویسادار


اطراف آبشار ویسادار مملو از جاهای دیدنی بکر است. از هر مسیری به‌سمت آبشار و جنگل ویسادار بروید، از کنار جاذبه های برجسته‌ای عبور خواهید کرد که با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.
اگر از سمت شهرهای شمال غربی ایران به‌سمت آبشار ویسادار می‌روید می‌توانید از جاهای دیدنی‌ بکری نیز دیدن کنید. از برجسته‌ترین جاذبه‌های این مسیر می‌توان به جنگل فندقلو و گردنه حیران اشاره کرد. مسیر خلخال به اسالم نیز جاده‌ای با زیبایی‌های منحصربه‌فرد است.
«آبشار لاتون» در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر آستارا و در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال آبشار ویسادار قرار دارد. این آبشار از کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه لوندویل سرازیر می‌شود و در نهایت به دریاچه خزر می‌ریزد. آبشار لاتون با ارتفاع ۱۰۵ متر بلندترین آبشار ایران است.
در اطراف شهر تالش نیز جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خودنمایی می‌کنند. «قلعه لیسار» بنای تاریخی باقی مانده از دوره سلجوقیان، در بلندی تپه‌ای در ۲۰ کیلومتری شمال تالش واقع شده است. نام این قلعه در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد. «ییلاق کیاره» نیز از بهترین جاهای دیدنی اطراف تالش به شمار می‌رود.
«جنگل گیسوم» در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی آبشار ویسادار قرار دارد. در این جنگل درختانی انبوه با گونه‌های متنوع دیده می‌شوند و مسیر جاده جنگلی آن به ساحل گیسوم می‌رسد. محیط جنگل گیسوم و ساحل آن از بهترین مناطق برای اتراق در طبیعت هستند.
آبشارهای استان گیلان از زیباترین آبشارهای ایران هستند. از دیگر آبشارهای نزدیک به آبشار ویسادار می‌توان به آبشارهای «آسیابگا» و « اوویار» اشاره کرد که هر دو در شهرستان رضوان شهر قرار دارند. آبشار آسیابگا در مسیر کوه‌پیمایی قله سبلان در مسیر انحرافی کوتاهی قرار گرفته است و با طی مسیری دو ساعته می‌توانید به این آبشار برسید.

منبع : کجارو

#آبشار_ویسادار #جاذبه_طبیعی #گیلان #جنگل_بکر #زیبایی_طبیعت #سفر_به_آبشار #گردشگری #آبشار_زیبا #طبیعت_گردی


#ورزش_برای_تناسب_اندام#ورزش_برای_سلامتی#تمرینات_ورزشی#ورزش_کاردیو#ورزش_مقاومتی#انواع_ورزش#زندگی_سالم#بدن_سالم
راه‌های شگفت‌انگیز برای به دست آوردن تناسب اندام از طریق ورزش
به دنبال رسیدن به تناسب اندام می‌گردید؟ ورزش‌ها یک راه موثر و جذاب برای دست‌یابی به این هدف هستند. از تمرینات تناسبی ساده تا ورزش‌های پرانرژی، هر کدام می‌توانند به شما کمک کنند تا به آرزوی تناسب اندامتان برسید. تمرینات کاردیووازی برای سوختن چربی: از دویدن تا شنا، تمرینات مقاومتی برای ساخت عضلات: از آرم‌کرل تا حرکات وزنه‌ای، ورزش‌های گروهی برای انگیزه بیشتر: از زومبا تا بوکسینگ، ورزش‌های آبی برای لذت بیشتر و کاهش فشار: شنا و آبگرم کردن. در این مقاله از قله، انواع مختلف ورزش‌ها را برای شما معرفی خواهیم کرد تا بهترین گزینه برای شما را انتخاب کنید و به راحتی به تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
#کوهنوردی_موفق#مهارت_کوهنوردی#آمادگی_فیزیکی#روحیه_ماجراجویی#مدیریت_ریسک#هم‌تیمی_در_کوهنوردی#مهارت_های_کوهنوردی#احترام_به_محیط_زیست
راهنمای کامل برای کوهنوردی موفق: چگونه به قله‌ها صعود کنیم؟
در دنیای کوهنوردی، هر صعودی چالش‌ها و پیچیدگی‌های خودش را دارد و برای دستیابی به موفقیت، نیازمند آمادگی فیزیکی، مهارت‌های فنی، برنامه‌ریزی دقیق و همچنین هم‌تیمی و مدیریت ریسک مناسب هستیم. از زیرموضوع‌های مهم در این راستا می‌توان به آمادگی فیزیکی، مسئولیت پذیری، و ارتباطات دقیق اشاره کرد که هر کدام نقش بسیار مهمی در موفقیت یک صعود کوهنوردی ایفا می‌کنند. در این مقاله از قله، به بررسی عوامل اساسی برای دستیابی به یک صعود موفقیت‌آمیز در کوهنوردی می‌پردازیم تا با کمک دانش و تجربه‌های ارزشمند، شما نیز بتوانید هر چالشی را با اطمینان و موفقیت پیش بگیرید. در ادامه با قله همراه باشید.
 #خواص_انجیر#تغذیه_انجیر#سلامتی_و_انجیر#میوه_انجیر#ویتامین_های_انجیر#فیبر_در_انجیر#آنتی‌اکسیدان_انجیر#افزایش_ایمنی_با_انجیر
خواص و مزایای انجیر
انجیر یکی از میوه‌هایی است که به دلیل خواص تغذیه‌ای و درمانی برجسته‌اش، از دیرباز توجه زیادی به خود جلب کرده است. این میوه خوشمزه، به غنای فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، فیبر، پتاسیم و کلسیم شناخته شده است. همچنین، انجیر به دلیل دارا بودن خواص ضد‌اکسیدانی، می‌تواند در بهبود گوارش، کنترل قند خون، تقویت سیستم ایمنی و حتی حفظ سلامت استخوان‌ها نقش مؤثری داشته باشد. از این رو، ارزش غذایی و مزایای بهداشتی انجیر آن را به یک انتخاب سالم برای رژیم غذایی می‌تواند تبدیل کند. در این مطلب با خواص انجیر بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کتاب_کوه_جادو #TheAlchemist #توماس_مان #کتاب_خودشناسی #کتاب_ماجراجویی #کتاب_انگیزشی #کتاب_بهترین_فرصت_زندگی #کتاب_باورهای_شخصی
معرفی کتاب کوه جادو
کتاب کوه جادو شاهکاری منحصر به فرد از توماس مان رمان‌نویس آلمانی است. داستان از شهر هامبورگ که شهر بازرگانان و میدان مسابقه کسب ثروت است، آغاز می‌گردد. وقایع در کوهستان داووس سوئیس اتفاق می‌افتد. در افسانه‌ها، ارواح خبیثی در داوس هستند که با طلسم‌های جادویی انسان‌ها را به دام می‌کشند. کوه جادو سبک‌های متعددی را شامل می‌شود: کلاسیک و در عین حال مدرنیستی، اثری تعلیمی و سنتی، یک کمدی رفتار، حکایتی از اروپای بورژوای پیش از جنگ و [شاید از همه مهم‌تر] کتابی ایده‌آل که با داستان مهیج و طوفانی خود، مخاطب را تنها نمی‌گذارد. در این مطلب از قله با کتاب کوه جادو بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#گردشگری#طبیعت گردی#گنبدنمکی#جاشک#بوشهر#ایران گردی#غارهای نمکی#آبشارهای نمکی#کوه نوردی#کوه جاشک
معرفی گنبد نمکی جاشک
گنبد نمکی جاشک که با نام‌های کوه نمک جاشک و گنبد نمکی دشتی نیز شناخته می‌شود، ناحیه وسیع و مرتفعی در کوه جاشک است. این گنبد از بزرگ‌ترین، فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می‌آید و به‌عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر، در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسید. کوه نمک با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه‌تنها چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد، بلکه بهترین محل برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است. رنگ سفید نمک‌های طعام گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده است، به‌نحوی که از جاده خورموج دیر به‌صورت یک کوه برفی زیبا در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر می‌شود. در این مقاله با گنبد نمکی زیبای جاشک بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید