#دره_زمان #زیبایی‌های_نهفته #جاذبه_طبیعی #معجزه_طبیعت #شهرستان_پلور #سفر_در_زمان #کشف_پنهانی‌ها #طبیعت_ایران #مناظر_زیبا #سفر_آرامشبخش #گذر_از_شهر_پلور #کاوش_در_زیبایی‌های_محیطی #کنجکاوی_سفر #سفر_به_دره_زمان #شگفتی‌های_طبیعت #شهرستان_زیبا #آشنایی_با_زمینه_های_ناشناخته

کشف زمان: سفری به دره‌ای از زیبایی‌های پنهان ایران

در این مقاله از قله، به بررسی تجربه‌های سفر می‌پردازیم و با چشم‌اندازی تازه به مفهوم سفر می‌نگریم. گاهی اوقات، جاذبه‌های دورافتاده و زیبا در نزدیکی ما پنهان می‌مانند و ما از شگفتی‌های اطراف خود بی‌خبریم. در ادامه، با یک نگاه تازه به شهرستان پلور و دره‌ای به نام "زمان"، به دنبال کشف این زیبایی‌های نهفته هستیم. در ادامه با معرفی دره زیبای زمان با قله همراه باشید و از زیبایی های این دره لذت ببرید.
برای اکثریت ما، سفر کردن معمولاً به معنای طی کردن مسافت‌های بلند، هزینه و زمان بر است. اما این دیدگاه همیشه درست نیست. گاهی در اطراف خودمان مناطقی دیدنی وجود دارند که حتی آگاهی از وجود آن‌ها هم نداریم. اغلب مردم تهران در فرصت‌های فراغت و تعطیلات به سفر به شمال کشور تمایل دارند، اما مسافران به قدری بر روی رسیدن به مقصد خود متمرکز می‌شوند که از دیدن مناظر و جاذبه‌های راه عبور غافل می‌مانند. شاید شما نیز چندین بار از شهرستان پلور عبور کرده‌اید، بدون آگاهی از اینکه یکی از زیباترین تنگه‌های طبیعی ایران در این شهرستان قرار دارد. اگر این بار به شهر پلور سفر کردید، لحظه‌ای را برای توقف در نظر بگیرید تا وارد دره زمان شده و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

دره زمان کجاست؟


دره زمان نام تنگه‌ای زیبا و بکر در دل شهرستان پلور استان مازندران است. زمانی که تابلوی ورودی شهرستان پلور را در جاده مشاهده کردید، باید از جاده اصلی خارج شده و عازم جاده فرعی شهرستان پلور شوید. بعد از اینکه کمی مسیر را طی نمودید، در سمت چپ خود یک جاده فرعی دیگر را مشاهده خواهید کرد که شما را به سمت رودخانه لار هدایت می‌کند. شما باید این مسیر را پیش بگیرید تا به یک پل سنگی برسید. دقیقا از همان پل سنگی سفر شما به دره زمان آغاز خواهد شد.
افسانه‌های زیادی درباره این تنگه زیبا گفته می‌شود. افسانه‌هایی در مورد فرار محلیان به این تنگه برای دوره از حمله دشمنان و مخفی کردن گنج‌هایشان در همین منطقه و همچنین تلاشی که نسل‌های بعدی برای یافتن این گنج‌ها کردند. اما نه تنها برای این افسانه‌ها، بلکه برای یافتن هوایی خنک و پاک قطعا باید به این نقطه زیبا از آمل سفر کنید. اما واقعا چرا باید دره زمان را برای سفر انتخاب نمود؟

دره زمان، تفریحی دل‌پذیر در گرمای تابستان


شاید تا به حال نام تنگه واشی به گوش شما خورده باشد یا اینکه حتی یک بار از این تنگه زیبا بازدید کرده باشید. اگر این چنین باشد، باید بدانید که دره زمان شباهت زیادی به تنگه واشی دارد. همانند تنگه واشی، داخل این دره زیبا یک رودخانه خنک و زلال جاری است که می‌توانید داخل آن آب تنی کنید. جالب است بدانید که در برخی مناطق عمق رودخانه به یک و نیم متر نیز می‌رسد و جریان زیادی نیز دارد!
این رودخانه باعث پاکی هوای منطقه شده و البته که هوا را بسیار سردتر کرده. این منطقه به نوعی کوهستانی است و قطعا باید انتظار هوای سردی را داشته باشید. شاید در پاییز و زمستان بازدید از این منطقه آنقدر هم دل‌چسب نباشد، معمولا در این فصل‌ها نیز بازدیدکننده زیادی به سراغ اینجا نمی‌آید. از طرف دیگر فصل‌های گرم سال همانند تابستان، موقعیتی عالی را برای سفر به این منطقه ایجاد می‌کنند. زمانی که از گرمای هوا خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد نفسی تازه کنید، بهتر است همان لحظه به یاد دره زمان بیافتید.

دره زمان ، تنفسی جانانه در طبیعت


تقریبا می‌توان گفت که آلودگی در این منطقه نزدیک به صفر است و جزء مناطقی به شمار می‌آید که می‌توانید در آنجا اکسیژن خالص تنفس کنید. به دلیل جاری بودن رودخانه، هوا اصلا رطوبت زیادی ندارد و می‌توانید حتی در گرمای تابستان و تابش مستقیم آفتاب نیز از نسیم خنکی که بر رودخانه می‌گذرد استفاده نمایید.
مسیر ترکیبی از پیاده‌روی در خشکی و آب است. به این منظور بهتر است لباس مناسبی را انتخاب نمایید تا از خیس شدن آن نگران نشوید! البته همانطور که ذکر کردیم، این مسیر تنها در آب نیست و کمی هم باید در مسیر خشکی پیاده‌روی کنید. همانند هر چیز دیگری، انتهای مسیر برای افرادی که به آخر رسیده‌اند، یک جایزه خاص در نظر گرفته است. در انتهای این مسیر یک آبشار بسیار زیبا قرار دارد که روح و جان انسان را حسابی تازه می‌کند.

تفریح در دره زمان ، رودخانه نوردی


رودخانه نوردی یکی از تفریحات هیجان انگیزی است که می‌تواند در دل گرمای تابستان، عطش و  خستگی را از جان و تن شما دور کند. البته برای رودخانه نوردی در دره زمان، نیاز به آمادگی جسمانی بالایی خواهید داشت. در برخی از قسمت‌های دره زمان، عمق آب به حدود یک و نیم متر می‌رسد و به همین خاطر، راه رفتن در آن تبدیل به یک چالش بزرگ خواهد شد. معمولا افرادی که قصد رودخانه نوردی در این دره را دارند، با یکدیگر قرار می‌گذارند تا به صورت گروهی در این تفریح هیجان‌انگیز شرکت کنند. پس شما نیز بهتر است به تنهایی قصد رودخانه نوردی در دره زمان را نکنید، زیرا در قسمت‌هایی از آن، مسیر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

جاذبه‌های نزدیک دره زمان


فاصله تا سد لار : ۱۵ کیلومتر
فاصله تا امام زاده هاشم : ۲۰ کیلومتر
فاصله تا پیست آبعلی : ۲۶ کیلومتر

اقامت و کمپینگ در تنگه زمان


باید بدانید که در دره زمان اصلا امکان اقامت در هتل یا حتی اماکن بوم گردی وجود ندارد. نزدیک‌ترین هتل به شما، در شهر آمل خواهد بود. همچنین باید بدانید که کمپینگ در تنگه زمان نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. دلیل آن هم عدم وجود دشت‌های وسیع مناسب برای کمپینگ و همچنین سرمای بی‌حد و اندازه هوا در شب‌ها است. پس بهتر است سفر به تنگه زمان را یک سفر یک روزه بدانید.

بهترین فصل سفر به دره زمان


بهترین فصل سفر به دره زمان را باید تنها و تنها فصل تابستان دانست. البته کسانی که طاقت سرمای بیشتری دارند می‌توانند در فصل بهار به این منطقه زیبا سفر کنند و از سرسبزی طبیعت در فصل بهار نیز لذت ببرند. اما همانطور که انتظار می‌رود، هوای دره زمان بسیار سرد و کوهستانی است و مسیر دسترسی به آن در شش ماه دوم سال کاملا مسدود می‌شود. از اواخر شهریور تا اوایل اردیبهشت ماه به هیچ وجه نباید خیال سفر به دره زمان را داشته باشید. زیرا هوا خیلی سرد است و جاده بسیار خطرناکی انتظار شما را می‌کشد. اما در فصل تابستان می‌توانید از گرمای هوای پایتخت به این دره زیبا پناه ببرید و تا چند روز حتی با تصور آب زلال داخل این دره، احساس سرما کنید!
در نهایت باید گفت که دره زمان یک جاذبه توریستی تازه کشف شده است. البته سالیان سال محلیان از اینجا استفاده می‌کردند، اما توریست از نقاط مختلف برای دیدن اینجا نمی‌آمد. در حال حاضر هنوز هم توریست‌های زیادی در اینجا حضور ندارند، در نتیجه هنوز هم خاصیت بکر و خلوت خود را از دسته نداده. پیش از اینکه اینجا نیز همانند تنگه واشی شلوغ شود، بهتر از آن بازدید نمایید و نفسی تازه کنید.

مسیر دسترسی به دره زمان


تنها مسیر دسترسی به دره زمان از طریق جاده‌ زیبای هراز خواهد بود. اگر از سمت تهران عازم می‌شوید، پس از پلور و ابتدای جاده لار، باید اولین دور برگردان را بپیچید و به سمت تهران بیایید. سپس سمت راست خود یک دو راهی مشاهده خواهید کرد که یک سمتش ما را به جاده لار و سمت دیگر شما را به دره زمان هدایت می‌کند. جاده سمت چپ را انتخاب کنید و بعد از طی کردن حدود پنج کیلومتر وسیله نقلیه خود را پارک کنید و پای پیاده به سمت دره بروید. مسیر اصلا طولانی نیست و از شرق تهران تا دره زمان تنها حدود یک ساعت و ۴۵ دقیقه فاصله است.

هنگام بازدید از دره زمان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟


زمانی که عازم دره زمان می‌شوید، باید در نظر داشته باشید که در برخی از قسمت‌های مسیر عمق آب تا کمر شما نیز می‌رسد. در نتیجه نباید پول کاغذی، وسایل دیجیتالی و یا لباس‌های گران قیمت بر تن داشته باشید. البته برای اینکه چنین وسایلی را همراه خود ببرید، می‌توانید کیسه‌های ضد آب تهیه نمایید و وسایل خود را درون آن قرار دهید. اگر دسترسی به چنین کسیه‌ای ندارید، می‌توانید از ۳ عدد کیسه زیپ کیپ استفاده کنید.
وسایل خود را درون یک کوله پشتی قرار دهید تا دستانتان آزاد باشد. به این شکل تعادل بهتری خواهید داشت و به راحتی در آب قدم بر می‌دارید. وسایل دیجیتالی و پولی که درون زیپ کیپ قرار دادید را در بالاترین قسمت کوله پشتی قرار دهید. به این ترتیب دیگر نگرانی شما از بابت خیس شدن آنها کمتر می‌شود.
مهم‌ترین چیز پاپوش است. باید از یک پاپوش مناسب استفاده کنید. اگر یک کتانی کهنه دارید که دیگر مثل سابق قابل مصرف نیست، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در غیر این صورت می‌توانید یک صندل پشت دار تهیه کنید تا هم آب از آن عبور کند و هم کف پای شما را پوشش دهد. در قسمت‌هایی که وارد دشت باز می‌شوید، تابش آفتاب به صورت مستقیم خواهد بود. به همین منظور بهتر است کلاه و عینک آفتابی همراه داشته باشید.

منبع : سفرزون

#دره_زمان #زیبایی‌های_نهفته #جاذبه_طبیعی #معجزه_طبیعت #شهرستان_پلور #سفر_در_زمان #کشف_پنهانی‌ها #طبیعت_ایران #مناظر_زیبا #سفر_آرامشبخش #گذر_از_شهر_پلور #کاوش_در_زیبایی‌های_محیطی #کنجکاوی_سفر #سفر_به_دره_زمان #شگفتی‌های_طبیعت #شهرستان_زیبا #آشنایی_با_زمینه_های_ناشناخته


#ورزش_برای_تناسب_اندام#ورزش_برای_سلامتی#تمرینات_ورزشی#ورزش_کاردیو#ورزش_مقاومتی#انواع_ورزش#زندگی_سالم#بدن_سالم
راه‌های شگفت‌انگیز برای به دست آوردن تناسب اندام از طریق ورزش
به دنبال رسیدن به تناسب اندام می‌گردید؟ ورزش‌ها یک راه موثر و جذاب برای دست‌یابی به این هدف هستند. از تمرینات تناسبی ساده تا ورزش‌های پرانرژی، هر کدام می‌توانند به شما کمک کنند تا به آرزوی تناسب اندامتان برسید. تمرینات کاردیووازی برای سوختن چربی: از دویدن تا شنا، تمرینات مقاومتی برای ساخت عضلات: از آرم‌کرل تا حرکات وزنه‌ای، ورزش‌های گروهی برای انگیزه بیشتر: از زومبا تا بوکسینگ، ورزش‌های آبی برای لذت بیشتر و کاهش فشار: شنا و آبگرم کردن. در این مقاله از قله، انواع مختلف ورزش‌ها را برای شما معرفی خواهیم کرد تا بهترین گزینه برای شما را انتخاب کنید و به راحتی به تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
#کوهنوردی_موفق#مهارت_کوهنوردی#آمادگی_فیزیکی#روحیه_ماجراجویی#مدیریت_ریسک#هم‌تیمی_در_کوهنوردی#مهارت_های_کوهنوردی#احترام_به_محیط_زیست
راهنمای کامل برای کوهنوردی موفق: چگونه به قله‌ها صعود کنیم؟
در دنیای کوهنوردی، هر صعودی چالش‌ها و پیچیدگی‌های خودش را دارد و برای دستیابی به موفقیت، نیازمند آمادگی فیزیکی، مهارت‌های فنی، برنامه‌ریزی دقیق و همچنین هم‌تیمی و مدیریت ریسک مناسب هستیم. از زیرموضوع‌های مهم در این راستا می‌توان به آمادگی فیزیکی، مسئولیت پذیری، و ارتباطات دقیق اشاره کرد که هر کدام نقش بسیار مهمی در موفقیت یک صعود کوهنوردی ایفا می‌کنند. در این مقاله از قله، به بررسی عوامل اساسی برای دستیابی به یک صعود موفقیت‌آمیز در کوهنوردی می‌پردازیم تا با کمک دانش و تجربه‌های ارزشمند، شما نیز بتوانید هر چالشی را با اطمینان و موفقیت پیش بگیرید. در ادامه با قله همراه باشید.
 #خواص_انجیر#تغذیه_انجیر#سلامتی_و_انجیر#میوه_انجیر#ویتامین_های_انجیر#فیبر_در_انجیر#آنتی‌اکسیدان_انجیر#افزایش_ایمنی_با_انجیر
خواص و مزایای انجیر
انجیر یکی از میوه‌هایی است که به دلیل خواص تغذیه‌ای و درمانی برجسته‌اش، از دیرباز توجه زیادی به خود جلب کرده است. این میوه خوشمزه، به غنای فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، فیبر، پتاسیم و کلسیم شناخته شده است. همچنین، انجیر به دلیل دارا بودن خواص ضد‌اکسیدانی، می‌تواند در بهبود گوارش، کنترل قند خون، تقویت سیستم ایمنی و حتی حفظ سلامت استخوان‌ها نقش مؤثری داشته باشد. از این رو، ارزش غذایی و مزایای بهداشتی انجیر آن را به یک انتخاب سالم برای رژیم غذایی می‌تواند تبدیل کند. در این مطلب با خواص انجیر بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کتاب_کوه_جادو #TheAlchemist #توماس_مان #کتاب_خودشناسی #کتاب_ماجراجویی #کتاب_انگیزشی #کتاب_بهترین_فرصت_زندگی #کتاب_باورهای_شخصی
معرفی کتاب کوه جادو
کتاب کوه جادو شاهکاری منحصر به فرد از توماس مان رمان‌نویس آلمانی است. داستان از شهر هامبورگ که شهر بازرگانان و میدان مسابقه کسب ثروت است، آغاز می‌گردد. وقایع در کوهستان داووس سوئیس اتفاق می‌افتد. در افسانه‌ها، ارواح خبیثی در داوس هستند که با طلسم‌های جادویی انسان‌ها را به دام می‌کشند. کوه جادو سبک‌های متعددی را شامل می‌شود: کلاسیک و در عین حال مدرنیستی، اثری تعلیمی و سنتی، یک کمدی رفتار، حکایتی از اروپای بورژوای پیش از جنگ و [شاید از همه مهم‌تر] کتابی ایده‌آل که با داستان مهیج و طوفانی خود، مخاطب را تنها نمی‌گذارد. در این مطلب از قله با کتاب کوه جادو بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#گردشگری#طبیعت گردی#گنبدنمکی#جاشک#بوشهر#ایران گردی#غارهای نمکی#آبشارهای نمکی#کوه نوردی#کوه جاشک
معرفی گنبد نمکی جاشک
گنبد نمکی جاشک که با نام‌های کوه نمک جاشک و گنبد نمکی دشتی نیز شناخته می‌شود، ناحیه وسیع و مرتفعی در کوه جاشک است. این گنبد از بزرگ‌ترین، فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می‌آید و به‌عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر، در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسید. کوه نمک با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه‌تنها چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد، بلکه بهترین محل برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است. رنگ سفید نمک‌های طعام گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده است، به‌نحوی که از جاده خورموج دیر به‌صورت یک کوه برفی زیبا در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر می‌شود. در این مقاله با گنبد نمکی زیبای جاشک بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید