#افجه#لواسانات#گردشگری_در_تهران#جاذبه‌های_طبیعی#تاریخچه_افجه#ییلاق‌های_تهران#میراث_فرهنگی_لواسان#کوهنوردی_در_افجه

معرفی روستای افجه

روستای افجه، یکی از روستاهای تماشایی و سرسبز در دهستان لواسان کوچک، واقع در منطقه لواسانات شهرستان شمیرانات تهران است. این روستای ییلاقی با طبیعتی بکر و تنفس‌گیر، جاذبه‌ای محبوب برای علاقمندان به گردشگری و کوهنوردی محسوب می‌شود. در این مقاله از قله، ما به تعریف کوتاهی از روستای افجه و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن پرداخته‌ایم. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
روستای افجه یکی از روستاهای تماشایی و سرسبز تهران است که در دهستان لواسان کوچک از توابع لواسانات شهرستان شمیرانات قرار دارد. این روستای کوهستانی و ییلاقی با داشتن طبیعتی بکر از جمله مقاصد طبیعت‌گردی و کوهنوردی به شمار می‌رود. افجه به‌دلیل نزدیکی به پایتخت، پاتوق باصفایی برای آخر هفته و تعطیلات محسوب می‌شود.
روستای افجه جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی دارد. دشت زیبا و معروف هویج، آبشارهای پسچویک و موآب، قصر قاجاری، قلعه و حمام تاریخی از جمله دیدنی‌های این روستا هستند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.
تاریخچه روستای افجه


در دامنه دو قله بلند و مرتفع ریزان و آتشکوه، روستایی ییلاقی و خوش آب‌وهوا به نام افجه جای گرفته است. این روستای کوهستانی و سردسیر در منطقه لواسانات تهران قرار دارد. روستای افجه یکی از روستاهای نمونه هدف گردشگری شمیران و از مهم‌ترین روستاها و جاذبه های گردشگری لواسان محسوب می‌شود. در گذشته افجه مرکز لواسان به شمار می‌رفت و حتی نخستین بانک لواسان در این روستا دایر شد.
نام افجه در برخی منابع تاریخی آمده است برای مثال صاحب طرائق که در سال ١٣١۵ هجری قمری از روستای افجه دیدن کرده است در مورد آن چنین نوشته است:
    افجه جای بسیار باصفا و خوبی است، باغات زیاد و آبشارهای بسیار دارد، در واقع پایتخت لواسان کوچک است، به قدر لزوم دکاکین هم دارد... جوراب بافی در آنجا کسب معتبری است... از جمله عمارات خوب افجه قصر رفیع و بنای منیع مرحوم میرزا آقاخان صدر اعظم نوری است اگرچه محتاج مرمت است.
در روستای افجه چشمه‌ها و جویبارهای متعددی جریان دارد که با عبور از کوچه‌پس‌کوچه‌ها، طنین دلنواز و دلکشی را ایجاد می‌کنند. از میان روستا نیز رودخانه به نسبت بزرگی عبور می‌کند که علاوه بر سیراب کردن باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی افجه، به آن صفا و جلوه خاصی بخشیده است. اطراف این رودخانه برای پیاده‌روی و لذت بردن از طبیعت افجه بسیار مناسب است.
وجه تسمیه روستای افجه
روستای افجه به دیلمی اوجه نامیده می‌شود. در گذشته به‌علت وجود رودها، آبشارها و جویبارهایی که در کوچه‌های افجه روان است، به روستای افجه، آبچه می‌گفتند. این اسم به مرور زمان تغییر کرد و شاید دلیل آن لهجه ساکنان بومی این روستا باشد که به مانند لهجه مازندرانی صحبت می‌کنند.
شغل مردمان روستای افجه


در گذشته اهالی افجه به کشاورزی و کشت گندم و صیفی‌جات می‌پرداختند تا اینکه در حدود ۵۰ سال قبل نخستین نهال‌های گیلاس در این روستا کشت شد و در کنار کشاورزی و گله‌داری به باغداری نیز مشغول شدند. اکنون گیلاس افجه بخش مهمی از صادرات گیلاس شمیران را به خود اختصاص داده است. نخستین نهال سیب روستا نیز توسط خان افجه به این آبادی آورده شد؛ همان سیبی که امروزه به نام سیب شمیران شناخته می‌شود.
محصولات این روستا شامل گندم و جو، بن‌شن، عسل و میوه‌هایی چون سیب، گیلاس و آلبالو است؛ همچنین اهالی برای چرای دام‌های خود به دشت لار کوچک یا قُلقُلَک و دشت لار بزرگ یا مَرغسر می‌روند.
روستای افجه کجاست؟
روستای افجه یکی از جاهای دیدنی تهران است که در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران قرار دارد. این روستا در دهستان لواسان کوچک، بخش لواسانات و در شهرستان شمیرانات واقع است.
    آدرس: پنج کیلومتری شمال شرق شهر لواسان
مسیر دسترسی روستای افجه


برای رفتن به روستای تماشایی و دیدنی افجه باید از طریق اتوبان شهید بابایی تهران به شرق تهران و جاده لشگرگ بروید. سپس جاده لشگرگ را در پیش بگیرید تا به شهر لواسان برسید. با ادامه دادن مسیر و پشت‌سر گذاشتن شهر لواسان، تابلوی روستای افجه را خواهید دید؛ از آنجا مسیر را تا رسیدن به افجه ادامه دهید.
دیدنی‌های روستای افجه


روستای افجه دیدنی‌ها و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد و مقصدی عالی برای گردش و تفریح در دامان طبیعت به شمار می‌رود. دره شمالی این روستا مناطق بکر و تماشایی را در خود جای داده است و از این‌رو، گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند.
این دره همچنین مسیر صعود کوهنوران به قله‌های آتشكده، ساكا، يخچال و مهرچال به شمار می‌رود. علاوه بر این گفته می‌شود که این دره يكی از راه‌های قديمی روستای افجه و مسیر پادشاهان بوده است که از طریق آن به دشت لار می‌رفتند.
دشت هویج


دشت هویج یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و معروف روستای افجه است. این دشت در بالا دست افجه، ناحيه گلندوک و لواسان و زیر قله ریزان قرار دارد که با دو ساعت پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید. به گفته مردمان محلی در گذشته این دشت محل کشت هویج بوده است و شاید به همین دلیل به این نام شناخته می‌شود.
دشت هویج در زبان محلی گرچال، گهچال یا گیاه چال، به معنی محلی است که در آن گیاه می‌روید. این نام اشاره به کاشت انواع سبزی و صیفی‌جات در این دشت دارد. در گذشته رسم بوده است که گیاهچال را به‌مدت ۱۰ سال برای کاشت محصولات کشاورزی به یک طایفه اجاره می‌دادند. در سال‌های اخیر نیز دهیاری روستا این کار را برعهده گرفته است و زمین را به مزایده می‌گذارد.
آبشار پسچویک


آبشار پسچویک یا پسکوهک یکی از آبشارهای دیدنی روستای افجه است که در پنج کیلومتری شمال شرقی روستا و در یال کوهی مشرف به دشت هویج جای دارد. این آبشار ۱۵ متر ارتفاع دارد و در اطراف آن درختان افرای بسیاری را می‌توانید تماشا کنید.
آبشار موآب


آبشار موآب نیز از دیگر آبشارهای زییای افجه است که از قله‌ تاریخی ساکا سرازیر می‌شود و ارتفاع آن به ۱۸۰ متر ارتفاع می‌رسد. این آبشار قبل از دشت هویج قرار دارد و در واقع استراحتگاه موقت برای گردشگران و کوهنوردانی محسوب می‌شود که به‌سمت هویج می‌روند.
باغ‌های گیلاس


باغ‌های گیلاس از جمله دیدنی‌های روستای افجه هستند که در فصل بهار جلوه و زیبایی‌ خاصی به این روستا می‌بخشند. بسیاری از این باغ‌ها در حدفاصل آبشار پسچویک و دشت هویج قرار دارند و منظره تماشایی و دیدنی را به وجود آورده‌اند.
دشت سبواستان


در شمال غرب دشت هويج و در مسير صعود به قله آتشكده دشت سبواستان جای گرفته است. درختان گردو و گيلاس چهره تماشایی به این دشت داده‌اند. آبشار چرند از زیبایی‌های این دشت است که با ارتفاع نزدیک به ۵۰ متر از دامنه كوه به دره پايين دست آن سرازير می‌شود.
قصر ناصری


قصر ناصری مهم‌ترین اثر تاریخی روستای افجه است. این قصر که متعلق به دوره قاجار و ناصرالدین شاه است در شمال افجه و در میان یک باغ قرار دارد. از این قصر تنها پی، دیواری به ارتفاع پنج و طول یک متر و انبوهی از آجر‌های قرمز رنگ باقی مانده است.
قلعه سربند


یکی دیگر از آثار تاریخی روستای افجه قلعه سربند یا ساکا نام دارد که از آثار ملی نیز به شمار می‌رود. این قلعه که تا عصر صفوی مورد استفاده بوده است از سنگ لاشه، ملات گچ، ساروج، آجر و خشت ساخته شده و احتمالا قدمت آن به قرن‌های دوم و سوم هجری برمی‌گردد. این قلعه چشم‌اندازی تماشایی به روستا‌های امامه، ناصرآباد، راحت‌آباد، کند سفلی و علیا، افجه و بخشی از لواسان دارد.
خانه‌های تاریخی


روستای افجه همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. خانه‌های افجه روی شیب این روستا ساخته شده‌اند. خانه‌های حاج اکبر و حاج قاسم مرندی از جمله خانه‌های تاریخی باقی مانده هستند که معماری و قدمت آن‌ها به دروره قاجار می‌رسد.
حمام تاریخی


حمام روستای افجه که همچنان مورد استفاده اهالی قرار دارد، در مرکز آن واقع است. قدمت این حمام به اواخر عصر صفوی یا اوایل قاجار می‌رسد. حمام افجه دارای طاق و گنبد‌های عرقچین و قوس‌های جناغی است.
در حال حاضر بخش‌هایی از این حمام توسط شورا و دهیاری روستای افجه بازسازی شده و مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار دارد.
محله چراغان سری


یکی از محله‌های قدیمی روستای افجه چراغان سری ‌است که در آن می‌توانید بافت قدیمی افجه را ببینید. از دیدنی‌های این محله سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) است. علاوه بر این در این محله درخت چنار كهنسالی وجود دارد که كه گفته می‌شود ۴۰۰ سال قدمت دارد. در مورد این چنار داستان شنیدنی نقل می‌شود که از این قرار است:
    تا حدود ۴۰ سال پیش در فضای داخلی چنار قدیمی روستا قصابی کاسبی می‌کرد که گوشت مصرفی هر روز را از دامداران می‌خرید یا از دام‌های خودش تهیه می‌کرد. این گوشت‌ها را از تنه درخت آویزان می‌کرد و تا شب می‌فروخت. جوی آب روانی درست از پای چنار عبور می‌کرد که باعث خنک ماندن هوای اطراف آن بود و گوشت‌ها را از فاسد شدن نجات می‌داد. مردم روستا پیش حسین آقا قصاب چوب خط داشتند. هروقت چوب خطشان پر می‌شد باید حسابشان را تسویه می‌کردند؛ افرادی که پول نقد داشتند با پول نقد و کسانی که کالایی برای فروش داشتند در عوض بدهیشان کالای دیگری به حسین آقا می‌دادند. بعد از فوت او دیگر کسی داخل این تنه درخت را مغازه نکرد.
اقامتگاه روستای افجه
در سفر به روستای افجه برای اقامت می‌توانید به اقامتگاه شخصی آقا جعفر که تنها اقامتگاه روستا است بروید و شب را در کنار طبیعت زیبای افجه سپری کنید.

منبع : کجارو

#افجه#لواسانات#گردشگری_در_تهران#جاذبه‌های_طبیعی#تاریخچه_افجه#ییلاق‌های_تهران#میراث_فرهنگی_لواسان#کوهنوردی_در_افجه


#ورزش_برای_تناسب_اندام#ورزش_برای_سلامتی#تمرینات_ورزشی#ورزش_کاردیو#ورزش_مقاومتی#انواع_ورزش#زندگی_سالم#بدن_سالم
راه‌های شگفت‌انگیز برای به دست آوردن تناسب اندام از طریق ورزش
به دنبال رسیدن به تناسب اندام می‌گردید؟ ورزش‌ها یک راه موثر و جذاب برای دست‌یابی به این هدف هستند. از تمرینات تناسبی ساده تا ورزش‌های پرانرژی، هر کدام می‌توانند به شما کمک کنند تا به آرزوی تناسب اندامتان برسید. تمرینات کاردیووازی برای سوختن چربی: از دویدن تا شنا، تمرینات مقاومتی برای ساخت عضلات: از آرم‌کرل تا حرکات وزنه‌ای، ورزش‌های گروهی برای انگیزه بیشتر: از زومبا تا بوکسینگ، ورزش‌های آبی برای لذت بیشتر و کاهش فشار: شنا و آبگرم کردن. در این مقاله از قله، انواع مختلف ورزش‌ها را برای شما معرفی خواهیم کرد تا بهترین گزینه برای شما را انتخاب کنید و به راحتی به تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
#کوهنوردی_موفق#مهارت_کوهنوردی#آمادگی_فیزیکی#روحیه_ماجراجویی#مدیریت_ریسک#هم‌تیمی_در_کوهنوردی#مهارت_های_کوهنوردی#احترام_به_محیط_زیست
راهنمای کامل برای کوهنوردی موفق: چگونه به قله‌ها صعود کنیم؟
در دنیای کوهنوردی، هر صعودی چالش‌ها و پیچیدگی‌های خودش را دارد و برای دستیابی به موفقیت، نیازمند آمادگی فیزیکی، مهارت‌های فنی، برنامه‌ریزی دقیق و همچنین هم‌تیمی و مدیریت ریسک مناسب هستیم. از زیرموضوع‌های مهم در این راستا می‌توان به آمادگی فیزیکی، مسئولیت پذیری، و ارتباطات دقیق اشاره کرد که هر کدام نقش بسیار مهمی در موفقیت یک صعود کوهنوردی ایفا می‌کنند. در این مقاله از قله، به بررسی عوامل اساسی برای دستیابی به یک صعود موفقیت‌آمیز در کوهنوردی می‌پردازیم تا با کمک دانش و تجربه‌های ارزشمند، شما نیز بتوانید هر چالشی را با اطمینان و موفقیت پیش بگیرید. در ادامه با قله همراه باشید.
 #خواص_انجیر#تغذیه_انجیر#سلامتی_و_انجیر#میوه_انجیر#ویتامین_های_انجیر#فیبر_در_انجیر#آنتی‌اکسیدان_انجیر#افزایش_ایمنی_با_انجیر
خواص و مزایای انجیر
انجیر یکی از میوه‌هایی است که به دلیل خواص تغذیه‌ای و درمانی برجسته‌اش، از دیرباز توجه زیادی به خود جلب کرده است. این میوه خوشمزه، به غنای فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، فیبر، پتاسیم و کلسیم شناخته شده است. همچنین، انجیر به دلیل دارا بودن خواص ضد‌اکسیدانی، می‌تواند در بهبود گوارش، کنترل قند خون، تقویت سیستم ایمنی و حتی حفظ سلامت استخوان‌ها نقش مؤثری داشته باشد. از این رو، ارزش غذایی و مزایای بهداشتی انجیر آن را به یک انتخاب سالم برای رژیم غذایی می‌تواند تبدیل کند. در این مطلب با خواص انجیر بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کتاب_کوه_جادو #TheAlchemist #توماس_مان #کتاب_خودشناسی #کتاب_ماجراجویی #کتاب_انگیزشی #کتاب_بهترین_فرصت_زندگی #کتاب_باورهای_شخصی
معرفی کتاب کوه جادو
کتاب کوه جادو شاهکاری منحصر به فرد از توماس مان رمان‌نویس آلمانی است. داستان از شهر هامبورگ که شهر بازرگانان و میدان مسابقه کسب ثروت است، آغاز می‌گردد. وقایع در کوهستان داووس سوئیس اتفاق می‌افتد. در افسانه‌ها، ارواح خبیثی در داوس هستند که با طلسم‌های جادویی انسان‌ها را به دام می‌کشند. کوه جادو سبک‌های متعددی را شامل می‌شود: کلاسیک و در عین حال مدرنیستی، اثری تعلیمی و سنتی، یک کمدی رفتار، حکایتی از اروپای بورژوای پیش از جنگ و [شاید از همه مهم‌تر] کتابی ایده‌آل که با داستان مهیج و طوفانی خود، مخاطب را تنها نمی‌گذارد. در این مطلب از قله با کتاب کوه جادو بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#گردشگری#طبیعت گردی#گنبدنمکی#جاشک#بوشهر#ایران گردی#غارهای نمکی#آبشارهای نمکی#کوه نوردی#کوه جاشک
معرفی گنبد نمکی جاشک
گنبد نمکی جاشک که با نام‌های کوه نمک جاشک و گنبد نمکی دشتی نیز شناخته می‌شود، ناحیه وسیع و مرتفعی در کوه جاشک است. این گنبد از بزرگ‌ترین، فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می‌آید و به‌عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر، در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسید. کوه نمک با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه‌تنها چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد، بلکه بهترین محل برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است. رنگ سفید نمک‌های طعام گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده است، به‌نحوی که از جاده خورموج دیر به‌صورت یک کوه برفی زیبا در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر می‌شود. در این مقاله با گنبد نمکی زیبای جاشک بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید