#ارهارد_لورتان#کوهنورد_برجسته#صعود_به_قله#کوهنوردی#لورتان_صعودهای_تاریخی#صعود_به_قله_8000#ارهارد_لورتان_تاریخ_کوهنوردی#کوهستان_آلپ#صعود_تاریخی#جنگفراموشی_لورتان

ارهارد لورتان: افتخارات یک کوهنورد برجسته در قله‌های بلند جهان

ارهارد لورتان (Erhard Loretan)، متولد 28 ژوئن 1959 و درگذشته 28 آوریل 2011، کوهنورد اهل سوئیس بود. او یکی از برجسته‌ترین کوهنوردان تاریخ به شمار می‌رفت و به ویژه به خاطر توانایی در صعود به قله‌های بلند جهان شناخته می‌شد. لورتان در طی دوران فعالیت کوهنوردی خود، به تعداد زیادی از قله‌های 8000 متری جهان صعود کرد. او به عنوان یک کوهنورد با تجربه و حرفه‌ای شناخته می‌شد و در مسابقات معتبر جهانی کوهنوردی شرکت کرد. در این مقاله از قله به معرفی ارهارد لورتان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
یکی از دستاوردهای برجسته لورتان، صعود به هشت هزار متری Gasherbrum II در سال 1986 بود که او را به عنوان نخستین کوهنورد تاریخ شناخت. او همچنین توانست در طی ۱۸ سال، به ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری جهان صعود کند.متأسفانه، ارهارد لورتان در سال 2011 در حادثه‌ای در حین تلاش برای صعود به Jungfrau در کوهستان آلپ، جان خود را از دست داد. وی تا آخرین لحظات زندگی‌اش به کوهنوردی اختصاص داده بود و در جهان کوهنوردی به عنوان یک شخصیت برجسته به یاد می‌ماند.

معرفی ارهارد لورتان


 در نخستین صعود بزرگ خارج از آلپ خود در 1980 به آند رفت و از آن پس به سختی می شد نامی از او در هیمالیا نشنید. در 1982 نخستین 8000 متریش را با نانگاپاربات شروع کرد و با صعود به قله اصلی کانچن چونگا در 1995 یعنی در مدت 13 سال و در سن 36 سالگی به عنوان سومین کوهنورد دنیا پس از مسنر و کاکوسکا صعود به 8000 متریها را به پایان رساند. وی اغلب صعودهایش را از مسیرهای نو، به سبک آلپی و به شکل سرعتی با کمترین تجهیزات صورت داد، بدون شرپا ، طناب ثابت و کپسول اکسیژن مصنوعی صورت داد. از فعالیتهای شاخص وی در هیمالیا می توان به صعود خط الراس آناپورنا به طول 15 کیلومتر که حدود 7.5 کیلومتر آن بالای 7300 متر بود اشاره کرد که در 1984 صورت گرفت. همچنین صعود و فرود اورست در مدت 43 ساعت در سال 1986، صعود مسیر جنوب غربی چوآیو در مدت 27 ساعت و چند روز بعد صعود و فرود قله مرکزی شیشاپانگما از جبهه جنوبی در مدت زمان 22 ساعت در سال 1990 اشاره نمود. البته صعود برج ترانگو از جبهه شرقی کوه در سال 1988 به همراه وویتک کورتیکای لهستانی را نیز می توان از برجسته ترین کارهای وی دانست.
ارهارد لورتان ثابت کرد از نظر روحی، جسمی در آلپ بسیار توانمند است، جائیکه او توانسته بود 13 صعود از جبهه شمالی کوههایش، از آیگر و دولدن بورن در برنز اوبرلند را به همراه آندری جورج تنها در مدت 13 روز در 1989 انجام دهد. در طی سالهای 1994- 95 لرتان به قطب جنوب رفت، جائیکه او توانست دو 2 صعود نخستین را به ثبت برساند. قله Epperly 4700 متر از مسیر غربی با حدود 3000 متر صعود شیب تند یخی.
او دارای ذهنی بسیار نیرومند و البته نادر در میان انسانها بود. البته بسیار هنرمند و موقعیت سنج در شرایط بحرانی بود. او گاها در شرایطی سخت حتی در نزدیکی های قله بدلیل تشخیص موقعیت باز میگشت و این رمز زنده ماندن وی در کوهستان بود.
لرتان از اعضای اتحادیه راهنمایان کوهستان و از اعضای کلوپ کوهنوردی (آلپاین کلاب) در کشور سوئیس است. وی در سال 96 پس از پایان صعود 8000 متریها با شایستگی مدال کینگ آلبرت را دریافت نمود.

صعودهای لورتان بر روی 8000 متریها:


82/06/10 نانگاپاربات – به همراه نوربرت جاز از مسیر کینشوفر
83/06/15 گاشربروم II – به همراه مارسل رودی و ژان کلود سوننویل، از مسیر غربی
83/06/23 گاشربروم I - به همراه مارسل رودی
83/06/30 برودپیک - به همراه مارسل رودی، مسیر نرمال
84/04/30 ماناسلو – به همراه مارسل رودی از مسیر شمال شرقی (مسیر نرمال)
84/10/24 آناپورنا – به همراه نوربرت جاز
85/07//06 کی2 – به همراه ژان تیروله، اریک اسکوفیر و پیر موراند
85/12/08 دائولاگیری – به همراه ژان تیروله، آلن استاینر و پیر موراند
86/08/30 اورست – مسیر هورنباین، به همراه ژان تیروله و پیر بگین، در مدت 31 ساعت صعود و برگشت در مدت 3.30 ساعت
90/09/21 چوآیو – به همراه ژان تیروله و ویتک کورتیکا در مدت 27 ساعت
90/10/03 شیشاپانگما – به همراه ژان تیروله و ویتک کورتیکا
91/10/02 ماکالو – برج غربی به همراه ژان تیروله
94/10/01 لوتسه – به همراه زان تیروله
95/04/29 شیشاپانگما- مسیر نرمال
95/10/05 کانچن چونگا – به همراه ژان تیروله

لورتان پس از پایان صعودهایش به 8000 متریها باز هم به هیمالیا بازگشت و تلاشهایی را بر روی نانگاپاربات در سال 97 به همراه کورتیکا و 2000 به همراه ژان تیروله از مسیر ماژینو (هر دو تلاش ناموفق)، ژانو 2003 و2002 تا ارتفاع 6600 متر از مسیر شمالی (ناموفق) صورت داد. از جمله کارهای بیادماندنی لورتان تلاش برای راهنمایی و نجات کوهنورد مشهور فرانسوی بنیو شامو بر روی کانچن چونگا بود، که هرگز از یادها نمی رود.
وی سرانجام بعد از ظهر 28 آوریل 2011 هنگام صعود Grünhorn در Bernse به ارتفاع 4043 متر و بر اثر سقوط از کوه درگذشت. حادثه تلخ سقوط لورتان احتمان به خاطر یک تندباد و یا رانش برف زیر پاهایش و یا هر دلیل دیگری که شاید هیچگاه یافت نشود رخ داد و این کوهنورد افسانه ای کوههای سوئیس را برای همیشه جاودانه نمود. همراهان لورتان بلافاصله پیکر او را به پائین کوه و بیمارستان منتقل نمودند، اما متاسفانه دیگر دیر شده بود و لورتان جان باخته بود. لورتان در زمان مرگ 52 سال سن داشت.

منبع: http://kouheghaf.blogspot.com

#ارهارد_لورتان#کوهنورد_برجسته#صعود_به_قله#کوهنوردی#لورتان_صعودهای_تاریخی#صعود_به_قله_8000#ارهارد_لورتان_تاریخ_کوهنوردی#کوهستان_آلپ#صعود_تاریخی#جنگفراموشی_لورتان


#بدنسازی_سالم #سارم_و_عضله_سازی #خطرات_عضله_سازی_سریع #بدن_سالم #بدنسازی_پایدار #تمرین_با_احتیاط #ساخت_عضلات_به_شیوه_سالم #سلامتی_بدن
رازهای پنهان در ساخت عضلات: سارم و بدنسازی
بدنسازی و عضله‌سازی از جمله فعالیت‌هایی است که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم؛ اما آیا همیشه بهترین روش‌ها را برای دست‌یافتن به اهدافمان استفاده می‌کنیم؟ این روزها، روش‌های ساخت عضلات سریع و موثری وجود دارد که با نام‌هایی چون سارم شناخته می‌شوند. اما آیا این روش‌ها همواره بدون خطر هستند؟ در این مقاله از قله به بررسی خطرات پنهانی که ممکن است در پشت سرمایه‌گذاری‌های سریع برای ساخت عضلات پیدا شوند، می‌پردازیم و راه‌های بهتری را برای دست‌یافتن به اهداف بدنی خود اکتشاف می کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پل_خواجو#معماری_ایرانی#تاریخ_ایران#گردشگری_اصفهان#پل_های_تاریخی#زاینده_رود#شاهکار_معماری#آثار_صفویه
معرفی پل خواجو
پل خواجو یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین پل‌های تاریخی در ایران است. این پل در استان اصفهان قرار دارد و جزو نمادهای اصفهان به شمار می‌رود. پل خواجو در دوره صفویه ساخته شده و از دوران حکومت شاه عباس اول صفوی (حکومت: ۱۵۹۸–۱۶۲۹ میلادی) به سرپرستی اصفهان تا امروز باقی مانده است.این پل بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده و ارتفاع آن از سطح آب رودخانه برابر با ۲۳ متر است و طول آن حدوداً ۱۳۰ متر می‌باشد. پل خواجو به دلیل طراحی زیبا و معماری منحصر به فردش همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته و یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران است. این پل برای عبور پیاده‌روی و همچنین عبور اسب‌ها و وسایل نقلیه مختلف ساخته شده و همچنین برای گذر ابتدایی قطار نیز به کار رفته است.پل خواجو از لحاظ معماری، به ویژه تزئینات هنری و ستون‌های چوبی منحصر به فردش، جذابیت زیادی دارد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه این پل زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#گرانی_با_حکمت#علت_ارزانی#حکمت_در_قیمت#ارزش_حکمتمند#علت_های_قیمت#ارزانی_با_علت#حکمت_در_خرید#معنای_قیمت
هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
ضرب المثل "هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست" به طور کامل ترجمه می‌شود به این معنا که همیشه یک دلیل یا علتی وجود دارد که یک چیز گران قیمت باشد یا ارزان. این ضرب المثل به معنایی عمیق و کلی برای ارتباطات اجتماعی، تجاری و فرهنگی بسیار کاربرد دارد. هر چیزی که ارزش یا قیمتی دارد، اغلب به دلیلی مشخص است که ممکن است شامل عواملی مانند کیفیت، کارایی، دشواری در تولید یا حتی فراهمی آن باشد. از طرف دیگر، چیزهایی که ارزان هستند نیز معمولا به دلیلی خاص این قیمت مناسب را دارند، مثلا به دلیل ارزانی در تولید یا در دسترس بودن. این ضرب المثل به ما یادآوری می‌کند که درک علل و دلایل پشت هر قیمتی، مهم است و بیش از همه، دقت و حکمت در تصمیم‌گیری‌هایمان اساسی است. با این حکایت زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#انگیزه_و_هدفگذاری#آرمان_و_انگیزش#هدفگذاری_شخصی#تطابق_هدف_و_آرمان#انگیزه_و_خودباوری#روانشناسی_هدفگذاری#انگیزش_داخلی#رضایت_از_زندگی
نقش هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه
در زندگی، هر فردی به دنبال دست‌یابی به اهداف و آرزوهای خود است؛ اما چرا برخی از افراد با انگیزه و انرژی بیشتری به تحقق این اهداف پیش می‌روند؟ این انگیزه و انرژی از کجا می‌آید؟ به عنوان یکی از عوامل اصلی، هدف‌ها و آرمان‌ها نقش بسیار حیاتی در ایجاد انگیزه دارند. وقتی هدف‌های فرد با ارزش‌ها، اعتقادات و اصول شخصی همخوانی دارند، انگیزه داخلی و خودباوری او به شدت تقویت می‌شود و او را به پیشرفت و تحقق آن هدف‌ها سوق می‌دهد. در این مقاله، به بررسی نقش بی‌اهمیت نبودن هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه و ارتقای خودباوری خواهیم پرداخت.
#سمنو #داروگیاهی #خواص_گیاهان #طب_سنتی #سلامتی_طبیعی #ضد_استرس #آرامبخش #خواص_دارویی
خواص سمنو و کاربردهای آن
سمنو یک گیاه دارویی است که از زمان‌های قدیم در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان دارویی موثر برای درمان مشکلات گوارشی، التهابات، اضطراب، و استرس شناخته شده است. سمنو، یک میان وعده ی مقوی، لذیذ و خوشمزه ای است که از جوانه گندم و آرد گندم، درست می شود. این میان وعده نمادی از برکت است که در سفره های هفت سین قرار می دهیم. این میان وعده از خواص بی شماری برخوردار است که در این مقاله از قله، به بررسی خواص سمنو و کاربردهای آن می‌پردازیم. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید